POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [23.06.2023, 10:02:00] • Europa

Aktywiści Greenpeace zajęli koparkę w czeskiej kopalni Bílina, wśród protestujących są Polacy

Aktywiści Greenpeace zajęli koparkę w czeskiej kopalni Bílina, wśród protestujących są Polacy

fot. Organizator

Wczesnym rankiem grupa aktywistek i aktywistów Greenpeace weszła na najwyższą w Czechach koparkę wydobywającą węgiel brunatny w czeskiej kopalni odkrywkowej Bílina. W akcji obok aktywistów z Czech, Niemiec i Słowacji biorą udział osoby z Polski. Wspinacze zawiesili transparenty z hasłami End Fossil Crimes (Koniec kopalnych przestępstw) oraz End mining 2030 (Koniec wydobycia 2030). Protestują w ten sposób przeciwko rozbudowie i przedłużeniu wydobycia w kopalni. Akcja odbywa się na kilka dni przed walnym zgromadzeniem koncernu energetycznego ČEZ, której podlega spółka górnicza Severočeské doly - właściciel kopalni.

- Kryzys klimatyczny nie zna granic, podobnie jak aktywizm klimatyczny. Dlatego nasze aktywistki i aktywiści podejmują działania wszędzie tam gdzie jest to konieczne: w Polsce, Niemczech, Czechach i innych krajach. Nauka nie ma wątpliwości, że ochrona klimatu wymaga zakończenia spalania węgla w krajach uprzemysłowionych najpóźniej do 2030 roku. Rządzący w wielu krajach są tego świadomi ale nie podejmują wystarczających działań aby zapewnić nam bezpieczną przyszłość. Skoro nie możemy liczyć na zdrowy rozsądek politycznych liderek i liderów sięgamy po kreatywne akcje bezpośrednie bez użycia przemocy żeby zwrócić uwagę na problem oraz bierzemy udział w postępowaniach administracyjnych, które mogą zatrzymać szkodliwą działalność kopalni - powiedziała Katarzyna Bilewska z Greenpeace Polska.

W kwietniu tego roku czeski oddział Greenpeace złożył zażalenie na pozwolenie na rozbudowę kopalni Bílina. Organizacja nie zgadza się na przedłużenie wydobycia do 2035 roku i nazywa zgodę na rozbudowę odkrywki przestępstwem klimatycznym.


- Przed walnym zgromadzenie grupy ČEZ chcemy zwrócić uwagę na przestępstwo klimatyczne, do którego dochodzi w kopalni węgla brunatnego Bílina. Operator kopalni wnioskował o przedłużenie wydobycia na czas nieokreślony, mimo że rząd Republiki Czeskiej zamierza odejść od węgla do 2033 r. Jednocześnie nikt nie zajmuje się skutkami, jakie wydobycie węgla będzie miało dla klimatu. Wzywamy ČEZ do wycofania się z zamiaru przedłużenia wydobycia w Bílinie - powiedział Jaroslav Bican, koordynator kampanii energetycznej z Greenpeace Czechy.

Oprócz samego zezwolenia na wydobycie, czeski oddział Greenpeace zakwestionował również pozytywną opinię czeskiego Ministerstwa Środowiska dotyczącą rozbudowy wydobycia po przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko. Greenpeace krytykuje fakt, że nigdy nie oceniono negatywnych skutków spalania węgla wydobytego w odkrywce Bílina. Węgiel z tej kopalni zasila pobliską dużą elektrownię Ledvice. Plan zakłada wydobycie około 50 mln ton węgla, którego spalanie będzie odpowiadać łącznie za emisje 147 mln ton CO2. Greenpeace twierdzi, że w czasach kryzysu klimatycznego nie można dopuścić do realizacji projektu odpowiedzialnego za tak dużą emisję gazów cieplarnianych i wzywa czeskiego ministra środowiska Petra Hladíka do wykorzystania wszystkich dostępnych mu opcji, aby koncesja na wydobycie w kopalni Bílina nie została przedłużona.

Lukas Hrabek - rzecznik prasowy Greenpeace Czechy


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego. ■ Grodno: Mężczyzna w stanie wyziębienia wydobyty przez strażaków z grząskiej gliny. Zespoły ratunkowe, składające się z pięciu Jednostek Operacyjno-Technicznych (JOP), przemieszczały się w niedziele od strony Międzyzdrojów w stronę Grodna, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Teren, na którym doszło do zdarzenia, okazał się wyjątkowo trudny - grząska glina znacznie utrudniała dostęp. Mimo to, dzięki zdecydowanym działaniom ratowników OSP, udało się zlokalizować poszkodowanego w stanie mocnego wyziębienia, z nogami zasypanymi w gęstej masie ■ Kolejny wyrok w kamieńskich instytucjach gminnych. Ostatnio po Kamieniu krąży anegdota, że przydałaby się nowa gra miejska pt. gdzie pracuje jakaś księgowa bez wyroku? W piątek 26 stycznia 2024r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił wyrok w sprawie byłego wójta Rewala. Oskarżonych w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w sprawie rzetelnego planowania dochodów w gminie było jeszcze 5 osób, w tym 3 skarbników gminy. Osoby te otrzymały wyroki od 8 miesięcy do ponad 1,5 roku więzienia. Sprawa toczyła się od wielu lat. Jest to wyrok nieprawomocny – wydany w pierwszej instancji. Jedną z osób skazanych jest Iwona S. Była skarbniczka gminy Rewal i była pracownica spółki Wodociągi Rewal, a obecnie główna księgowa w jednostkach organizacyjnych gminy Kamień Pomorski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim i Kamieńskim Domu Kultury ■