POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [17.05.2023, 17:40:12] • Kamień Pomorski

Wczesnośredniowieczny przęślik

Wczesnośredniowieczny przęślik

fot. Organizator

Katalog internetowy Muzeum Narodowego w Szczecinie zawiera szereg interesujących artefaktów, jednym z nich jest kamienny przęślik, odkryty podczas prac archeologicznych w Kamieniu Pomorskim.

Dołączona w katalogu nota popularyzatorska autorstwa Grzegorza Durdynia zawiera więcej informacji o tym zabytku:

"Obecność licznych przęślików w warstwach kulturowych odsłanianych na wczesnośredniowiecznych stanowiskach archeologicznych świadczy o powszechności wytwarzania przędzy w ramach codziennych prac domowych.

Wczesnośredniowieczny przęślik

fot. Organizator


Uzyskiwano ją z włókien roślinnych – lnu i konopi, a także z wełny zwierząt hodowlanych, przede wszystkim owiec. Z oczyszczonej przędzy skręcano nić za pomocą drewnianego wrzeciona obciążanego glinianym lub kamiennym przęślikiem, którego zadaniem było utrzymanie wrzeciona w pionie podczas rotacji oraz zabezpieczenie nici przed zsunięciem się z wrzeciona w trakcie nawijania. W zależności od rodzaju przędzy i przeznaczenia wytwarzanej nici stosowano przęśliki o różnej wadze i średnicy, dzięki czemu uzyskiwano ściślejszy lub luźniejszy skręt.

Wczesnośredniowieczny przęślik

fot. Organizator

Przęślik z Kamienia Pomorskiego jest uszkodzony, zachował się połowicznie. W centralnej części znajduje się bardzo dokładnie wywiercony świdrem otwór umożliwiający wsunięcie na wrzeciono. Jest wykonany z miękkiego, łatwego w obróbce surowca skalnego, tzw. łupku wołyńskiego. Ze względu na charakterystyczną różowo-czerwoną barwę przedmioty z tego surowca uznaje się za wyroby wschodnie. Pokłady różowego łupku zostały dobrze zbadane w rejonie Owrucza na Ukrainie, skąd najprawdopodobniej pochodzi przęślik kamieński. Należy zaznaczyć, że przedmioty z łupku wołyńskiego na Pomorzu należą do niezmiernie rzadkich i wyjątkowych."

Przedmiot znajduje się w katalogu internetowy Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego. ■ Grodno: Mężczyzna w stanie wyziębienia wydobyty przez strażaków z grząskiej gliny. Zespoły ratunkowe, składające się z pięciu Jednostek Operacyjno-Technicznych (JOP), przemieszczały się w niedziele od strony Międzyzdrojów w stronę Grodna, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Teren, na którym doszło do zdarzenia, okazał się wyjątkowo trudny - grząska glina znacznie utrudniała dostęp. Mimo to, dzięki zdecydowanym działaniom ratowników OSP, udało się zlokalizować poszkodowanego w stanie mocnego wyziębienia, z nogami zasypanymi w gęstej masie ■ Kolejny wyrok w kamieńskich instytucjach gminnych. Ostatnio po Kamieniu krąży anegdota, że przydałaby się nowa gra miejska pt. gdzie pracuje jakaś księgowa bez wyroku? W piątek 26 stycznia 2024r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił wyrok w sprawie byłego wójta Rewala. Oskarżonych w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w sprawie rzetelnego planowania dochodów w gminie było jeszcze 5 osób, w tym 3 skarbników gminy. Osoby te otrzymały wyroki od 8 miesięcy do ponad 1,5 roku więzienia. Sprawa toczyła się od wielu lat. Jest to wyrok nieprawomocny – wydany w pierwszej instancji. Jedną z osób skazanych jest Iwona S. Była skarbniczka gminy Rewal i była pracownica spółki Wodociągi Rewal, a obecnie główna księgowa w jednostkach organizacyjnych gminy Kamień Pomorski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim i Kamieńskim Domu Kultury ■