POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [17.05.2023, 17:40:12] • Kamień Pomorski

Wczesnośredniowieczny przęślik

Wczesnośredniowieczny przęślik

fot. Organizator

Katalog internetowy Muzeum Narodowego w Szczecinie zawiera szereg interesujących artefaktów, jednym z nich jest kamienny przęślik, odkryty podczas prac archeologicznych w Kamieniu Pomorskim.

Dołączona w katalogu nota popularyzatorska autorstwa Grzegorza Durdynia zawiera więcej informacji o tym zabytku:

"Obecność licznych przęślików w warstwach kulturowych odsłanianych na wczesnośredniowiecznych stanowiskach archeologicznych świadczy o powszechności wytwarzania przędzy w ramach codziennych prac domowych.

Wczesnośredniowieczny przęślik

fot. Organizator


Uzyskiwano ją z włókien roślinnych – lnu i konopi, a także z wełny zwierząt hodowlanych, przede wszystkim owiec. Z oczyszczonej przędzy skręcano nić za pomocą drewnianego wrzeciona obciążanego glinianym lub kamiennym przęślikiem, którego zadaniem było utrzymanie wrzeciona w pionie podczas rotacji oraz zabezpieczenie nici przed zsunięciem się z wrzeciona w trakcie nawijania. W zależności od rodzaju przędzy i przeznaczenia wytwarzanej nici stosowano przęśliki o różnej wadze i średnicy, dzięki czemu uzyskiwano ściślejszy lub luźniejszy skręt.

Wczesnośredniowieczny przęślik

fot. Organizator

Przęślik z Kamienia Pomorskiego jest uszkodzony, zachował się połowicznie. W centralnej części znajduje się bardzo dokładnie wywiercony świdrem otwór umożliwiający wsunięcie na wrzeciono. Jest wykonany z miękkiego, łatwego w obróbce surowca skalnego, tzw. łupku wołyńskiego. Ze względu na charakterystyczną różowo-czerwoną barwę przedmioty z tego surowca uznaje się za wyroby wschodnie. Pokłady różowego łupku zostały dobrze zbadane w rejonie Owrucza na Ukrainie, skąd najprawdopodobniej pochodzi przęślik kamieński. Należy zaznaczyć, że przedmioty z łupku wołyńskiego na Pomorzu należą do niezmiernie rzadkich i wyjątkowych."

Przedmiot znajduje się w katalogu internetowy Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W czwartek Polska będzie pod wpływem dużego cyklonu Niklas, przynoszącego masy wilgotnego powietrza polarnego. Możliwe są zawirowania mas powietrza. To może wywołać silny wiatr, nawet do 100 km/h, a na Bałtyku będzie sztorm. Duże zachmurzenie z opadami mokrego śniegu i deszczu ■ 32 FINAŁ WOŚP I SZTAB #7296 W FUNDACJI „ZOSIA" W KAMIENIU POMORSKIM Zbliża się magiczny czas dobrych uczynków – zima, święta... i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! A ta orkiestra to DOBRA ENERGIA, która jest hasłem Fundacji „Zosia"... dlatego stało się : Fundacja „Zosia" aktywnie przystępuje do świątecznego grania jako jeden ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! ■ W niedzielę (12 listopada 2023r.) ok godz. 8.40 w Kamieniu Pomorskim na akwenie Zalewu Kamieńskiego w odległości około 50 metrów od przystani ujawniono dryfujące zwłoki topielca. Były to zwłoki mężczyzny, który był poszukiwany jako osoba zaginiona od 16 października 2023r. ■ Bieg Niepodległości w Świerznie Bieg Niepodległości w Świerznie to coroczne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy wszystkich pokoleń gromadzą się, aby świętować niepodległość Polski. Atmosfera jest niezwykle radosna , a uczestnicy biegu niosą ze sobą ducha patriotyzmu. To piękne święto jednoczy społeczność Świerzna, ukazując silne więzi międzypokoleniowe w duchu jedności europejskiej ■ Na odcinku Drogi Krajowej nr 3, pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami, doszło do zderzenia trzech pojazdów. W środę po godzinie 14.00, na odcinku, gdzie obecnie trwają roboty związane z budową drogi, zderzyły się trzy samochody. Na DK3 jest podwójna ciągła linia, nie wolno wyprzedzać, jest to droga techniczna na czas wykonywania robót. Każdego dnia przejeżdża tamtędy bardzo dużo samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych zmierzających na przeprawę promową do Szwecji, wiozących zaopatrzenie do Świnoujścia lub w przeciwną stronę, do Szczecina. W wyniku zderzenia wszystkie trzy samochody mają wystrzelone poduszki, jeden pojazd ma mocno rozbitą maskę, drugi stoi z uszkodzony bokiem i zawieszeniem na DK3. Czekamy na więcej informacji ze strony Policji ■