POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [25.05.2023, 07:01:50] • zachodniopomorskie

Więcej stacji meteorologicznych na Pomorzu Zachodnim. Szansa na kolejne finansowe wsparcie

Zbierają dane pogodowe przydatne gospodarstwom rolnym położonym w pobliżu, a rejestrowane parametry mogą posłużyć rolnikom m.in. w podejmowaniu racjonalnych decyzji związanych z ochroną roślin. Rusza tegoroczny nabór wniosków w którym gminy i powiaty mogą zdobyć dofinansowanie na posadowienie stacji meteorologicznych na terenie Pomorza Zachodniego.

O wsparcie finansowe z budżetu województwa zachodniopomorskiego mogą starać się zachodniopomorskie gminy oraz powiaty, które realizują w 2023 r. zadanie polegające na posadowieniu stacji meteorologicznych oraz zobowiążą się do nieodpłatnego, nieograniczonego przekazywania danych pochodzących z tych stacji Województwu.

Warunkiem ubiegania się o pomoc finansową jest posiadanie przez gminę/powiat aktualnej, pisemnej akceptacji lokalizacji wydanej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, administratora Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce.

- Posadowienie nowych stacji - uszczelnienie systemu monitoringu zjawisk pogodowych - pozwoli nie tylko uzyskać wiarygodniejsze dane dotyczące województwa, ale równocześnie da możliwość na optymalne rozmieszczenie punktów pomiarowych. Jednocześnie punkty te włączone zostaną do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej - mówi wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Gminy i powiaty mogą ubiegać się o dotację na pokrycie do 80% kosztów kwalifikowanych zadania. Wsparcie dla jednego beneficjenta może wynieść maksymalnie 50 tys. zł. Łączna pula środków dla naboru w 2023 r. wynosi 500 tys. zł.

Wnioski należy składać w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego ul. Piłsudskiego 40, 70-421 Szczecin do 19 maja br. Dokumenty dostępne na stronie: www.wrir.wzp.pl w zakładce: Stacje meteorologiczne.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Rusza budowa Aquaparku w Międzyzdrojach przy ulicy Komunalnej, jednego z największych na wybrzeżu zachodnim. Obiekt realizowany w ramach Bel Mare & Aqua Resort będzie ukończony do 2026 roku. Aquapark będzie obiektem łączącym wiele funkcji: sport i rekreację, Spa i rehabilitację oraz infrastrukturę konferencyjno-gastronomiczną. Inwestor, Grupa Deweloperska Prestige, powierzyła projekt uznanym architektom z 4Developments. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100 mln PLN. ■ Wysyp owadów w Lubinie - to prawdziwa masakra dla mieszkańców i turystów. Wszystko zaczęło się od ciepłej i słonecznej pogody, która sprzyja rozmnażaniu się insektów. Okoliczne rozlewiska i Park Narodowy Woliński to idealne miejsca dla tych małych stworzeń, które żyją tylko kilka dni. Mieszkańcy i turyści, którzy przyjechali do Lubina, gminy Międzyzdroje, muszą radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami wysypu jętek. Owady te zasiedlają tereny mieszkalne, co powoduje, że ludzie czują się osaczeni przez niezliczoną ilość insektów ■ Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 6 maja 2023 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!". Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu, następnie zrobić zdjęcie z „czytelniczego śledztwa" i wysłać do na adres mailowy: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com ■ W Międzyzdrojach paliła się osobówka. Ogień ugasili strażacy z Lubina i Kołczewa. W centrum Międzyzdrojów doszło do pożaru. Ogień pojawił się w zaparkowanym przy jednej z ulic osobowym fordzie. Jak się okazało w samochodzie doszło do pożaru komory silnika. Na miejsce przyjechali strażacy. Do akcji gaśniczej przystąpili strażacy z OSP Lubin oraz OSP Kołczewo. - Po dogaszeniu komory silnika i sprawdzeniu pojazdu zakończyliśmy nasze działania i obie Jednostki udały się do swoich strażnic - poinformowało OSP Kołczewo. Do zdarzenia doszło w sobotę, 15 kwietnia po godzinie 13:00 ■