POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [25.03.2023, 14:03:57] • Kamień Pomorski

Średniowieczne okucie pochewki z Kamienia Pomorskiego

Średniowieczne okucie pochewki z Kamienia Pomorskiego

fot. Organizator

Katalog internetowy Muzeum Narodowego w Szczecinie zawiera szereg interesujących zabytków, jednym z nich jest okucie pochewki z Kamienia Pomorskiego datowane na okres wczesnego średniowiecza.

Dołączona do katalogu nota popularyzatorska autorstwa Anny Bogumiły Kowalskiej zawiera więcej informacji o tym zabytku:

"Skórzane pochewki służące do przenoszenia i przechowywania podręcznych przedmiotów przydatnych w życiu codziennym, w pracach domowych i rzemieślniczych były przytraczane do pasków lub noszone na rzemykach zawieszanych na szyi. W przypadku ostrych przyborów i narzędzi, takich jak noże, nożyczki, szpile czy szydła chroniły jednocześnie użytkownika przed skaleczeniem. Używane były przez wszystkich, niezależnie od płci i wieku, pełniąc przede wszystkim funkcję utylitarną. Prostota wykonania pochewki – z kawałka skóry złożonego wpół – nie wymagała specjalnych umiejętności. Odrębną kwestią jest sposób zdobienia zależny nie tylko od gustu użytkownika, ale też jego umiejętności i zdolności manualnych, a także możliwości technicznych. Pochewki były eksponowanymi elementami stroju dlatego ważny był ich wygląd wiele mówiący także o zamożności użytkownika i jego pozycji społecznej.

Wczesnośredniowieczne pochewki skórzane były zdobione na wiele sposobów. Do najprostszych należy ozdobne zszywanie krawędzi na przykład kolorowymi wełnianymi nićmi, cieniutkim rzemykiem lub znacznie rzadziej metalowym drucikiem. Bardzo często ich powierzchnie były dekorowane haftowanymi motywami geometrycznymi i florystycznymi. Znane też były bardziej wyrafinowane techniki, do których należy wytłaczanie i odciskanie różnorodnych wzorów, w tym także o znaczeniu symbolicznym. W środowisku Słowian typowymi elementami zdobniczymi wpływającymi także na trwałość konstrukcji i wytrzymałość pochewek były metalowe okucia ze stopów metali kolorowych, najczęściej miedzi. Były to różnokształtne cienkie blaszki z ozdobnie puncowanymi lub grawerowanymi powierzchniami, które umieszczano w miejscach najbardziej narażonych na zniszczenie – w dolnych i górnych częściach pochewek. Do skóry były mocowane za pomocą nitów na podkładkach, niekiedy również niezwykle dekoracyjnych. Wybór motywów zdobniczych na okuciach był składową kilku czynników, wśród których wymienić trzeba kompetencje wytwórcy i poczucie estetyki, a także lokalne wzorce oraz niekiedy treści symboliczne trudne dziś do odczytania. Niewątpliwie jednymi z najbardziej efektownych i intrygujących okuć są te występujące najrzadziej, w tym trójkątne przypominające smocze łby."

Przedmiot możemy zobaczyć w katalogu internetowym Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Rusza budowa Aquaparku w Międzyzdrojach przy ulicy Komunalnej, jednego z największych na wybrzeżu zachodnim. Obiekt realizowany w ramach Bel Mare & Aqua Resort będzie ukończony do 2026 roku. Aquapark będzie obiektem łączącym wiele funkcji: sport i rekreację, Spa i rehabilitację oraz infrastrukturę konferencyjno-gastronomiczną. Inwestor, Grupa Deweloperska Prestige, powierzyła projekt uznanym architektom z 4Developments. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100 mln PLN. ■ Wysyp owadów w Lubinie - to prawdziwa masakra dla mieszkańców i turystów. Wszystko zaczęło się od ciepłej i słonecznej pogody, która sprzyja rozmnażaniu się insektów. Okoliczne rozlewiska i Park Narodowy Woliński to idealne miejsca dla tych małych stworzeń, które żyją tylko kilka dni. Mieszkańcy i turyści, którzy przyjechali do Lubina, gminy Międzyzdroje, muszą radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami wysypu jętek. Owady te zasiedlają tereny mieszkalne, co powoduje, że ludzie czują się osaczeni przez niezliczoną ilość insektów ■ Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 6 maja 2023 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!". Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu, następnie zrobić zdjęcie z „czytelniczego śledztwa" i wysłać do na adres mailowy: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com ■ W Międzyzdrojach paliła się osobówka. Ogień ugasili strażacy z Lubina i Kołczewa. W centrum Międzyzdrojów doszło do pożaru. Ogień pojawił się w zaparkowanym przy jednej z ulic osobowym fordzie. Jak się okazało w samochodzie doszło do pożaru komory silnika. Na miejsce przyjechali strażacy. Do akcji gaśniczej przystąpili strażacy z OSP Lubin oraz OSP Kołczewo. - Po dogaszeniu komory silnika i sprawdzeniu pojazdu zakończyliśmy nasze działania i obie Jednostki udały się do swoich strażnic - poinformowało OSP Kołczewo. Do zdarzenia doszło w sobotę, 15 kwietnia po godzinie 13:00 ■