POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [18.03.2023, 20:05:08] • zachodniopomorskie

Środki na subkoncie w ZUS mogą być dzielone i wypłacane

Środki na subkoncie osoby ubezpieczonej w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie np. w przypadku jej śmierci. Tak, jak środki zgromadzone na rachunku w OFE.

Jeśli ktoś ma subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków na nim zapisanych po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją dyspozycję.

ZUS informuje ubezpieczonego, który nie ma umowy z otwartym funduszem emerytalnym, o obowiązku złożenia oświadczenia o stosunkach majątkowych między nim a jego współmałżonkiem i o tym, że może wskazać uprawnionych do otrzymania środków po jego śmierci. Brak tego wskazania oznacza, że środki z subkonta wchodzą do masy spadkowej.

W przypadku śmierci osoby, która nie była w OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, na podstawie złożonego wskazania, ZUS informuje uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej, o możliwości złożenia wniosku o wypłatę. I to pomimo, że przepisy ustawy nie nakładają na ZUS tego obowiązku.

Środki na subkoncie są dzielone w oparciu o złożone przez ubezpieczonego oświadczenie i wskazanie, na podstawie wniosku, osoby uprawnionej do tych środków.

Środki z subkonta zmarłego, które nie zostaną podzielone w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku - wchodzą do spadku.

Nie trzeba korzystać z pośredników (firm), aby otrzymać wypłatę z subkonta w ZUS. Wystarczy przyjść do ZUS i złożyć wniosek. Odpowiednie formularze są dostępne na stronie ZUS.

Jeśli ubezpieczony ma subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE, podział środków zaczyna się w funduszu emerytalnym. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musi złożyć wniosek do swojego OFE, aby otrzymać należne środki. Fundusz ma obowiązek zawiadomić ZUS. Zarówno o osobach, na rzecz których podzielił środki z rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w razie śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto, jak i o ich udziale w tych środkach, w terminie 14 dni od podziału.

Podział składek na subkoncie jest konsekwencją podziału środków w OFE. Po tym, jak do ZUS wpłynie zawiadomienie z funduszu emerytalnego, ZUS ma trzy miesiące na podział i wypłatę środków z subkonta.

Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wybudowano ponad 5 km wodociągu na odcinku Domysłów-Warnowo i prawie 200 przyłączy wodociągowych w Warnowie Warnowo pozostawione, wręcz zapomniane przez lata. Miejscowość ta musiała czekać aż do dzisiaj, do marca 2023 r. na to aby jej Mieszkańcy mieli nieskrępowaną możliwość korzystania z wody pitnej. Tak dużej kompleksowej inwestycji tutaj nie było od dziesiątek lat. Do każdego domostwa w Warnowie doprowadzono instalację wodną wraz z przyłączem i studzienkom pomiarową na posesji. Taka kompleksowa inwestycja jest rzadkością. Mieszkańcy sporo zaoszczędzili. ■ Będzie dodatkowy pociąg Gryfino - Szczecin W wyniku działań podjętych w ubiegłym tygodniu przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza od poniedziałku (6 lutego) z Gryfina do Szczecina będzie można dojechać dodatkowym pociągiem przed godziną 7. ■ Podtopienia w gminie Międzyzdroje. Cofka wód morskich i obfite opady deszczu powodują podtopienia terenów gminy Międzyzdroje. Zjawisko jest znane od dawna, podtopienia nisko położonych terenów w naszym regionie są od wieków. W 1997 roku na dawnej Drodze Krajowej 3. pod mostkiem Starego Zdroju zbudowano tamę i przepompownię, ponieważ podtopienia Międzyzdrojów były nie do zniesienia. Tuż obok, przed tamą na mostku ponad pół wieku temu wybudowano przesyłową linię energetyczną i na sztucznie podwyższonym gruncie zbudowano słupy. Teraz stoją w wodzie, ponieważ woda napływa z Zalewu Szczecińskiego ■ Pogoda w Polsce kształtowana będzie przez rozległy układ niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Z północnego-zachodu napływać będzie nieco chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego o równowadze chwiejnej ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■