POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [12.03.2023, 17:08:18] • Wolin

„Kobiety z PRL-u”

„Kobiety z PRL-u”

fot. ikamien.pl

Wernisaż i spotkanie z autorem fotografii czarno- białej Andrzejem Ryfczyńskim odbyło się w Wolińskim Dworku.

W Gminie Wolin kobiety świętowały swój dzień pod hasłem „Nie tylko w powiecie mówią o kobiecie”. Z pewnością był to wieczór pełen niesamowitych doznań, zarówno dźwiękowych jak i wizualnych, bowiem odbył się też koncert znakomitej piosenkarki Moniki Urlik. Miało to miejsce 8 marca 2023 roku w Wolińskim Dworku. Koncertowi towarzyszył wernisaż fotografii Andrzeja Ryfczyńskiego, który przeniósł wszystkich w czasy minione, choć nie bardzo odległe.

„Kobiety z PRL-u”

fot. ikamien.pl

Negatywy przeleżały w albumach pół wieku, a nawet i więcej. Wiadomo, że stare zdjęcia są jak wino, mają swoją głębię, smak, a przy każdej fotce można snuć niekończącą się opowieść. Tak też się stało. Pan Andrzej nie tylko zaprezentował zdjęcia, ale też stare negatywy w albumach z lat 60. ubiegłego wieku. Zaprezentował średnioformatowy aparat, który podobny był na księżycu z amerykańskimi astronautami w 1969 roku. W Dworku zrobiło się miło. Przy świeczkach i "doświetleniu" wystawy z lampką wina, stworzyła się dobra atmosfera do wspomnień: ” O, z Mariolą w latach 70. chodziłam do szkoły w Świnoujściu”. Inna pani pochwaliła się, że w 1970 roku był fotografem na jej ślubie. Pytano jakich negatywów użyto do tych zdjęć. Było kilka dodatkowych kolorowych zdjęci i wspomnienia z rozmowy w 1994 roku Andrzeja Ryfczyńskiego z naszą wspaniałą Violettą Villas.

„Kobiety z PRL-u”

fot. ikamien.pl

Bohaterki tej wystawy to kobiety, dziewczyny, koleżanki, pracownice, artystki, matki - obiekty zdjęć pozowanych lub robionych ukradkiem stały się częścią kolekcji fotografii artystycznej, gdzie liczy się prawda, życie i piękno, które ma różne oblicza.

„Kobiety z PRL-u”

fot. ikamien.pl

Autorem wystawy jest Andrzej Ryfczyński. Śmiało można powiedzieć o nim „człowiek orkiestra”, nietuzinkowy fotograf. Mało! Mistrz fotografii, dla którego najistotniejsza w tym fachu jest przemyślana fotografia reportażowa. Nauczył się jej robiąc fotosy do filmów jako współzałożyciel amatorskiego Klubu Filmowego Horyzont w Świnoujściu w 1963 roku. Jako młody chłopak zakochał się w fotografii. Pierwszą ciemnię zrobił w łazience, a pierwszy powiększalnik z kanki od mleka, ponieważ w tamtych czasach żyło się skromnie. Trzeba było być po prostu kreatywnym.

„Kobiety z PRL-u”

fot. ikamien.pl

Według Andrzeja Ryfczyńskiego, o renomie dobrego fotografa świadczy to, czy umie „opowiadać fotografią”.

„Kobiety z PRL-u”

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Sam reprezentuje starą, dobrą szkołę fotografii, gdzie liczy się kompozycja, każdy detal, światło, perspektywa.


ikamien.pl


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Czwartek [16.03.2023, 10:11:09] • [IP: 77.13.14.***]

Te na tych zdieciach to te same co kiedys?Troche sie zmienily.

Gość • Wtorek [14.03.2023, 18:22:14] • [IP: 5.173.176.**]

Do :Gość • Poniedziałek [13.03.2023, 07:48:54] • [IP: 178.183.88.***] Zapraszam na Małą. Ojciec.

Gość • Wtorek [14.03.2023, 10:59:44] • [IP: 46.205.128.***]

Piękne fotki, piękne kobiety.

Gość • Poniedziałek [13.03.2023, 13:25:24] • [IP: 188.47.126.***]

TO były piękne czasy, mam nadzieje, że powrócą, było znacznie więcej wolności niż teraz

Gość • Poniedziałek [13.03.2023, 07:48:54] • [IP: 178.183.88.***]

TA kobieta trzecia od prawej ttoo00 super laska adres proszę

Lubinus • Poniedziałek [13.03.2023, 01:13:16] • [IP: 37.47.133.***]

Gratuluję kolejnej wystawy Panie Andrzeju i dobrego pomysłu na Dzień Kobiet... W dobie zalewu łatwą fotografią cyfrową, wraca amatorskie zainteresowanie młodych ludzi fotografią analogową. Jak wiele mogą się od Pana nauczyć.

Gość • Niedziela [12.03.2023, 19:26:52] • [IP: 37.30.109.*]

dosłownie. Nie ma co jak ruski organizuja zycie innym naroda to nie moze wyjsc dobrze

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wybudowano ponad 5 km wodociągu na odcinku Domysłów-Warnowo i prawie 200 przyłączy wodociągowych w Warnowie Warnowo pozostawione, wręcz zapomniane przez lata. Miejscowość ta musiała czekać aż do dzisiaj, do marca 2023 r. na to aby jej Mieszkańcy mieli nieskrępowaną możliwość korzystania z wody pitnej. Tak dużej kompleksowej inwestycji tutaj nie było od dziesiątek lat. Do każdego domostwa w Warnowie doprowadzono instalację wodną wraz z przyłączem i studzienkom pomiarową na posesji. Taka kompleksowa inwestycja jest rzadkością. Mieszkańcy sporo zaoszczędzili. ■ Będzie dodatkowy pociąg Gryfino - Szczecin W wyniku działań podjętych w ubiegłym tygodniu przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza od poniedziałku (6 lutego) z Gryfina do Szczecina będzie można dojechać dodatkowym pociągiem przed godziną 7. ■ Podtopienia w gminie Międzyzdroje. Cofka wód morskich i obfite opady deszczu powodują podtopienia terenów gminy Międzyzdroje. Zjawisko jest znane od dawna, podtopienia nisko położonych terenów w naszym regionie są od wieków. W 1997 roku na dawnej Drodze Krajowej 3. pod mostkiem Starego Zdroju zbudowano tamę i przepompownię, ponieważ podtopienia Międzyzdrojów były nie do zniesienia. Tuż obok, przed tamą na mostku ponad pół wieku temu wybudowano przesyłową linię energetyczną i na sztucznie podwyższonym gruncie zbudowano słupy. Teraz stoją w wodzie, ponieważ woda napływa z Zalewu Szczecińskiego ■ Pogoda w Polsce kształtowana będzie przez rozległy układ niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Z północnego-zachodu napływać będzie nieco chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego o równowadze chwiejnej ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■