POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [12.03.2023, 16:34:03] • Polska

Pracownicy bumerangi - czy warto ponownie zatrudniać byłego pracownika?

Pracownicy bumerangi - czy warto ponownie zatrudniać byłego pracownika?

fot. Organizator

Pandemia, recesja i wielka rezygnacja wprowadziły zamieszanie zarówno w gospodarce, jak i na rynku pracy. Obecnie pracodawcy muszą wkładać więcej wysiłku nie tylko w oferowanie konkurencyjnych warunków pracy, ale i w sam proces selekcji pracowników. Dlatego w niepewnym czasie zatrudnienie byłego pracownika może pomóc pozyskać talenty, które zostaną z nami na dłużej. Jakie zatem korzyści możemy osiągnąć, nawiązując współpracę z “bumerangiem”? A jakie są minusy tego rozwiązania?

Remedium na kryzys?
Pracownicy “bumerangi” zwykle odchodzą z jednego miejsca pracy, idą do innej firmy lub podejmują zupełnie inne zajęcie, po czym wracają do tej poprzedniej. Jeszcze do niedawna mogło wydawać się to nieprofesjonalne lub nieetyczne. Zakładano, że były pracownik może działać na niekorzyść firmy. Obecnie eksperci twierdzą, że jest to zjawisko coraz bardziej powszechne - można je wręcz nazwać trendem "boomerangingu". Patrząc na statystyki widzimy, że już teraz bumerangi stają się remedium na wiele współczesnych problemów korporacji. W procesach rekrutacyjnych prowadzonych na LinkedIn w 2021 roku 4,5% wszystkich zatrudnionych stanowili pracownicy-bumerangi, w porównaniu do 3,9% w 2019 roku.

• Pandemia i inflacja zmieniły modele współpracy na całym świecie - model pracy zdalnej, praca hybrydowa, skrócenie czasu pracy i re-rekrutacja pracowników. Obecnie widzimy, że również w Polsce firmy chętniej zatrudniają swoich byłych pracowników. Daje im to szereg korzyści - nie muszą ponownie wdrażać pracownika w procedury i procesy zachodzące w firmie, znają silne i słabe strony pracownika, a przez to dokładnie wiedzą,czego mogą oczekiwać. - mówi Agnieszka Jarosz, Dyrektor Zarządzająca, ACCA Polska, Ukraina i Kraje Bałtyckie.

Biorąc pod uwagę obecną dynamikę rynku pracy zatrudnienie “bumeranga” może być korzystne dla obu stron. Taki pracownik nie musi przechodzić przez proces onboardingu, w trakcie którego poznaje podstawowe procedury, procesy i osoby w firmie. Dobrze wie, jakie są standardy zachowania i co warto poprawić w swojej pracy.

Dlaczego odchodzą i wracają?

Wypalenie zawodowe, konflikty w zespole czy nadmiar pracy - jest wiele powodów, dla których pracownicy decydują o odejściu z firmy. Co ciekawe, prawie połowa z nas - w późniejszej perspektywie - ocenia taką decyzję za niesłuszną. Z badania firmy UGK wynika, że ​​43% osób, które zrezygnowały z pracy w czasie pandemii uznało, że nie warto było odchodzić.
• Bywa, że relacje zawodowe są zbliżone do tych prywatnych. I chociaż wiemy, że w pracy warto kierować się rozumem, to nasze decyzje wielokrotnie podejmujemy pod wpływem emocji. Czasami odchodząc z firmy dopiero po czasie widzimy korzyści oferowane przez poprzedniego pracodawcę i potrafimy je docenić, stając się przez to lepszymi pracownikami. Czasami dopiero przerwa jest w stanie pozwolić nam spojrzeć na przełożonych i zespół z innej perspektywy. Mamy też czas, na przeanalizowanie wszystkich sugestii czy uwag, jakie były kierowane pod naszym adresem. - dodaje ekspert.

Chęć powrotu może pojawić się po kilku tygodniach, miesiącach lub latach. Bumerangi po czasie ponownie trafiają na rekrutację byłego pracodawcy i decydują się ponownie aplikować.

Jak rekrutować bumerangi?

Na wstępie ponownej rekrutacji nie należy zakładać, że były pracownik chce wrócić, ponieważ nie sprawdził się na innym stanowisku. Być może dostrzegł zmianę w organizacji, z którą zakończył współpracę? A może nastąpiły zmiany w kulturze organizacyjnej, elastyczności pracy, różnorodności? Zwykle ważne są też kwestie podwyżek, jakie nastąpiły w firmie.

Rekrutując bumerangi należy też przeanalizować okoliczności odejścia pracownika. Jakie mieliśmy doświadczenia we współpracy, co się sprawdzało, a co nie? O których obszarach warto porozmawiać podczas rozmowy o nawiązaniu współpracy?

• Skoro wiemy, że obecnie ponowna rekrutacja zyskuje na popularności, to warto również zwrócić uwagę na sposób w jaki rozstajemy się z pracownikami. Warto traktować byłych pracowników jako ambasadorów swojej firmy. Nawet jeśli do nas nie wrócą, to będą nas polecali jako pracodawcę. Rekrutując byłych pracowników warto również sprawić, by nasza komunikacja z nimi była przejrzysta i by poczuli się priorytetowo. Na początku bumerangi mogą przychodzić z żądaniami i sugestiami odnośnie miejsca pracy, których warto wysłuchać. Być może ich spostrzeżenia okażą się słuszne. - dodaje ekspert ACCA.

Eksperci oceniają, że warto też zweryfikować sposób, w jaki sposób pracownik komunikuje się z innymi. Dlaczego?

Słowo ostrzeżenia

O ile taka sytuacja raczej nie powinna mieć miejsca, to czasami bumerangi mogą wprowadzić złą atmosferę w zespole - np. przytaczając swoją wersję historii o wcześniejszym odejściu z firmy czy nieudane realizacje projektów. Mogą podważać sens realizowanych zadań czy system zarządzania w firmie. Dlatego już na pierwszym spotkaniu dobrze ustalić tematy, które nie powinny być dyskutowane z innymi członkami zespołu.

• Także zespół może nie czuć się komfortowo w obliczu powrotu byłego pracownika - dlatego spotkanie z pracownikami i zakomunikowanie im zmiany powinno być dla nas ważnym elementem rekrutacji bumerangów. Komunikacja odgrywa kluczowe znaczenie w procesie rekrutacji bumerangów. - podsumowuje Agnieszka Jarosz.

Joanna Trakul
CCG


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Poniedziałek [13.03.2023, 15:08:00] • [IP: 5.173.30.**]

Takie pierdolenie dryktorki w szkołach nie cha zatrudniać daleko byłych pracowników bo mają układy za kasę lapuwkarze nieszczelne a w tym pomaga im burmistrz taka prawda w kamieniu omorskim

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Od 24 czerwca do końca wakacji w uruchamianych latem miejscach wyczekiwania w Dziwnowie, Ustroniu Morskim, Mielenku, Pobierowie, Międzyzdrojach i Darłowie dodatkowa karetka z ratownikami medycznymi. W skład każdego takiego zespołu wchodzą dwie osoby – ratownicy medyczni lub ratownik medyczny i pielęgniarka systemu. Sezonowe karetki wyglądem ani wyposażeniem nie różnią się w żaden sposób od typowych, podstawowych ambulansów WSPR w Szczecinie. Znajdziemy w nich więc m.in. defibrylator, respirator czy autopuls czyli platformę do mechanicznego ucisku klatki piersiowej ■ Rusza budowa Aquaparku w Międzyzdrojach przy ulicy Komunalnej, jednego z największych na wybrzeżu zachodnim. Obiekt realizowany w ramach Bel Mare & Aqua Resort będzie ukończony do 2026 roku. Aquapark będzie obiektem łączącym wiele funkcji: sport i rekreację, Spa i rehabilitację oraz infrastrukturę konferencyjno-gastronomiczną. Inwestor, Grupa Deweloperska Prestige, powierzyła projekt uznanym architektom z 4Developments. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100 mln PLN. ■ Wysyp owadów w Lubinie - to prawdziwa masakra dla mieszkańców i turystów. Wszystko zaczęło się od ciepłej i słonecznej pogody, która sprzyja rozmnażaniu się insektów. Okoliczne rozlewiska i Park Narodowy Woliński to idealne miejsca dla tych małych stworzeń, które żyją tylko kilka dni. Mieszkańcy i turyści, którzy przyjechali do Lubina, gminy Międzyzdroje, muszą radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami wysypu jętek. Owady te zasiedlają tereny mieszkalne, co powoduje, że ludzie czują się osaczeni przez niezliczoną ilość insektów ■ Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 6 maja 2023 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!". Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu, następnie zrobić zdjęcie z „czytelniczego śledztwa" i wysłać do na adres mailowy: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com ■ W Międzyzdrojach paliła się osobówka. Ogień ugasili strażacy z Lubina i Kołczewa. W centrum Międzyzdrojów doszło do pożaru. Ogień pojawił się w zaparkowanym przy jednej z ulic osobowym fordzie. Jak się okazało w samochodzie doszło do pożaru komory silnika. Na miejsce przyjechali strażacy. Do akcji gaśniczej przystąpili strażacy z OSP Lubin oraz OSP Kołczewo. - Po dogaszeniu komory silnika i sprawdzeniu pojazdu zakończyliśmy nasze działania i obie Jednostki udały się do swoich strażnic - poinformowało OSP Kołczewo. Do zdarzenia doszło w sobotę, 15 kwietnia po godzinie 13:00 ■