POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [07.03.2023, 11:22:52] • zachodniopomorskie

Terytorialsi szkolą Panie: jak być bezpiecznym. Nie tylko w Dzień Kobiet

Terytorialsi szkolą Panie: jak być bezpiecznym. Nie tylko w Dzień Kobiet

fot. 14 ZBOT

Żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo, najlepiej unikać niebezpiecznych sytuacji. Kontakt z przeciwnikiem to ostateczność. To najważniejsza wiedza, jaką otrzymały panie - żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wzięły udział w warsztatach z okazji Dnia Kobiet pt. „Bezpieczeństwo i zagrożenia dnia codziennego”.

- W dobie wzmożonej agresji, występowania ataków bandycko-rabunkowych czy zagrożeń terrorystycznych, troska o bezpieczeństwo własne i najbliższych stała się rzeczą niewątpliwie ważna i wskazaną - wyjaśnia zastępca dowódcy 14 ZBOT ppłk Tomasz Rejczak. - Właśnie dlatego postanowiliśmy naszym paniom podarować w prezencie takie warsztaty. Jestem pewien, że wyniosły z nich wiele dla bezpieczeństwa własnego i ich rodzin.

Terytorialsi szkolą Panie: jak być bezpiecznym. Nie tylko w Dzień Kobiet

fot. 14 ZBOT

Dwudniowe warsztaty odbyły się w hali sportowej 14 ZBOT w Szczecinie - Podjuchach. Poprowadził je instruktor - żołnierz 14 ZBOT, były żołnierz jednostek specjalnych, we współpracy ze Związkiem Polskich Spadochroniarzy XV oddział Szczecin. - O bezpieczeństwie twoim i twoich bliskich decydują czasami tylko sekundy. Czy potrafisz je wykorzystać? - to hasło naszego szkolenia - mówił uczestniczkom.

Terytorialsi szkolą Panie: jak być bezpiecznym. Nie tylko w Dzień Kobiet

fot. 14 ZBOT

Warsztaty obejmowały szeroki wachlarz zagadnień. Od bezpiecznego poruszania się w mieście w dzień i w nocy, w dużych skupiskach ludzkich, poprzez zachowanie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, sposoby reagowania w sytuacjach kryzysowych, zachowanie w czasie porwania, bycia zakładnikiem, w czasie akcji odbijania po techniki samoobrony. W teorii i praktyce. Czyli: jak zachowywać się w centrum handlowym, na dyskotece, pubie, jak w przypadku zagrożenia, gdy jest z nami dziecko, jak posłużyć się w samoobronie przedmiotami, które znajdują się w kieszeni lub damskiej torebce. - Najważniejsze jest unikanie sytuacji niebezpiecznych. Kiedy przechodzisz koło ciemnej bramy, przejdź na drugą stronę chodnika. Bo bezpośredni kontakt z przeciwnikiem to ostateczność - tą wiedzę chciałem przekazać naszym paniom - mówi instruktor.

Terytorialsi szkolą Panie: jak być bezpiecznym. Nie tylko w Dzień Kobiet

fot. 14 ZBOT

Warsztaty odbywały się z użyciem sprzętu, jaki używa się na profesjonalnych szkoleniach z samoobrony, m.in. tarcz, rękawic bokserskich, atrap broni i innych narzędzi.

Terytorialsi szkolą Panie: jak być bezpiecznym. Nie tylko w Dzień Kobiet

fot. 14 ZBOT

Uczestniczki - kilkanaście pań - żołnierzy 14 ZBOT - były zadowolone. - Prezent na Dzień Kobiet super. Ulica nie jest czasem bezpiecznym miejscem a wiedza, jak zachować się w określonych sytuacjach jest bezcenna - mówi jedna z pań, które dwa dni szkoliły się podczas warsztatów u zachodniopomorskich Terytorialsów. - Jako żołnierze mamy oczywiście umiejętności dotyczące walki, ale tutaj otrzymałyśmy coś więcej. To takie szkolenie z życia codziennego. Wiem, jak uniknąć ewentualnego napadu albo jak się w takiej sytuacji zachować. Jak mogę się obronić.
Dowództwo Brygady także jest zadowolone z tych zajęć. - To był pomysł naszej sekcji współpracy cywilno - wojskowej i muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę - mówi ppłk Tomasz Rejczak. - Jeśli będzie takie zapotrzebowanie, tego typu zajęcia będziemy organizować także w przyszłości.

Terytorialsi szkolą Panie: jak być bezpiecznym. Nie tylko w Dzień Kobiet

fot. 14 ZBOT

Dbanie o bezpieczeństwo własne i najbliższych to także troska o swoje otoczenie, wpisuje się w misję WOT, którą jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu, gdzie jesteśmy. Nie tylko w czasie konfliktu zbrojnego, ale także na codzień. Wszystkim Paniom z okazji Dnia Kobiet życzymy wiele uśmiechu i spokoju na codzień!

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Rusza budowa Aquaparku w Międzyzdrojach przy ulicy Komunalnej, jednego z największych na wybrzeżu zachodnim. Obiekt realizowany w ramach Bel Mare & Aqua Resort będzie ukończony do 2026 roku. Aquapark będzie obiektem łączącym wiele funkcji: sport i rekreację, Spa i rehabilitację oraz infrastrukturę konferencyjno-gastronomiczną. Inwestor, Grupa Deweloperska Prestige, powierzyła projekt uznanym architektom z 4Developments. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100 mln PLN. ■ Wysyp owadów w Lubinie - to prawdziwa masakra dla mieszkańców i turystów. Wszystko zaczęło się od ciepłej i słonecznej pogody, która sprzyja rozmnażaniu się insektów. Okoliczne rozlewiska i Park Narodowy Woliński to idealne miejsca dla tych małych stworzeń, które żyją tylko kilka dni. Mieszkańcy i turyści, którzy przyjechali do Lubina, gminy Międzyzdroje, muszą radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami wysypu jętek. Owady te zasiedlają tereny mieszkalne, co powoduje, że ludzie czują się osaczeni przez niezliczoną ilość insektów ■ Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 6 maja 2023 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!". Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu, następnie zrobić zdjęcie z „czytelniczego śledztwa" i wysłać do na adres mailowy: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com ■ W Międzyzdrojach paliła się osobówka. Ogień ugasili strażacy z Lubina i Kołczewa. W centrum Międzyzdrojów doszło do pożaru. Ogień pojawił się w zaparkowanym przy jednej z ulic osobowym fordzie. Jak się okazało w samochodzie doszło do pożaru komory silnika. Na miejsce przyjechali strażacy. Do akcji gaśniczej przystąpili strażacy z OSP Lubin oraz OSP Kołczewo. - Po dogaszeniu komory silnika i sprawdzeniu pojazdu zakończyliśmy nasze działania i obie Jednostki udały się do swoich strażnic - poinformowało OSP Kołczewo. Do zdarzenia doszło w sobotę, 15 kwietnia po godzinie 13:00 ■