Dyskusje przy stole o wrażeniach z lektur czy filmów, wspomnienia, pogaduchy o życiu czy nocne rodaków rozmowy – wesołe biesiadowanie i konfrontowanie naszych myśli, poglądów i fascynacji z osobami, które lubimy, a dawno ich nie widzieliśmy to przyjemność sama w sobie. Takie nasiadówy udają się jeszcze lepiej, jeśli przygotujemy smaczne przekąski, które umilą ekscytujący wieczór. Prezentujemy trzy propozycje z wędlinami, na stworzenie których będziemy potrzebować nie więcej niż 30 minut.
- Szynka czy kiełbasa to wędliny, które przeważnie każdy ma w domu – mówi Anna Burak z firmy Dobrowolscy. – Dlatego wykorzystanie ich do zrobienia szybkich przekąsek nasuwa się do razu. Oczywiście na finalny smak duży wpływ ma jakość wędlin, dlatego warto decydować się na sprawdzone produkty, a z pewnością zostanie to przez naszych gości docenione. Nawet w tych zaskakujących i nieco improwizowanych okolicznościach.
Czas przygotowania każdej przekąski to około 25-30 min.
1.
Kajzerki z kiełbasą i serem
- kajzerki
- Kiełbasa Krakowska Sucha z Wadowic Dobrowolscy
- ser żółty
- papryka słodka
- cebula czerwona
- sałata
- białko jaja
- masło
- czosnek
- sól
Kajzerkę czterokrotnie delikatnie nacinamy nożem wzdłuż naturalnych nacięć, rozchylamy górne krawędzie bułki wzdłuż wykonanych nacięć i wybieramy palcami trochę miąższu ze środka. Uzyskaną w ten sposób przestrzeń delikatnie ugniatamy wewnątrz robiąc miejsce. Wyciskamy na prasce czosnek i mieszamy z masłem dodając odrobinę soli (1/4 kostki masła i 2 ząbki czosnku). Tak wyrobione masło czosnkowe wkładamy do wnętrza bułki (około jednej płaskiej łyżeczki). Kroimy na plasterki/krążki kiełbasę, ser, cebulę i paprykę. Następnie w każde z nacięć w kajzerce wkładamy kiełbasę z serem oraz paprykę z cebulą na przemian. Kajzerkę smarujemy na wierzchu białkiem z jaja.
2.
Chrupiące paluszki z szynką
- Szynka bez dodatku konserwantów Dobrowolscy
- ser żółty
- sałata
- gałązki świeżego kopru
- białko jaja
- ciasto francuskie
Ciasto francuskie przygotowujemy do zwijania i kroimy na paski o szerokości plastra naszej szynki plus po 1 cm z prawej i lewej strony. Układamy na cieście plastry szynki oraz żółty ser i zawijamy w rulon. Po zawinięciu odcinamy kolejne ruloniki i przez naciskanie zębami widelca sklejamy boki. Smarujemy białkiem z jaja, przyklejamy na wierzchu gałązki kopru i jeszcze raz smarujemy białkiem.
3.
Chrupiące krążki z marynowaną szynką
- Szynka Marynowana od Braci Dobrowolscy
- szczypiorek drobny
- białko jaja
- ciasto francuskie
Rozkładamy arkusz ciasta francuskiego, na całości układamy plastry szynki i zawijamy w rulon. Po zawinięciu odcinamy małe krążki i kładziemy na boku tak żeby z góry był widoczny środek. Smarujemy białkiem jaja i posypujemy na wierzchu drobno pociętym szczypiorkiem. Wkładamy wszystkie produkty do piekarnika (jeżeli się zmieszczą na raz) nagrzanego do 180°C
i pieczemy około 10 min, po czym wyjmujemy tylko bułki i kolejne 7 minut pieczemy resztę. Potem wyciągamy i voila, gotowe.
Marta Mikulska
Czosnkiem (na zdjeciu) poczestowac to wiecej nie przyjda bez zapowiedzi. W tych czasach ludzie nie maja czasu na to, zeby ich mieszkanie wygladal na 100% - tak jak w luxusowych czasopismach. Kiedys sie mialo kucharke, sprzataczke i pare pokojowek. Pani domu od rana chodzila w eleganckich strojach - gotowa przyjmowac gosci. A i wtedy goncy dowozili pachnace lisciki z datami wizyt. Z reszta - po co stworzyli kawiarnie i restauracje? Spotykajac sie tam ze znajomymi unikniemy krepujacego widoku sterty prasowania czy nieodkurzonego dywanu. Troszke dobrego wychowania nigdy nie zawiedzie.
Piękne takie oryginalne
Chleba dała miodu dała, wody dała. Tak jest kiedyś się goście nie zapowiadali.
Czy ktoś wie, kiedy się uprawomocni wyrok Pawła U.?
Kiedyś się nie pytało tylko chodziło
Gościom to wodę z kranu podaję i ostatnoi cukier chowam bo ktoś podbiera.