POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [10.01.2023, 16:02:01] • Lubin

Kania ruda na łowach w Lubinie

Kania ruda na łowach w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

Kania ruda zwana inaczej rdzawą to rzadki ptak z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce występuje już ponad 600 par tego gatunku. Głównie w północno-zachodniej części kraju, ale też na Mazurach, Wielkopolsce i Dolnym Śląsku. Coraz częściej jednak pozostaje na zimę, co oznacza, że jest z nami na Pomorzu Zachodnim przez okrągły rok.

Kanie rudą, ale także mniejszą szarą można zauważyć w całym powiecie kamieńskim. Często jest widziana nad polami południowej części Wolin. Widać jak szybuje na znacznej wysokości. Można ją także dostrzec w środkowej części Wyspy Wolin i w okolicach Kamienia Pomorskiego. Od kilku lat krąży nad domami w Lubinie. Niczym skaner penetruje metr po metrze posesję i okolice. Tak się przyzwyczaiła do mieszkańców, że penetracje dokonuje na bardzo niskiej wysokości. Czasami mieszkańcy Lubina mają ją dosłownie kilkanaście metrów nad głową! Są i tacy, którym kania zagląda do okien. Często też siada na ziemi posesji i fragmentach różnych budowli, a także na okolicznych drzewach w pobliżu zabudowań. Widać że czuje się bezpiecznie i w zasadzie tak się przyzwyczaiła do ludzi i zwierząt, że aż trudno to zrozumieć. Przecież to jest drapieżnik. Słowem, to jest nasza Ruda. Pękają mity że drapieżnik z reguły trzyma się z dala od człowieka. Jednak nasza Ruda, to nasza. Pewnie jak by się popracowało, to by jadła mieszkańcom z ręki.

Kania ruda na łowach w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

Pomimo, że jest to ptak drapieżny, to jest mniej płochliwy od innych, a kania z Lubina wcale. Szybuje wielokrotnie pomiędzy domami i wzgórzami tuż obok ludzi. Nie oddala się dopóki coś nie znajdzie do zjedzenia. To, czego udało nam się dowiedzieć na temat kani jest to, że kania ruda poluje na ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby i owady. Zjada także padlinę czy resztki mięsa. Niekiedy zdarza się, że kradnie zdobycz innym ptakom. Czasami plądruje gniazda krukowatych. Nigdy nie wiadomo, czy nad głowami mieszkańców krąży pan czy pani, ponieważ są niemal identyczni. Ciężko je odróżnić.

Kania ruda na łowach w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

To, co udało się zaobserwować naszemu reporterowi kania ruda lata nad całym Lubinem aż po klify. Nie widać by zapędzała się daleko nad rozlewiska Krainy 44 Wysp. Bywa przeważnie w pobliżu linii brzegowej. Te piękne loty nad głowami mieszkańców tak rzadkiego ptaka budują nas na duchu, że można wspólnie mieszkać i żyć. Widywana jest też mniejsza kania szara, która zachowuje się podobnie. Jednak nie bywa tak blisko domostw.

Kania ruda na łowach w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

Nie jesteśmy ornitologami, więc liczymy na podzieleniem się informacjami na temat kani w komentarzach. Z uwagi na zmniejszającą się liczebność populacji w świecie, kania ruda jest objęta bardzo ścisłą ochroną gatunkową – w okolicach jej gniazd wytyczane są strefy ochronne.

Kania ruda na łowach w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

W wielu krajach populacja lęgowa uznawana jest za wymarłą. Oby wzajemne zaufanie trwało zawsze. Może kiedyś, tak jak niektóre kruki, będzie jadła ludziom z ręki?

Kania ruda na łowach w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

Jak widać mieszkańcy Lubina są w tym wyjątkowym gronie osób, które mogą podziwiać na co dzień tego pięknego drapieżcę.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Lubinus • Poniedziałek [23.01.2023, 21:17:17] • [IP: 37.47.140.***]

Kania, tak jak gniewosz i trzmiel tajgowy są pod ochroną ścisłą i zamieszkują spokojne zakątki, takie jak dotąd Lubin. Czy to się wkrótce może zmienić? Powstaje Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla Lubina i Wapnicy. Nie bądźmy obojętni. Być może już za miesiąc będziemy mogli zapoznać się z propozycjami nowej zabudowy Lubina...a biorąc udział w konsultacjach społecznych korzystamy ze swoich praw do kształtowania środowiska i warunków w których żyjemy.

Gość • Piątek [20.01.2023, 13:34:36] • [IP: 185.53.147.**]

Witam. W naszej okolicy kania ruda jest ptakiem regularnie spotykanym, rzekłbym pospolitym. Lubi pobliże wody. Zdarza się, że zimuje. Nasza para na Wapnicy wraca z zimowisk z końcem lutego. Jest to gatunek praktycznie endemiczny dla Europy. Jej liczebność wzrasta w Polsce. Wg danych na stronie Komitetu Ochrony Orłów w Polsce jej liczebność szacuje się na 1000-1500 par. W tekście pojawia się nieznany mi gatunek - kania szara? Nie ma takiego gatunku. Kania czarna, bo zapewnię ją miała autor na myśli pisząc ten artykuł jest dużo rzadsza od swojej większej krewniaczki, ale mamy to szczęście, że na naszym archipelagu i ja możemy spotkać. Nawet w towarzystwie kani rudej. Wg mnie, to najbarwniejszy, najpiękniejszy ptak szponiasty w polce. Cieszmy oczy zatem jej lekkim i zwiewnym lotem.

Gość • Czwartek [19.01.2023, 17:52:14] • [IP: 46.76.126.***]

Do myśliwy. Siano to ty masz zamiast mózgu. I to by było na tyle

Gość • Piątek [13.01.2023, 06:57:24] • [IP: 46.205.128.**]

Warto w takim miejscu żyć i się cieszyć życiem.

Gość • Czwartek [12.01.2023, 17:58:13] • [IP: 89.174.73.**]

Jak zwykle piękne zdjęcia!

Frycek • Czwartek [12.01.2023, 02:29:31] • [IP: 37.47.232.**]

Lubię rude. Świetne zdjęcia

Myśliwy • Środa [11.01.2023, 15:50:56] • [IP: 37.248.212.***]

Ale by było trofeum wypchać sianem i powiesić nad telewizorem

Gość • Środa [11.01.2023, 08:38:56] • [IP: 5.173.198.**]

O Matko! Ale zdjęcia!! No i szczęście, że takie coś jest możliwe!

Gość • Wtorek [10.01.2023, 17:55:40] • [IP: 37.47.189.***]

Wow

Oglądasz 1-9 z 9
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ OBLODZENIE / GOŁOLEDŹ, OPADY MARZNĄCE, OPADY ŚNIEGU od godz. 01:00 do godz. 10:00 dnia 30-01-2023 Obszar: województwo zachodniopomorskie - całe. Przebieg: Prognozuje się występowanie marznących opadów mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, które będą mieć tendencje do zamarzania na wychłodzonych przez opad nawierzchniach dróg i chodnikach. Skutki: utrudnienia komunikacyjne; śliskie powierzchnie dróg i chodników; zjawisko gołoledzi. Na Wybrzeżu Zachodnim spodziewane są silne porywy wiatru z kierunków zachodnich o prędkości do 70 km/h. Wysoko w górach północno - zachodnie porywy będą przekraczać 100-130 km/h ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■