POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [24.11.2022, 18:07:51] • Kamień Pomorski

Europejski Tydzień Testowania 21-28 listopada 2022 r.

Europejski Tydzień Testowania 21-28 listopada 2022 r.

fot. Organizator

Europejski Tydzień Testowania (ETT) to kampania, która zachęca społeczności w całej Europie do zjednoczenia w celu popularyzacji testowania i promowania świadomości na temat korzyści płynących z wczesnego wykrywania HIV i wirusowego zapalenia wątroby WZW C. Jest to również dobra okazja, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie?

Szacuje się że nawet 35 tysięcy Polaków jest zakażonych wirusem HIV, a połowa z nich o tym nie wie przez co nieświadomie może zakażać innych. Zaledwie 20 % dorosłych Polaków wykonało test na HIV. Taki niski odsetek przebadanego społeczeństwa jest wynikiem wstydu, strachu i przekonania, że „problem mnie nie dotyczy”. Aby zmienić ten sposób myślenia Krajowe Centrum ds. AIDS organizuje wiele kampanii zachęcających do wykonania testu oraz rozpowszechnia informacje na temat HIV i AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia.

Europejski Tydzień Testowania zawsze odbywa się pod hasłem Testować. Leczyć. Zapobiegać.

Jest to ogólnoeuropejska kampania, której głównym celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do sprawdzenia swojego statusu serologicznego w kierunku HIV. Inicjatywa
ta została zapoczątkowana w 2013 roku i stała się szeroko rozpoznawalnym europejskim wydarzeniem, w którym dwukrotnie każdego roku – wiosną i jesienią – uczestniczą setki organizacji i instytucji. W 2021 roku w ETT wzięło udział już ponad 650 organizacji z 51 krajów.

W tym roku, po raz dziesiąty, inicjatywa Europejskiego Tygodnia Testowania odbywa się w dniach 21 – 28 listopada 2022 r. W tym okresie Punkty Konsultacyjno – Diagnostyczne, w których można wykonać test na HIV będą pracowały dłużej oraz w dodatkowych dniach tygodnia. W punktach PKD wykonanie testu jest bezpłatne i anonimowe, a skierowanie nie jest wymagane. Adresy i godziny otwarcia punktów testowania są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS pod adresem www.aids.gov.pl/pkd/.

W realizację kampanii co roku włącza się szereg organizacji i portali ogólnopolskich, które w Światowym Dniu AIDS (1 grudnia) zamieszczą na swoich stronach internetowych Czerwoną Kokardkę – międzynarodowy symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS. 

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ PROGNOZA POGODY DLA POLSKI na dzień 07-12-2022. Na północy kraju spodziewane są marznące opady mokrego śniegu powodujące gołoledź i oblodzenie. Pogoda w kraju kształtowana będzie przez płytki, rozbudowujący się układ niskiego ciśnienia znajdujący się nad Skandynawią i Morzem Bałtyckim, napływać będą wilgotne i chłodne masy powietrza polarnomorskiego i częściowo arktycznego. Prognozowana jest pochmurna aura z opadami mieszanymi obejmującymi cały obszar kraju, będą to słabe i miejscami umiarkowane opady deszczu ze śniegiem o charakterze zarówno przelotnym jak i jednostajnym z przerwami. W całym kraju pojawią się opady mżawki, deszczu i mokrego śniegu o słabym, chwilami umiarkowanym natężeniu. W przypadku rejonów północych opady będą powodować śliskość na drgoach i chodnikach. Temperatura maksymalna powietrza wyniesie około 0°C/4°C, najcieplej będzie w pasie południowym natomiast najchłodniej na północnym - wschodzie i w pasie północnym. Wiatr umiarkowany, w porywach dość silny, w górach oraz miejscami na wybrzeżu bardzo silny i porywisty, wiejący z kierunków południowo - zachodnich ■ Już wiadomo, kto ściągnął Sylwię Sobolewską do kamieńskiego PGK. Za tym tajemniczym transferem stoi sam prezes! ■ Rano i przed południem w głębi województw północnych, wschodnich oraz miejscami na południu spodziewane są gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-300 metrów ■ W sobotę, 15 października 2022 r. w Pyrzycach odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w zapasach w stylu wolnym. W imprezie wystartowało prawie 200 zawodników z ponad 20 klubów. W zawodach uczestniczył klub sportowy UKS Gimsport Międzyzdroje. Klub reprezentowany był przez Oliwię Cisowską, która po zaciętych walkach na macie wywalczyła srebrny medal. Gratulujemy Oliwia i życzymy dalszych sukcesów ■ Jednostka OSP Jarszewo została wezwana na obwodnicę Kamienia Pomorskiego. Tam znajdował się samochód, który wypadł z drogi. Kierowca nie doznał obrażeń. - Zdarzenie 54/2022 22.09.2022r., godzina 06:48 zostaliśmy zadysponowani na obwodnicę Kamienia Pomorskiego nieopodal miejscowości Rzewnowo, gdzie kierujący pojazdem marki Volkswagen wyjeżdżając z zakrętu, wypadł z drogi i wpadł do rowu. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało - dowiadujemy się z FB ■ W dniu 16.09.2022r. W okolicach Rossmana W Kamieniu Pomorskim zagubiono kluczyki do samochodu volkswagen golf. Telefon kontaktowy: 506872531 ■ Dnia 25.09.2022 pojawi się odcinek telewizyjny na Polsacie z udziałem panny młodej, która pochodzi z Chodzieży a Pan młody pochodzący z Kamienia Pomorskiego. Odcinek był nagrywany w Chodzieży i okolicach. Program nazywa się "Ślubne pogotowie Izabeli Janachowskiej" - niedziela 25.09.2022 o godz 17:45. W odcinku będzie ukazany piękny różowy bus stojący na płycie rynku, w którym odbywała się metamorfoza Panny młodej ■