POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [27.11.2022, 00:29:38] • zachodniopomorskie

W Stargardzie będą produkować składniki baterii samochodów elektrycznych

W Stargardzie będą produkować składniki baterii samochodów elektrycznych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Fabryka firmy Ege Kimya powstanie w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii. Będzie specjalizować się w produkcji siarczanu niklu i siarczanu kobaltu, czyli substancji wykorzystywanych m.in. w produkcji katod do najnowocześniejszych baterii elektrycznych. Turecki inwestor rozważał kilka lokalizacji na Pomorzu Zachodnim i zdecydował się na Stargard. W realizację projektu zaangażowane jest Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Nowy zakład produkcyjny w stargardzkim PPNT ma być gotowy w pierwszym półroczu 2024 roku. Powstanie na 11-hektarowej działce. Inwestor zdecydował się na zakup dużego terenu, bo w kolejnych latach planuje rozbudowę fabryki, zwiększanie mocy produkcyjnych, poszerzanie gamy produktowej. Co będzie powstawać pod szyldem Ege Kimya? Siarczan niklu i siarczan kobaltu, czyli substancje wykorzystywane do produkcji katod do nowoczesnych baterii elektrycznych znajdujących zastosowanie m.in. w samochodach elektrycznych.

- Każdy inwestycja gospodarcza to dobra wiadomość dla regionu - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Cieszymy się, że Pomorze Zachodnie wybiera coraz więcej inwestorów z różnych części Europy i świata. Naszym wielkim atutem jest położenie, rozwinięta infrastruktura logistyczna, ale też wykwalifikowani specjaliści. Fachowców z branży chemicznej kształcą zachodniopomorskie uczelnie - podkreśla Olgierd Geblewicz.

Firma Ege Kimya jest dostawcą chemikaliów do kilkunastu sektorów przemysłu, takich jak produkcja farb, detergentów, opon, katalizatorów czy budownictwo. Turecka korporacja posiada 65-letnie doświadczenie w wyspecjalizowanej produkcji chemicznej oraz działalności badawczo-rozwojowej. Ege Kimya jest partnerem wielu międzynarodowych koncernów takich jak Evonik (posiada z nią spółkę joint venture Egesil wytwarzającą krzemionkę strąconą do produkcji opon), Albemarle Catalysts czy Euclid Chemical.

Wartość inwestycji w Stargardzie (pierwszego etapu) szacowana jest na prawie 140 mln zł.

Turecki inwestor rozważał kilka lokalizacji na Pomorzu Zachodnim, m.in. w Myśliborzu.
- Zdecydowaliśmy się na inwestycję w północno-zachodniej Polsce ze przede wszystkim względu na bliskość potencjalnych klientów. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi na korzyść Stargardu była dostępność mediów umożliwiających zaawansowaną produkcję chemiczną, dostęp do linii kolejowej, drogi szybkiego ruchu oraz bliskość portu w Świnoujściu – wyjaśnia Erez Navaro, członek Zarzadu Ege Kimya.

W Stargardzie będą produkować składniki baterii samochodów elektrycznych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Fabryka wykorzystywać będzie bezemisyjne technologie produkcji będące wynikiem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych. Energia potrzebna do funkcjonowania zakładu pochodzić będzie z odnawialnych źródeł. W Stargardzie prowadzona będzie również działalność badawcza.
Dzięki lokalizacji fabryki w Polsce europejskie koncerny samochodowe i producenci baterii będą mogli istotnie obniżyć ślad węglowy swojej produkcji. Już w chwili obecnej Ege Kimya prowadzi zaawansowane rozmowy na temat dostaw ze stargardzkiej fabryki zarówno do klientów z branży samochodowej, producentów baterii, jak i do globalnych firm tradingowych.

- Dynamiczny rozwój sektora samochodów elektrycznych w Europie nie będzie możliwy bez wydajnych baterii i wysokiej jakości komponentów do ich produkcji. Według Bloomberg New Energy Finance, Polska już dzisiaj zajmuje pierwsze miejsce w Europie wśród państw zaangażowanych w budowę europejskiego łańcucha wartości sektora bateryjnego. Dzięki inwestycji w Stargardzie będzie mogła te rolę wzmocnić – podkreśla Artur Osuchowski, członek Zarządu Ege Kimya w Polsce.

Projekt Ege Kimya w Stargardzie był obsługiwany przez Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego WZ oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W niedzielę przed godz. 17:00 zakończono prace przy naprawie sieci trakcyjnej w Świnoujściu. Pociągi wróciły do ruchu według rozkładu. ■ Rusza długo wyczekiwana przebudowa drogi wojewódzkiej nr 102 na odcinku Trzebiatów – Kołobrzeg. Przebudowa będzie prowadzona na odcinku o długości około 22 km. Same roboty budowlane mają tu kosztować prawie 113 mln zł. Główne roboty budowlane rozpoczną się wiosną, wtedy mogą się też pojawić większe utrudnienia w ruchu na tej drodze ■