POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [27.11.2022, 22:22:01] • zachodniopomorskie

Brak Tarczy Antyinflacyjnej przyniesie „zderzenie z gospodarczą rzeczywistością”. Apel o jak najszybsze informacje jak wyglądać będą stawki VAT w roku 2023

- Przedsiębiorcy oraz konsumenci powinni być jak najszybciej poinformowani o tym, jak wyglądać będą zapowiadane przez Rząd RP „mechanizmy” dotyczące kwestii podatków za paliwo, energię elektryczną, energię cieplną oraz nawozy. Zdajemy sobie sprawę, że wytyczne Komisji Europejskiej są tu dość jasne i być może Tarcza Antyinflacyjna w swojej formule będzie musiała przestać działać. Nie możemy jednak dopuścić do tego, by skok podatkowy nastąpił z dnia na dzień. Taka sytuacja dramatycznie odbije się na przedsiębiorcach oraz na konsumentach – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

„Te zmiany będą dotkliwe dla całej gospodarki. Potrzebujemy szybkiej i kompleksowej informacji, na co musimy być gotowi”

Jak mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie zawieszenie z dnia na dzień upustów podatkowych zapisanych w Tarczy Antyinflacyjnej spowoduje „hiperdoładowanie inflacji” oraz sprawi, że ceny surowców i finalnych produktów wytwarzanych przez firmy będą musiały wzrosnąć szybko i drastycznie.

- Ekonomiści zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie bardzo często zwracali uwagę, że Tarcza Antyinflacyjna jest mechanizmem mającym wiele zalet, ale też jedną poważną wadę: gdy się skończy i zderzymy się z gospodarczą rzeczywistością, to ból będzie dla konsumentów i przedsiębiorców być może do opanowania. Zapowiedzi zmian w tym zakresie i wycofywania się z upustów podatkowych zwiastuje, że w rok 2023 wejdziemy być może w jeszcze głębszym kryzysie niż można byłoby się tego spodziewać – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

- Powrót do wyższej stawki podatkowej za gaz, paliwa silnikowe i nawozy natychmiast podniesie koszty działania przedsiębiorców – mówi Prezes Hanna Mojsiuk. – Należy się spodziewać dużego wzrostu cen u producentów żywności, dużego wzrostu kosztów pracy w firmach dystrybucyjnych czy transportowych oraz w firmach ciepło i energochłonnych – dodaje Prezes Hanna Mojsiuk.

– Obawiamy się, że wiele firm będzie musiało jeszcze poważniej myśleć o optymalizacji swojej działalności. Te zmiany będą dotkliwe dla całej gospodarki. Potrzebujemy szybkiej i kompleksowej informacji, na co musimy być gotowi – mówi Hanna Mojsiuk.

„Wzrost cen żywności w roku 2023 jest bardziej niż pewny”

Eksperci przyznają, że surowce znajdujące się w koszyku „anty-inflacyjnym” to tak naprawdę naczynia połączone. Utrzymanie zerowego VAT na żywność to dobra wiadomość, ale nie należy spodziewać się, że ceny żywności utrzymają się na stabilnym poziomie.

- Jeżeli wzrosną ceny nawozów to wzrosną ceny zbóż i produktów z których produkowana jest żywność. Klient więc dostanie w sklepie droższy chleb. Na cenę tego chleba złoży się także wyższa cena paliwa oraz wzrost cen energii cieplnej i gazu. Można więc powiedzieć, że należy dokonać parafrazy powiedzenia, że w życiu pewna jest tylko śmierć i podatki. W roku 2023 pewne będzie jeszcze jedno: kolejne wzrosty cen – mówi dr Piotr Wolny, ekonomista i dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Jaki duży będzie wzrost inflacji, gdy Tarcza zostanie „zmodyfikowana”? – Szacunki mówią, że optymistycznie będzie to 1,7%, a pesymistycznie nawet ponad 3,5% - dodaje dr Piotr Wolny.

Apel przedsiębiorców Północnej Izby Gospodarczej ma charakter przede wszystkim pragmatyczny – im wcześniej znane będą rozwiązania i zmiany podatkowe, które wejdą w życie od nowego roku, tym lepiej przedsiębiorcy będą mogli się na nie przygotować.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■