POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [27.10.2022, 10:44:46] • Gmina Międzyzdroje

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

fot. Andrzej Ryfczyński

W Grodnie koło Międzyzdrojów odbyła się V. Międzynarodowa Konferencja Energetyka, Środowisko, Rolnictwo. Organizatorem była Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Agro Promotion. W trakcie konferencji paneliści i uczestnicy dyskutowali o perspektywach dla polskiego sektora energetycznego, szansach rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich, a także podjęli próbę zdefiniowania barier, które należy pokonać by osiągnąć rozwój w tym obszarze. Jednym z zagrożeń perspektywy rozwoju Polski była błędna polityka gospodarcza w latach 2016-2021. Oraz brak odpowiednich przepisów umożliwiających prawidłowe kompleksowe inwestowanie w tanią energię odnawialną.

W konferencji w roli prelegentów wystąpili m.in.:

Kadri Simson – komisarz ds. energii UE
Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE
Norbert Lins – przewodniczący Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi Parlamentu Europejskiego
Narcis de Carreras Roques – prezes GD4S
Franck Jesus – doradca ds. Klimatu Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Mateusz Balcerowicz – dyrektor Departamentu Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
Grzegorz Brodziak – prezes zarządu Goodvalley AGRO S. A.
Marcin Laskowski – prezes zarządu PGB Inwestycje Sp. z o.o.
Ryszard Pawlik – doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do PE
Wojciech Suwik – regionalny dyrektor sprzedaży ESOLEO

Konferencję podzielone zostało na dwa główne bloki tematyczne:

- Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich
- Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich.

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

fot. Andrzej Ryfczyński

W ramach pierwszego z nich, omówione zostały możliwości wsparcia energetyki odnawialnej, a w szczególności biogazowni w zakresie polityki energetycznej na terenach rozproszonych w Polsce. W obliczu widma kryzysu energetycznego w Europie po agresji Rosji na Ukrainę, wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energetycznych jest jednym z najistotniejszych zagadnień, dla których należy szukać pilnych, a zarazem efektywnych rozwiązań.

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

fot. Andrzej Ryfczyński

Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk zaznaczył, że obecny czas jest dobry na dyskusje o OZE, ponieważ rosną koszty energii, a rolnictwo jest dobrym miejscem na ich rozwój. – OZE doposażone w magazyny energii będą wspierane przez rząd. O ile energia z wiatru i słońca jest niestabilna, to bardzo stabilny jest biogaz. Komponowane są różne źródła finansowania, jednym z nich jest KPO, ale również program wsparcia obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Zachęcamy, by rolnicy zainteresowali się biogazowniami, które będą komplementarnym rozwiązaniem razem z fotowoltaika i magazynami energii. Kolejnym źródłem finansowania będzie wspólna polityka rolna na lata 2023-2027 – powiedział.

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

fot. Andrzej Ryfczyński

Odpowiedzią na potrzeby energetyczne kraju są polskie firmy działające w gospodarce obiegu zamkniętego. - Posiadamy polskich partnerów i naukowców w zespole. Nasza instalacja przetwarzania bioodpadów na energię i wodór jest odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby. Jednak polskie firmy potrzebują jasnej drogi finansowania dla projektów innowacyjnych tak byśmy mogli konkurować z europejskimi gigantami. Wśród kooperantów mamy firmy z Pomorza Zachodniego - komentuje Mikołaj Kołodziejczak z Polskiej Grupy Wodorowej w Gnieźnie.

– Istotną barierą w rozwoju OZE jest przesył energii, dlatego istotne będzie tworzenie spółdzielni energetycznych, które mogłyby być samowystarczalne i to byłby model idealny. Energia odnawialna może być również dodatkowym źródłem dochodu w rolnictwie – podkreślił minister rolnictwa Kowalczyk.

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

fot. Andrzej Ryfczyński

Branża OZE to tworząca się część gospodarki, która będzie potrzebowała coraz więcej specjalistycznych pracowników. ZEG Gryfice wykonuje farmy fotowoltaiczne dla klientów w Polsce. - Rynek pracy w OZE i offshore potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanych pracowników. Szkoły średnie powinny kształcić w tym kierunku uczniów Dla szkół z Kamienia Pomorskiego czy Gryfic lub Goleniowa widzę tu dużą szansę - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie i zespołu ds. wodoru w Warszawie.

Na Pomorzu Zachodnim lokalna społeczność od kilku lat łączy siły w zakresie energii odnawialnej. Nie raz pisaliśmy na łamach naszego portalu o inicjatywach Gryfickiego Klastra Energii, który zrzesza przedsiębiorców, rolników i samorządy na potrzeby pozyskiwania tańszej energii. Tak więc to co urzędnicy Brukseli planują to u nas już się dzieje.

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

fot. Andrzej Ryfczyński

– Elektryfikując gospodarkę i inwestując w biometan możemy uniezależnić się od dostaw z Rosji. Prosimy też państwa członkowskie o pomoc dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Tej nocy szefowie rządów rozmawiali o tym, jak będziemy działać przed następnym sezonem grzewczym. Niezbędna też będzie solidarność pomiędzy państwami, na wypadek długiej i chłodnej zimy. Trzeba zapewnić Europejczykom dostęp do tanich, zeroemisyjnych źródeł energii – dodała Kadri Simson z Komisji Europejskiej.

W konferencji wzięli udział m.in. Michał Kołodziejczak z AGROUNII, Halina Szymańska prezes ARiMR oraz lokalni samorządowcy.


źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Środa [02.11.2022, 05:45:19] • [IP: 46.205.140.***]

"Jednym z zagrożeń perspektywy rozwoju Polski była błędna polityka gospodarcza w latach 2016-2021. Oraz brak odpowiednich przepisów umożliwiających prawidłowe kompleksowe inwestowanie w tanią energię odnawialną". Co można się spodziewać po ekipie Kaczyńskiego. Samo słowo pis wystarczy. Polska się zwija za zgodą części niedouczonych wyborców, którzy teraz płacą wysoki rachunek za swje decyzje swojego zachowania. Piją piwo które sami sobie nawarzyli.

Gość • Sobota [29.10.2022, 01:42:41] • [IP: 5.173.152.**]

Kam.klein insta zapraszam mam nowy potencjal glosowy wyjaśni ;d

Gość • Piątek [28.10.2022, 13:29:31] • [IP: 46.205.136.**]

Podli ludzie piszą tak jak mają w głowie. Śmietnik i rynsztok.

Gość • Piątek [28.10.2022, 11:42:26] • [IP: 77.183.178.**]

Potem pochlali - i na tym koniec bajki bez sesu.

Gość • Piątek [28.10.2022, 00:22:11] • [IP: 5.173.159.***]

Ja tez o nich mowie i tez potrzebuje.

Gość • Czwartek [27.10.2022, 13:09:05] • [IP: 62.87.254.***]

Dzielnie mówią o problemach które sami stworzyli...

Oglądasz 1-6 z 6
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Mieszkańcy Ostromic ostrzegają: „Stop Opłacie Adiacenckiej!”. Zobacz film! ■ Kradzież aut w Polsce w 2023 to wzrost prawie 36 proc. do poprzedniego roku ■ Premier Donald Tusk po ujawnieniu przez "Newsweeka" nieprawidłowości w Collegium Humanum zarządził przyjrzenie się dyplomom kandydatów do spółek Skarbu Państwa. Nikt z dyplomem tej uczelni nie ma szans na stanowisko. Wśród polityków i działaczy obecnej większości rządzącej zaczęło się ukrywanie związków z Collegium Humanum ■ PLANOWANE WYŁĄCZENIA - Rejon Międzyzdroje Obszar Kamień Pomorski w dniach: 2024-03-11, w godzinach: 11 mar 09:00 - 11 mar 12:00 Grabowo ■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego. ■ Grodno: Mężczyzna w stanie wyziębienia wydobyty przez strażaków z grząskiej gliny. Zespoły ratunkowe, składające się z pięciu Jednostek Operacyjno-Technicznych (JOP), przemieszczały się w niedziele od strony Międzyzdrojów w stronę Grodna, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Teren, na którym doszło do zdarzenia, okazał się wyjątkowo trudny - grząska glina znacznie utrudniała dostęp. Mimo to, dzięki zdecydowanym działaniom ratowników OSP, udało się zlokalizować poszkodowanego w stanie mocnego wyziębienia, z nogami zasypanymi w gęstej masie ■ Kolejny wyrok w kamieńskich instytucjach gminnych. Ostatnio po Kamieniu krąży anegdota, że przydałaby się nowa gra miejska pt. gdzie pracuje jakaś księgowa bez wyroku? W piątek 26 stycznia 2024r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił wyrok w sprawie byłego wójta Rewala. Oskarżonych w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w sprawie rzetelnego planowania dochodów w gminie było jeszcze 5 osób, w tym 3 skarbników gminy. Osoby te otrzymały wyroki od 8 miesięcy do ponad 1,5 roku więzienia. Sprawa toczyła się od wielu lat. Jest to wyrok nieprawomocny – wydany w pierwszej instancji. Jedną z osób skazanych jest Iwona S. Była skarbniczka gminy Rewal i była pracownica spółki Wodociągi Rewal, a obecnie główna księgowa w jednostkach organizacyjnych gminy Kamień Pomorski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim i Kamieńskim Domu Kultury ■