POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [27.10.2022, 10:44:46] • Gmina Międzyzdroje

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

fot. Andrzej Ryfczyński

W Grodnie koło Międzyzdrojów odbyła się V. Międzynarodowa Konferencja Energetyka, Środowisko, Rolnictwo. Organizatorem była Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Agro Promotion. W trakcie konferencji paneliści i uczestnicy dyskutowali o perspektywach dla polskiego sektora energetycznego, szansach rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich, a także podjęli próbę zdefiniowania barier, które należy pokonać by osiągnąć rozwój w tym obszarze. Jednym z zagrożeń perspektywy rozwoju Polski była błędna polityka gospodarcza w latach 2016-2021. Oraz brak odpowiednich przepisów umożliwiających prawidłowe kompleksowe inwestowanie w tanią energię odnawialną.

W konferencji w roli prelegentów wystąpili m.in.:

Kadri Simson – komisarz ds. energii UE
Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE
Norbert Lins – przewodniczący Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi Parlamentu Europejskiego
Narcis de Carreras Roques – prezes GD4S
Franck Jesus – doradca ds. Klimatu Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Mateusz Balcerowicz – dyrektor Departamentu Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
Grzegorz Brodziak – prezes zarządu Goodvalley AGRO S. A.
Marcin Laskowski – prezes zarządu PGB Inwestycje Sp. z o.o.
Ryszard Pawlik – doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do PE
Wojciech Suwik – regionalny dyrektor sprzedaży ESOLEO

Konferencję podzielone zostało na dwa główne bloki tematyczne:

- Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich
- Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich.

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

fot. Andrzej Ryfczyński

W ramach pierwszego z nich, omówione zostały możliwości wsparcia energetyki odnawialnej, a w szczególności biogazowni w zakresie polityki energetycznej na terenach rozproszonych w Polsce. W obliczu widma kryzysu energetycznego w Europie po agresji Rosji na Ukrainę, wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energetycznych jest jednym z najistotniejszych zagadnień, dla których należy szukać pilnych, a zarazem efektywnych rozwiązań.

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

fot. Andrzej Ryfczyński

Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk zaznaczył, że obecny czas jest dobry na dyskusje o OZE, ponieważ rosną koszty energii, a rolnictwo jest dobrym miejscem na ich rozwój. – OZE doposażone w magazyny energii będą wspierane przez rząd. O ile energia z wiatru i słońca jest niestabilna, to bardzo stabilny jest biogaz. Komponowane są różne źródła finansowania, jednym z nich jest KPO, ale również program wsparcia obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Zachęcamy, by rolnicy zainteresowali się biogazowniami, które będą komplementarnym rozwiązaniem razem z fotowoltaika i magazynami energii. Kolejnym źródłem finansowania będzie wspólna polityka rolna na lata 2023-2027 – powiedział.

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

fot. Andrzej Ryfczyński

Odpowiedzią na potrzeby energetyczne kraju są polskie firmy działające w gospodarce obiegu zamkniętego. - Posiadamy polskich partnerów i naukowców w zespole. Nasza instalacja przetwarzania bioodpadów na energię i wodór jest odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby. Jednak polskie firmy potrzebują jasnej drogi finansowania dla projektów innowacyjnych tak byśmy mogli konkurować z europejskimi gigantami. Wśród kooperantów mamy firmy z Pomorza Zachodniego - komentuje Mikołaj Kołodziejczak z Polskiej Grupy Wodorowej w Gnieźnie.

– Istotną barierą w rozwoju OZE jest przesył energii, dlatego istotne będzie tworzenie spółdzielni energetycznych, które mogłyby być samowystarczalne i to byłby model idealny. Energia odnawialna może być również dodatkowym źródłem dochodu w rolnictwie – podkreślił minister rolnictwa Kowalczyk.

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

fot. Andrzej Ryfczyński

Branża OZE to tworząca się część gospodarki, która będzie potrzebowała coraz więcej specjalistycznych pracowników. ZEG Gryfice wykonuje farmy fotowoltaiczne dla klientów w Polsce. - Rynek pracy w OZE i offshore potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanych pracowników. Szkoły średnie powinny kształcić w tym kierunku uczniów Dla szkół z Kamienia Pomorskiego czy Gryfic lub Goleniowa widzę tu dużą szansę - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie i zespołu ds. wodoru w Warszawie.

Na Pomorzu Zachodnim lokalna społeczność od kilku lat łączy siły w zakresie energii odnawialnej. Nie raz pisaliśmy na łamach naszego portalu o inicjatywach Gryfickiego Klastra Energii, który zrzesza przedsiębiorców, rolników i samorządy na potrzeby pozyskiwania tańszej energii. Tak więc to co urzędnicy Brukseli planują to u nas już się dzieje.

Bruksela debatuje o bezpieczeństwie energetycznym. Polskie startupy potrzebują finansowania

fot. Andrzej Ryfczyński

– Elektryfikując gospodarkę i inwestując w biometan możemy uniezależnić się od dostaw z Rosji. Prosimy też państwa członkowskie o pomoc dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Tej nocy szefowie rządów rozmawiali o tym, jak będziemy działać przed następnym sezonem grzewczym. Niezbędna też będzie solidarność pomiędzy państwami, na wypadek długiej i chłodnej zimy. Trzeba zapewnić Europejczykom dostęp do tanich, zeroemisyjnych źródeł energii – dodała Kadri Simson z Komisji Europejskiej.

W konferencji wzięli udział m.in. Michał Kołodziejczak z AGROUNII, Halina Szymańska prezes ARiMR oraz lokalni samorządowcy.


źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Środa [02.11.2022, 05:45:19] • [IP: 46.205.140.***]

"Jednym z zagrożeń perspektywy rozwoju Polski była błędna polityka gospodarcza w latach 2016-2021. Oraz brak odpowiednich przepisów umożliwiających prawidłowe kompleksowe inwestowanie w tanią energię odnawialną". Co można się spodziewać po ekipie Kaczyńskiego. Samo słowo pis wystarczy. Polska się zwija za zgodą części niedouczonych wyborców, którzy teraz płacą wysoki rachunek za swje decyzje swojego zachowania. Piją piwo które sami sobie nawarzyli.

Gość • Sobota [29.10.2022, 01:42:41] • [IP: 5.173.152.**]

Kam.klein insta zapraszam mam nowy potencjal glosowy wyjaśni ;d

Gość • Piątek [28.10.2022, 13:29:31] • [IP: 46.205.136.**]

Podli ludzie piszą tak jak mają w głowie. Śmietnik i rynsztok.

Gość • Piątek [28.10.2022, 11:42:26] • [IP: 77.183.178.**]

Potem pochlali - i na tym koniec bajki bez sesu.

Gość • Piątek [28.10.2022, 00:22:11] • [IP: 5.173.159.***]

Ja tez o nich mowie i tez potrzebuje.

Gość • Czwartek [27.10.2022, 13:09:05] • [IP: 62.87.254.***]

Dzielnie mówią o problemach które sami stworzyli...

Oglądasz 1-6 z 6
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ PROGNOZA POGODY DLA POLSKI na dzień 07-12-2022. Na północy kraju spodziewane są marznące opady mokrego śniegu powodujące gołoledź i oblodzenie. Pogoda w kraju kształtowana będzie przez płytki, rozbudowujący się układ niskiego ciśnienia znajdujący się nad Skandynawią i Morzem Bałtyckim, napływać będą wilgotne i chłodne masy powietrza polarnomorskiego i częściowo arktycznego. Prognozowana jest pochmurna aura z opadami mieszanymi obejmującymi cały obszar kraju, będą to słabe i miejscami umiarkowane opady deszczu ze śniegiem o charakterze zarówno przelotnym jak i jednostajnym z przerwami. W całym kraju pojawią się opady mżawki, deszczu i mokrego śniegu o słabym, chwilami umiarkowanym natężeniu. W przypadku rejonów północych opady będą powodować śliskość na drgoach i chodnikach. Temperatura maksymalna powietrza wyniesie około 0°C/4°C, najcieplej będzie w pasie południowym natomiast najchłodniej na północnym - wschodzie i w pasie północnym. Wiatr umiarkowany, w porywach dość silny, w górach oraz miejscami na wybrzeżu bardzo silny i porywisty, wiejący z kierunków południowo - zachodnich ■ Już wiadomo, kto ściągnął Sylwię Sobolewską do kamieńskiego PGK. Za tym tajemniczym transferem stoi sam prezes! ■ Rano i przed południem w głębi województw północnych, wschodnich oraz miejscami na południu spodziewane są gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-300 metrów ■ W sobotę, 15 października 2022 r. w Pyrzycach odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w zapasach w stylu wolnym. W imprezie wystartowało prawie 200 zawodników z ponad 20 klubów. W zawodach uczestniczył klub sportowy UKS Gimsport Międzyzdroje. Klub reprezentowany był przez Oliwię Cisowską, która po zaciętych walkach na macie wywalczyła srebrny medal. Gratulujemy Oliwia i życzymy dalszych sukcesów ■ Jednostka OSP Jarszewo została wezwana na obwodnicę Kamienia Pomorskiego. Tam znajdował się samochód, który wypadł z drogi. Kierowca nie doznał obrażeń. - Zdarzenie 54/2022 22.09.2022r., godzina 06:48 zostaliśmy zadysponowani na obwodnicę Kamienia Pomorskiego nieopodal miejscowości Rzewnowo, gdzie kierujący pojazdem marki Volkswagen wyjeżdżając z zakrętu, wypadł z drogi i wpadł do rowu. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało - dowiadujemy się z FB ■ W dniu 16.09.2022r. W okolicach Rossmana W Kamieniu Pomorskim zagubiono kluczyki do samochodu volkswagen golf. Telefon kontaktowy: 506872531 ■ Dnia 25.09.2022 pojawi się odcinek telewizyjny na Polsacie z udziałem panny młodej, która pochodzi z Chodzieży a Pan młody pochodzący z Kamienia Pomorskiego. Odcinek był nagrywany w Chodzieży i okolicach. Program nazywa się "Ślubne pogotowie Izabeli Janachowskiej" - niedziela 25.09.2022 o godz 17:45. W odcinku będzie ukazany piękny różowy bus stojący na płycie rynku, w którym odbywała się metamorfoza Panny młodej ■