POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [05.09.2022, 11:12:05] • Kamień Pomorski

Vivaldi na bis. Ostatni koncert kamieńskiego festiwalu

Vivaldi na bis. Ostatni koncert kamieńskiego festiwalu

fot. Organizator

W zeszły piątek odbył się ostatni koncert tegorocznego 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Po zapowiedzi prowadzącego koncert Mirosława Kosińskiego i przemówieniu Stanisława Kuryłły, burmistrza Kamienia Pomorskiego i przewodniczącego festiwalowego Komitetu Organizacyjnego, katedra kamieńska wypełniła się dźwiękiem organów.

Za kontuarem barokowego instrumentu zasiadł wybitny polski wirtuoz prof. Józef Serafin, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (gdzie kształcił się pod kierunkiem wielkich postaci polskiej muzyki organowej – Bronisława Rutkowskiego i Jana Jargonia) oraz Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. Jest laureatem pierwszych nagród m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Warszawie (1967) i Międzynarodowym Konkursie Organowym w Norymberdze (1972). Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Japonii i Kazachstanie. Był jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych. Przez wiele lat wykładał na akademiach muzycznych w Warszawie i Krakowie. Od 2018 r. jest profesorem honorowym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 1968 r. jest związany z kamieńskim festiwalem, którego dyrektorem artystycznym jest od ponad czterech dekad. Pełni też funkcję kierownika międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, oraz Międzynarodowego Festiwalu Młodych Organistów Juniores Priores w Sejnach. W dwóch częściach organowych koncertu licznie zgromadzona w katedrze kamieńskiej publiczność usłyszała Preludium i fugę Es-dur BWV 552 oraz Preludium chorałowe „Nun komm der Heiden Heiland” BWV 659 Jana Sebastiana Bacha, Angelus z cyklu Lata pielgrzymki – rok trzeci Ferenca Liszta oraz Kołysankę i Finał z baletu „Ognisty ptak” Igora Strawińskiego nagradzając owacją na stojąco ich wykonawcęW części kameralnej swój kunszt muzyczny zaprezentowali szczecińscy soliści-instrumentaliści - grający na trąbce, Tomasz Dąbrowski i Dawid Głogowski.

Tomasz Dąbrowski studiował na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Uniwersytecie w Oklahoma City oraz Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie zdobył dyplom. Jest współtwórcą kwintetu blaszanego „Szczecin Brass Quintet”. Współpracuje z orkiestrami w Polsce i Niemczech w charakterze solisty oraz muzyka orkiestrowego. Gra w Orkiestrze Wojskowej w Szczecinie oraz uczy w szczecińskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Marka Jasińskiego.

Vivaldi na bis. Ostatni koncert kamieńskiego festiwalu

fot. Organizator

Dawid Głogowski jest absolwentem Akademii Muzycznych w Poznaniu (2010), Wrocławiu (2013) i Bydgoszczy (2017) i Akademii Realizacji Dźwięku w Warszawie (2016). W latach 2010–2013 był pierwszym trębaczem-solistą Opery Wrocławskiej. Od 2014 r. gra w Orkiestrze Wojskowej w Szczecinie, a od 2018 r. jest muzykiem-solistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Od siedmiu lat uczy w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. w Szczecinie oraz współtworzy Szczecin Brass Quintet i udziela się jako kameralista. W 2020 r. nagrał swoją debiutancką płytę.

Szczecińskim solistom-trębaczom koncertującym w Kamieniu Pomorskim, towarzyszyła Orkiestra Kameralna z Prenzlau wywodząca się z działającej w tym mieście od 1954 r. Państwowej Orkiestry Powiatowej. Zespołem dyrygował prof. Eugeniusz Kus, postać dla życia kulturalnego Pomorza Zachodniego szczególna. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Przez długie lata kierował Chórem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie, a następnie Uniwersytetu Szczecińskiego (1969-2005) i Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie (1974-2007). Koncertował w całej Europie, Chinach, Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Był jurorem w ponad siedemdziesięciu międzynarodowych konkursach chóralnych i kompozytorskich. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie i Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego i Muzyki Kameralnej we włoskiej Gorizii. Od 1974 r. jest związany z kamieńskim festiwalem jako członek jego Komitetu Organizacyjnego i od ponad dwudziestu lat dyrektor programowy. Za swą działalność na niwie kultury i współpracy polsko-niemieckiej był wielokrotnie odznaczany. W 2020 r. otrzymał złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W dwóch częściach kameralnych piątkowego koncertu muzycy zaprezentowali Sonatę koncertową D-dur na trąbkę, orkiestrę smyczkową i basso continuo Georga Philippa Telemanna, Sonatę D-dur na trąbkę i orkiestrę smyczkową Henry Purcella oraz dwa fragmenty III Suity orkiestrowej D-dur Jana Sebastiana Bacha kończąc występ Koncertem na dwie trąbki C-dur Antonio Vivaldiego. Wykonana na bis trzecia cześć ww. utworu zakończyła koncert finałowy 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który tym samym przeszedł do historii. Kolejna 59. edycja festiwalu już za dziesięć miesięcy. Koncert inauguracyjny, na który jest teraz zapraszamy jest planowany na 23 czerwca 2023 r.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach we współpracy z Klubem Przewodników PTTK "Na Wyspach" w Międzyzdrojach serdecznie zapraszają na prelekcję pt. „Romantyczne czarownice: Pomorze i Meklemburgia. Początki kulturowego toposu...”, która odbędzie się 26 listopada 2024 r. o godz. 18.00 w bibliotece (Plac Ratuszowy 1). ■ Łukasz Dzioch wygrał w II turze wyborów na burmistrza Dziwnowa, pokonując Jarosława Siomkę stosunkiem głosów 855 do 765 ■