POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [25.08.2022, 14:57:12] • Szczecin

Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie

Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie

fot. Organizator

W ostatni weekend sierpnia na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędą się XXV Dni Kultury Ukraińskiej. To cykliczna impreza, której celem jest integracja mieszkańców i prezentacja dorobku obywateli z Ukrainy zamieszkujących na Pomorzu Zachodnim. Wstęp wolny.

Podczas Dni Kultury Ukraińskiej na uczestników czekać będą koncerty oraz wystawa fotograficzna obrazująca aktualną sytuację na Ukrainie. W dwudniowym programie znajdują się koncerty Zespołu Pieśni i Tańca Narodowej Gwardii Ukrainy (27 sierpnia, godz. 16) oraz wokalnego duetu Anielskie Głosy z piosenkami zatytułowanymi „W hołdzie walczącej Ukrainie" (28 sierpnia, godz. 16). Wystąpią Tetiana Bilczak – sopran i Ruslan Bilczak – tenor.

Koncertom towarzyszyć będzie otwarcie ekspozycji „KIJÓW – ODESSA – LWÓW 2022, niecodzienna codzienność". Wystawę można oglądać w Holu Wschodnim Zamku od 28 sierpnia do 11 września. Fotografie obrazują życie mieszkańców trzech ważnych ośrodków Ukrainy w czasach trwającego konfliktu zbrojnego. Ekspozycję tworzy 35 zdjęć autorstwa miłośników fotografii działających w ramach Ukraińskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików.

Na zakończenie lata, 1 września o godz. 21:30 na Dziedzińcu Menniczym, odbędzie się również seans kinowego hitu „C'mon c'mon" z polskimi i ukraińskimi napisami. Już dziś serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Organizatorzy Dni Kultury Ukraińskiej: Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie przy współpracy z Parafią greckokatolicka pw. Opieki Matki Bożej w Szczecinie. Projekt realizowany i współfinansowany z budżetu Miasta Szczecin oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Wydarzenie realizowane jest już od 25 lat. Więcej na stronie: www.zamek.szczecin.pl.

Agnieszka Stańczyk
Dział Informacji i Promocji


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Od 24 czerwca do końca wakacji w uruchamianych latem miejscach wyczekiwania w Dziwnowie, Ustroniu Morskim, Mielenku, Pobierowie, Międzyzdrojach i Darłowie dodatkowa karetka z ratownikami medycznymi. W skład każdego takiego zespołu wchodzą dwie osoby – ratownicy medyczni lub ratownik medyczny i pielęgniarka systemu. Sezonowe karetki wyglądem ani wyposażeniem nie różnią się w żaden sposób od typowych, podstawowych ambulansów WSPR w Szczecinie. Znajdziemy w nich więc m.in. defibrylator, respirator czy autopuls czyli platformę do mechanicznego ucisku klatki piersiowej ■ Rusza budowa Aquaparku w Międzyzdrojach przy ulicy Komunalnej, jednego z największych na wybrzeżu zachodnim. Obiekt realizowany w ramach Bel Mare & Aqua Resort będzie ukończony do 2026 roku. Aquapark będzie obiektem łączącym wiele funkcji: sport i rekreację, Spa i rehabilitację oraz infrastrukturę konferencyjno-gastronomiczną. Inwestor, Grupa Deweloperska Prestige, powierzyła projekt uznanym architektom z 4Developments. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100 mln PLN. ■ Wysyp owadów w Lubinie - to prawdziwa masakra dla mieszkańców i turystów. Wszystko zaczęło się od ciepłej i słonecznej pogody, która sprzyja rozmnażaniu się insektów. Okoliczne rozlewiska i Park Narodowy Woliński to idealne miejsca dla tych małych stworzeń, które żyją tylko kilka dni. Mieszkańcy i turyści, którzy przyjechali do Lubina, gminy Międzyzdroje, muszą radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami wysypu jętek. Owady te zasiedlają tereny mieszkalne, co powoduje, że ludzie czują się osaczeni przez niezliczoną ilość insektów ■ Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 6 maja 2023 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!". Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu, następnie zrobić zdjęcie z „czytelniczego śledztwa" i wysłać do na adres mailowy: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com ■ W Międzyzdrojach paliła się osobówka. Ogień ugasili strażacy z Lubina i Kołczewa. W centrum Międzyzdrojów doszło do pożaru. Ogień pojawił się w zaparkowanym przy jednej z ulic osobowym fordzie. Jak się okazało w samochodzie doszło do pożaru komory silnika. Na miejsce przyjechali strażacy. Do akcji gaśniczej przystąpili strażacy z OSP Lubin oraz OSP Kołczewo. - Po dogaszeniu komory silnika i sprawdzeniu pojazdu zakończyliśmy nasze działania i obie Jednostki udały się do swoich strażnic - poinformowało OSP Kołczewo. Do zdarzenia doszło w sobotę, 15 kwietnia po godzinie 13:00 ■