POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [18.08.2022, 08:45:01] • Szczecin

„Lekka przesyłka” z nielegalnymi piórami

„Lekka przesyłka” z nielegalnymi piórami

fot. Organizator

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała przesyłkę pocztową z ptasimi piórami. Przesyłka dla polskiego odbiorcy została nadana w Serbii. Ptaki drapieżne, których pióra znaleźliśmy, objęte są ochroną Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Na początku sierpnia br. funkcjonariusze z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Oddziału Celnego przy Poczcie Polskiej w Szczecinie skontrolowali paczkę nadaną w Serbii, która miała trafić do odbiorcy w Koszalinie. Przesyłka miała kształt dość długiej tuby i była bardzo lekka.

Okazało się, że zawiera ona kilka ptasich piór o długości kilkudziesięciu centymetrów. Koordynator ds. CITES z KAS (ochrona roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem) potwierdził, że są to pióra ptaków drapieżnych i należą do: sępa płowego (Gyps fulvus), orłosępa brodatego (Gypaetus barbatus) i kondora wielkiego (Vultur gryphus). Wszystkie te gatunki są wpisane na listę gatunków CITES najbardziej zagrożonych wyginięciem (grupa A).

Dzisiaj zwierzęta giną tysiącami, zabijane na potrzeby ruchu turystycznego, który doprowadził do zagrożenia ich istnienia. Pozyskiwane są z naturalnego środowiska, ponieważ jest to najprostsza i najtańsza forma czerpania korzyści. Na specjalną listę gatunków zagrożonych wyginięciem wpisanych jest ok. 30 tys. roślin i zwierząt, z czego ok. 10 tys. to zwierzęta.

Dlatego na terenie Unii Europejskiej (UE) wprowadzono ograniczenia i zakazy związane z przywozem i wywozem z okazów roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem (Konwencja Waszyngtońska - CITES).

Postanowienia Konwencji Waszyngtońskiej od 1 maja 2004 r. są realizowane na podstawie rozporządzeń UE. Konwencja przypisuje dane gatunki do czterech grup, z których grypa A to gatunki najbardziej zagrożone wyginięciem. Zezwolenia na ich przywóz wydaje się sporadycznie, a obrót nimi jest pod ścisłą kontrolą. Grupa B obejmuje gatunki, które nie są tak zagrożone jak te z grupy A, ale mogą stać się takimi, jeżeli ich obrót nie będzie kontrolowany. Grupa C to gatunki zgłoszone przez poszczególne kraje do objęcia ochroną. A grupa D to gatunki, których przywóz musi być rejestrowany. W tym przypadku wystarczy jedynie wypełnić zawiadomienie o przywozie (zgłoszenie importu). Robi to osoba, która przywozi okaz.

Przesyłki pocztowe stanowią spore wyzwanie pod kątem oceny ich zawartości. Zawartość kontrolowanych przesyłek jest bardzo różnorodna co wymaga od funkcjonariuszy szerokiej wiedzy z wielu dziedzin. Nasi funkcjonariusze z „Poczty” już niejednokrotnie wykazali się ogromną czujnością. Przedmiotem ich citesowych zatrzymań były m.in.: farmaceutyki zawierające w swoim składzie sproszkowanego konika morskiego, kawałki skór: warana, strusia, bobra, czaszka krokodyla.

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach serdecznie zaprasza 6 października 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00 do nowej siedziby, która mieści się na Placu Ratuszowym 1 na wernisaż prac Pani Krystyny Marzec ■ Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022 2 Października 2022 roku, w niedzielę, odbędzie się kolejny turniej pn. „Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022” Uczestnikami rozgrywek będą dzieci zrzeszone w następujących klubach: Akademia Baltica Świnoujście, Ina Goleniów, Gryf Kamień Pomorski, Czarni Szczecin oraz gospodarz – Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście. To wydarzenie sportowe odbędzie się na Boisku im. Tadeusza Kaczmarka w Świnoujściu - Warszów przy ul. Białoruskiej 4. Rozpoczynamy o godz. 10.00. Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy! ■ Jednostka OSP Jarszewo została wezwana na obwodnicę Kamienia Pomorskiego. Tam znajdował się samochód, który wypadł z drogi. Kierowca nie doznał obrażeń. - Zdarzenie 54/2022 22.09.2022r., godzina 06:48 zostaliśmy zadysponowani na obwodnicę Kamienia Pomorskiego nieopodal miejscowości Rzewnowo, gdzie kierujący pojazdem marki Volkswagen wyjeżdżając z zakrętu, wypadł z drogi i wpadł do rowu. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało - dowiadujemy się z FB ■ W dniu 16.09.2022r. W okolicach Rossmana W Kamieniu Pomorskim zagubiono kluczyki do samochodu volkswagen golf. Telefon kontaktowy: 506872531 ■ Dnia 25.09.2022 pojawi się odcinek telewizyjny na Polsacie z udziałem panny młodej, która pochodzi z Chodzieży a Pan młody pochodzący z Kamienia Pomorskiego. Odcinek był nagrywany w Chodzieży i okolicach. Program nazywa się "Ślubne pogotowie Izabeli Janachowskiej" - niedziela 25.09.2022 o godz 17:45. W odcinku będzie ukazany piękny różowy bus stojący na płycie rynku, w którym odbywała się metamorfoza Panny młodej ■