POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [14.08.2022, 13:37:01] • Polska

Zachodniopomorscy terytorialsi walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry

Zachodniopomorscy terytorialsi walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry

fot. Organizator

Żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają straż pożarną, oczyszczając Odrę ze śniętych ryb w Widuchowej. Będą tam pracowali tak długo, jak będzie potrzeba.

Do Widuchowej żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali skierowani na wniosek wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

40 żołnierzy 14 ZBOT działa na Odrze wraz z 11 żołnierzy wojsk operacyjnych z 5 pułku inżynieryjnego w Szczecinie
- Podjuchach. Terytorialsi to w większości żołnierze ze 141 batalionu lekkiej piechoty w Choszcznie, a zgrupowaniem wojskowym w Widuchowej dowodzi dowódca tego batalionu, ppłk Maciej Paul.

Zachodniopomorscy terytorialsi walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry

fot. Organizator

Tuż po przybyciu na miejsce żołnierze WOT pomogli strażakom rozwinąć tzw. zaporę elastyczną na Odrze, która pozwala zbierać napływające śnięte ryby. Z łodzi, podbierakami wybierają z wody ryby, które następnie trafiają do kontenera. Terytorialsi mają na sobie środki ochrony osobistej jak maski czy rękawice, w każdej chwili mogą skorzystać z infrastruktury pobliskiej szkoły w Widuchowej, by odpocząć czy wykąpać się.

Zachodniopomorscy terytorialsi walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry

fot. Organizator

- Naszym głównym zadaniem jest wsparcie służb i organizacji rządowych, tu wspieramy straż pożarną. Będziemy pracowali tu tak długo, aż nie oczyścimy rzeki ze śniętych ryb - mówi ppłk Maciej Paul.

Około południa strażaków i żołnierzy odwiedzili premier Mateusz Morawiecki i wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Premier zapoznał się z sytuacją i podziękował żołnierzom i strażakom za ich wysiłek.

Zachodniopomorscy terytorialsi walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry

fot. Organizator

Żołnierze spotykają się także z życzliwością mieszkańców. Będą nocować w szkole, a sołtys Widuchowej zapewniła, że mogą liczyć na posiłek.
Akcja żołnierzy będzie trwała w sobotę do zmroku, wznowiona zostanie następnie w niedzielę i w kolejne dni.
- Zgodnie z naszą dewizą „Zawsze gotowi, zawsze blisko” po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy wsparciem dla mieszkańców Pomorza Zachodniego i mogą na nas zawsze liczyć - zapewnia ppłk Paul.

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Robot • Sobota [20.08.2022, 22:01:39] • [IP: 31.0.44.**]

Pinokio nie mógł się powstrzymać przed nikomu niepotrzebną wizytą, ale przy jego parciu na szkło to nie dziwi. Oczywiście zna już przyczynę klęski ekologicznej - to na pewno wina Tuska.

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 10:46:28] • [IP: 5.173.26.**]

Panowie Terytorialsi - brawo! Jednak za bardzo nie cieszmy się. Zbierane z powierzchni śnięte ryby - to ok. 5 - 10% tego, co padło. W wodach rzek żyją dziesiątki (setki) gatunków fauny i flory. Najstraszniejszy jest łańcuch pokarmowy. Wszystko żyje dlatego, że może siebie nawzajem zjadać. My raczej widzimy tylko to, co duże. Zatrute ryby i mięczaki są pożywieniem dla ptaków - bocianów, mew, zimorodków, rybołowów, bielików. Otrute ptaki są pokarmem dla zwierząt mięsożernych. Osłabione jedno ogniwo łańcucha powoduje nieszczęście. A na końcu tego właśnie łańcucha jest człowiek.

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 10:04:46] • [IP: 83.20.236.***]

Dziękuję za Waszą ofiarną i ciężką pracę

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 09:50:58] • [IP: 83.20.15.***]

Z tego co widzę, to wszyscy się z terytorialsów śmiali, a oni robią lepsza robotę niz tzw. żołnierze.

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zachodniopomorskie: ponad 48 tys. cudzoziemców Na koniec maja tego roku w województwie zachodniopomorskim było 48,1 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. To nieznacznie mniej niż na koniec listopada 2022 roku. W listopadzie 2022 r. pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w naszym województwie było 48,9 tys. Na koniec maja natomiast zarejestrowano przeszło 48,1 tys. obcokrajowców. Na terenie szczecińskiego ZUS było ponad 37,5 tys. cudzoziemców. Według danych z koszalińskiej placówki zgłoszono do ubezpieczeń przeszło 10,5 tys. W naszym regionie najliczniejszą grupą cudzoziemców zgłoszonych w ZUS do ubezpieczeń emerytalno-rentowych dalej są Ukraińcy. Na koniec maja było ich 37,1 tys. (w szczecińskim ZUS 29,2 tys. i 7,9 tys. w koszalińskim oddziale). ■ Woda w Kamieniu ostro w górę! Ale czy legalnie pytają radni? Woda w Kamieniu po podwyżkach wprowadzonych przez PGK Kamień Pomorski jest obecnie droższa niż w nadmorskim Rewalu, Dziwnowie czy Międzyzdrojach. Wątpliwości budzi nie tylko wysokość nowych cen ale i tryb ich wprowadzenia. Sprawa nowych cen wody i ścieków wywołała sporo emocji zarówno wśród mieszkańców jak i radnych na sesji Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. Decyzji o podwyżkach bronił burmistrz Stanisław Kuryłło, który zwracał uwagę na podwyżki cen paliw, gazu, które w jego opinii uzasadniają podwyżki wprowadzone przez PGK ■