POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [14.08.2022, 13:37:01] • Polska

Zachodniopomorscy terytorialsi walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry

Zachodniopomorscy terytorialsi walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry

fot. Organizator

Żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają straż pożarną, oczyszczając Odrę ze śniętych ryb w Widuchowej. Będą tam pracowali tak długo, jak będzie potrzeba.

Do Widuchowej żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali skierowani na wniosek wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

40 żołnierzy 14 ZBOT działa na Odrze wraz z 11 żołnierzy wojsk operacyjnych z 5 pułku inżynieryjnego w Szczecinie
- Podjuchach. Terytorialsi to w większości żołnierze ze 141 batalionu lekkiej piechoty w Choszcznie, a zgrupowaniem wojskowym w Widuchowej dowodzi dowódca tego batalionu, ppłk Maciej Paul.

Zachodniopomorscy terytorialsi walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry

fot. Organizator

Tuż po przybyciu na miejsce żołnierze WOT pomogli strażakom rozwinąć tzw. zaporę elastyczną na Odrze, która pozwala zbierać napływające śnięte ryby. Z łodzi, podbierakami wybierają z wody ryby, które następnie trafiają do kontenera. Terytorialsi mają na sobie środki ochrony osobistej jak maski czy rękawice, w każdej chwili mogą skorzystać z infrastruktury pobliskiej szkoły w Widuchowej, by odpocząć czy wykąpać się.

Zachodniopomorscy terytorialsi walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry

fot. Organizator

- Naszym głównym zadaniem jest wsparcie służb i organizacji rządowych, tu wspieramy straż pożarną. Będziemy pracowali tu tak długo, aż nie oczyścimy rzeki ze śniętych ryb - mówi ppłk Maciej Paul.

Około południa strażaków i żołnierzy odwiedzili premier Mateusz Morawiecki i wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Premier zapoznał się z sytuacją i podziękował żołnierzom i strażakom za ich wysiłek.

Zachodniopomorscy terytorialsi walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry

fot. Organizator

Żołnierze spotykają się także z życzliwością mieszkańców. Będą nocować w szkole, a sołtys Widuchowej zapewniła, że mogą liczyć na posiłek.
Akcja żołnierzy będzie trwała w sobotę do zmroku, wznowiona zostanie następnie w niedzielę i w kolejne dni.
- Zgodnie z naszą dewizą „Zawsze gotowi, zawsze blisko” po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy wsparciem dla mieszkańców Pomorza Zachodniego i mogą na nas zawsze liczyć - zapewnia ppłk Paul.

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Robot • Sobota [20.08.2022, 22:01:39] • [IP: 31.0.44.**]

Pinokio nie mógł się powstrzymać przed nikomu niepotrzebną wizytą, ale przy jego parciu na szkło to nie dziwi. Oczywiście zna już przyczynę klęski ekologicznej - to na pewno wina Tuska.

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 10:46:28] • [IP: 5.173.26.**]

Panowie Terytorialsi - brawo! Jednak za bardzo nie cieszmy się. Zbierane z powierzchni śnięte ryby - to ok. 5 - 10% tego, co padło. W wodach rzek żyją dziesiątki (setki) gatunków fauny i flory. Najstraszniejszy jest łańcuch pokarmowy. Wszystko żyje dlatego, że może siebie nawzajem zjadać. My raczej widzimy tylko to, co duże. Zatrute ryby i mięczaki są pożywieniem dla ptaków - bocianów, mew, zimorodków, rybołowów, bielików. Otrute ptaki są pokarmem dla zwierząt mięsożernych. Osłabione jedno ogniwo łańcucha powoduje nieszczęście. A na końcu tego właśnie łańcucha jest człowiek.

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 10:04:46] • [IP: 83.20.236.***]

Dziękuję za Waszą ofiarną i ciężką pracę

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 09:50:58] • [IP: 83.20.15.***]

Z tego co widzę, to wszyscy się z terytorialsów śmiali, a oni robią lepsza robotę niz tzw. żołnierze.

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach serdecznie zaprasza 6 października 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00 do nowej siedziby, która mieści się na Placu Ratuszowym 1 na wernisaż prac Pani Krystyny Marzec ■ Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022 2 Października 2022 roku, w niedzielę, odbędzie się kolejny turniej pn. „Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022” Uczestnikami rozgrywek będą dzieci zrzeszone w następujących klubach: Akademia Baltica Świnoujście, Ina Goleniów, Gryf Kamień Pomorski, Czarni Szczecin oraz gospodarz – Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście. To wydarzenie sportowe odbędzie się na Boisku im. Tadeusza Kaczmarka w Świnoujściu - Warszów przy ul. Białoruskiej 4. Rozpoczynamy o godz. 10.00. Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy! ■ Jednostka OSP Jarszewo została wezwana na obwodnicę Kamienia Pomorskiego. Tam znajdował się samochód, który wypadł z drogi. Kierowca nie doznał obrażeń. - Zdarzenie 54/2022 22.09.2022r., godzina 06:48 zostaliśmy zadysponowani na obwodnicę Kamienia Pomorskiego nieopodal miejscowości Rzewnowo, gdzie kierujący pojazdem marki Volkswagen wyjeżdżając z zakrętu, wypadł z drogi i wpadł do rowu. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało - dowiadujemy się z FB ■ W dniu 16.09.2022r. W okolicach Rossmana W Kamieniu Pomorskim zagubiono kluczyki do samochodu volkswagen golf. Telefon kontaktowy: 506872531 ■ Dnia 25.09.2022 pojawi się odcinek telewizyjny na Polsacie z udziałem panny młodej, która pochodzi z Chodzieży a Pan młody pochodzący z Kamienia Pomorskiego. Odcinek był nagrywany w Chodzieży i okolicach. Program nazywa się "Ślubne pogotowie Izabeli Janachowskiej" - niedziela 25.09.2022 o godz 17:45. W odcinku będzie ukazany piękny różowy bus stojący na płycie rynku, w którym odbywała się metamorfoza Panny młodej ■