POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [13.08.2022, 12:59:06] • Kamień Pomorski

Bogurodzica... w wykonaniu ukraińskiego zespołu wokalnego Kalophonia zakończyła kolejny festiwalowy koncert w katedrze kamieńskiej

Bogurodzica... w wykonaniu ukraińskiego zespołu wokalnego Kalophonia zakończyła kolejny festiwalowy koncert w katedrze kamieńskiej

fot. Marek Dybionka

Podczas piątkowego (12. sierpnia br.) koncertu 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim wystąpił Męski Zespół Wokalny Kalophonia ze Lwowa w Ukrainie. Jak każdy festiwalowy koncert, tak i ten podzielony był na dwie części. Część pierwszą organową i część drugą kameralną.

W programie organisty młodego pokolenia Krzysztofa Augustyna znalazły się: Nicolausa Bruhnsa (1665–1697) Preludium G-dur; Johannesa Brahmsa (1833–1897) Preludium chorałowe op. 122 nr 1 Mein Jesu, der du mich oraz Feliksa Mendelssohna-Bartholdy (1809–1847) I Sonata f-moll op. 65.

Bogurodzica... w wykonaniu ukraińskiego zespołu wokalnego Kalophonia zakończyła kolejny festiwalowy koncert w katedrze kamieńskiej

fot. Marek Dybionka

Męski Zespół Wokalny Kalophonia ze Lwowa w Ukrainie przedstawił kompozycje tradycyjnego ukraińskiego śpiewu cerkiewnego, między innymi: Irmologion Przemysko-Uniewski (XVII w.) z Liturgii Jana Chryzostoma - Miłosierdzie pokoju i Skosztujcie i zobaczcie; Irmologion Supraski (XVI w.) Pieśń cherubinów - Zmartwychwstanie Twoje Chryste Zbawicielu (śpiew grecki), Chrystus Zmartwychwstał (śpiew gruziński); Śpiewy wielogłosowe z Ławry Kijowsko-Peczerskiej i Ławry Poczajowskiej - Błogosław duszo moja Pana, Nieszpory (fragm.); Mychajło Werbycki 1815–1870) - Anioł ogłosił.

Mychajło Werbycki to kompozytor Hymnu Ukrainy: Ще не вмерла України і слава, і воля, Nie umarła jeszcze Ukraina, i chwała, i wolność.

Męski Zespół Wokalny Kalophonia ze Lwowa w Ukrainie na bis zaśpiewał Bogurodzicę, którą zebrani w katedrze kamieńskiej słuchacze wysłuchali na stojąco. Wykonawcy nagrodzeni zostali długotrwałym brawami.

Irmologion jest księgą liturgiczną wschodniego Kościoła prawosławnego i tych wschodnich Kościołów katolickich, które wyznają obrządek bizantyjski.

Ławra to określenie używane w stosunku do większych (i o szczególnym znaczeniu) męskich monasterów (klasztorów) w Kościele prawosławnym oraz w Kościołach katolickich wschodnich, również w postaci skupionego wokół świątyni zespołu pustelni mnichów ascetów nieprowadzących wspólnego życia zakonnego. Największym monasterem prawosławnym w Polsce jest ławra Supraska.

Śpiew, muzyka cerkiewna, muzyka Kościoła prawosławnego, z reguły wyłącznie wokalna, a cappella, wykluczająca użycie instrumentów muzycznych (z wyjątkiem samodzielnego użycia dzwonów cerkiewnych). Teksty pisane były przede wszystkim w języku średniogreckim (greka bizantyjska), cerkiewnosłowiańskim i ruskim (Ruś Kijowka).

Śpiewy różnych kultur Wschodu: hebrajskiej muzyki synagogalnej (psalm, cantica), muzyki greckiej i bizantyjskiej były źródłem intonacji przyszłych kanonicznych melodii. Słuchając chorałów gregoriańskich, możemy więc podziwiać starodawne melodie, symbole i harmonię współbrzmienia różnych wyznań. Językiem chorału gregoriańskiego jest łacina, a klasycznym zespołem wykonawców – chór męski, śpiewający unisono. Ten rodzaj muzyki wpłynął na popularność współczesnych zespołów męskich, odtwarzających chorał gregoriański w połączeniu z muzyką rock, pop, new age.

mzk


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 10:07:36] • [IP: 83.20.236.***]

Do Gość • Niedziela [14.08.2022, 15:48:45] • [IP: 83.20.216.***] Walczą, zarabiają pieniądze i wysyłają na Ukrainę.

Gość • Niedziela [14.08.2022, 16:37:10] • [IP: 79.186.52.**]

Oni mają inną kulturę.Swoich trzeba zapraszać.

Gość • Niedziela [14.08.2022, 15:48:45] • [IP: 83.20.216.***]

A czemu nie walczą o swój kraj?

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Stań przed kamerą w serialu „HEWELIUSZ”: Casting w Świnoujściu. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres email: adam@mkmstudiofilm.pl z dopiskiem "MORZE". Do zgłoszenia należy dołączyć imię i nazwisko, aktualne zdjęcie twarzy i sylwetki oraz numer telefonu. Dołącz do Nas! ■ Zapraszamy Państwa w sobotę 16 grudnia br. na Międzyzdrojski Jarmark Świąteczny. Rozpoczynamy o godz. 10:30 przedstawieniem dla dzieci pt. Kosmiczne Święta. Świąteczny spektakl animacyjny opowiada historię dwóch kosmicznych przyjaciół, którzy przez przypadek trafiają na planetę Ziemia... Co dalej z tego wyniknie dowiedzą się dzieci obecne na spektaklu w Międzynarodowym Domu Kultury. Zapraszamy!! Wstęp wolny. Po spektaklu przenosimy się do amfiteatru miejskiego, gdzie od godz. 12:00 rusza jarmark świąteczny. Przy promenadzie przed Międzynarodowym Domem Kultury ustawimy choinkę miejską, którą można będzie przystroić własnoręcznie wykonanymi podczas jarmarku ozdobami i powiesić na świątecznym drzewku prosto z wysięgnika, który zapewni nam Enea. Nie zabraknie stoisk ze sprzedażą ozdób świątecznych oraz dań wigilijnych. Jak co roku dzięki Nadleśnictwu Międzyzdroje, każdy będzie miał okazję zakupić choinkę. Zapraszam Państwa również na degustację dań wigilijnych, które przygotujemy specjalnie dla uczestników jarmarku oraz program artystyczny przygotowany przez nasze dzieci. Mam nadzieję, że poczujemy wszyscy magię świąt i będziemy się wspólnie dobrze bawić ■