POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [13.08.2022, 12:59:06] • Kamień Pomorski

Bogurodzica... w wykonaniu ukraińskiego zespołu wokalnego Kalophonia zakończyła kolejny festiwalowy koncert w katedrze kamieńskiej

Bogurodzica... w wykonaniu ukraińskiego zespołu wokalnego Kalophonia zakończyła kolejny festiwalowy koncert w katedrze kamieńskiej

fot. Marek Dybionka

Podczas piątkowego (12. sierpnia br.) koncertu 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim wystąpił Męski Zespół Wokalny Kalophonia ze Lwowa w Ukrainie. Jak każdy festiwalowy koncert, tak i ten podzielony był na dwie części. Część pierwszą organową i część drugą kameralną.

W programie organisty młodego pokolenia Krzysztofa Augustyna znalazły się: Nicolausa Bruhnsa (1665–1697) Preludium G-dur; Johannesa Brahmsa (1833–1897) Preludium chorałowe op. 122 nr 1 Mein Jesu, der du mich oraz Feliksa Mendelssohna-Bartholdy (1809–1847) I Sonata f-moll op. 65.

Bogurodzica... w wykonaniu ukraińskiego zespołu wokalnego Kalophonia zakończyła kolejny festiwalowy koncert w katedrze kamieńskiej

fot. Marek Dybionka

Męski Zespół Wokalny Kalophonia ze Lwowa w Ukrainie przedstawił kompozycje tradycyjnego ukraińskiego śpiewu cerkiewnego, między innymi: Irmologion Przemysko-Uniewski (XVII w.) z Liturgii Jana Chryzostoma - Miłosierdzie pokoju i Skosztujcie i zobaczcie; Irmologion Supraski (XVI w.) Pieśń cherubinów - Zmartwychwstanie Twoje Chryste Zbawicielu (śpiew grecki), Chrystus Zmartwychwstał (śpiew gruziński); Śpiewy wielogłosowe z Ławry Kijowsko-Peczerskiej i Ławry Poczajowskiej - Błogosław duszo moja Pana, Nieszpory (fragm.); Mychajło Werbycki 1815–1870) - Anioł ogłosił.

Mychajło Werbycki to kompozytor Hymnu Ukrainy: Ще не вмерла України і слава, і воля, Nie umarła jeszcze Ukraina, i chwała, i wolność.

Męski Zespół Wokalny Kalophonia ze Lwowa w Ukrainie na bis zaśpiewał Bogurodzicę, którą zebrani w katedrze kamieńskiej słuchacze wysłuchali na stojąco. Wykonawcy nagrodzeni zostali długotrwałym brawami.

Irmologion jest księgą liturgiczną wschodniego Kościoła prawosławnego i tych wschodnich Kościołów katolickich, które wyznają obrządek bizantyjski.

Ławra to określenie używane w stosunku do większych (i o szczególnym znaczeniu) męskich monasterów (klasztorów) w Kościele prawosławnym oraz w Kościołach katolickich wschodnich, również w postaci skupionego wokół świątyni zespołu pustelni mnichów ascetów nieprowadzących wspólnego życia zakonnego. Największym monasterem prawosławnym w Polsce jest ławra Supraska.

Śpiew, muzyka cerkiewna, muzyka Kościoła prawosławnego, z reguły wyłącznie wokalna, a cappella, wykluczająca użycie instrumentów muzycznych (z wyjątkiem samodzielnego użycia dzwonów cerkiewnych). Teksty pisane były przede wszystkim w języku średniogreckim (greka bizantyjska), cerkiewnosłowiańskim i ruskim (Ruś Kijowka).

Śpiewy różnych kultur Wschodu: hebrajskiej muzyki synagogalnej (psalm, cantica), muzyki greckiej i bizantyjskiej były źródłem intonacji przyszłych kanonicznych melodii. Słuchając chorałów gregoriańskich, możemy więc podziwiać starodawne melodie, symbole i harmonię współbrzmienia różnych wyznań. Językiem chorału gregoriańskiego jest łacina, a klasycznym zespołem wykonawców – chór męski, śpiewający unisono. Ten rodzaj muzyki wpłynął na popularność współczesnych zespołów męskich, odtwarzających chorał gregoriański w połączeniu z muzyką rock, pop, new age.

mzk


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 10:07:36] • [IP: 83.20.236.***]

Do Gość • Niedziela [14.08.2022, 15:48:45] • [IP: 83.20.216.***] Walczą, zarabiają pieniądze i wysyłają na Ukrainę.

Gość • Niedziela [14.08.2022, 16:37:10] • [IP: 79.186.52.**]

Oni mają inną kulturę.Swoich trzeba zapraszać.

Gość • Niedziela [14.08.2022, 15:48:45] • [IP: 83.20.216.***]

A czemu nie walczą o swój kraj?

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach serdecznie zaprasza 6 października 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00 do nowej siedziby, która mieści się na Placu Ratuszowym 1 na wernisaż prac Pani Krystyny Marzec ■ Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022 2 Października 2022 roku, w niedzielę, odbędzie się kolejny turniej pn. „Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022” Uczestnikami rozgrywek będą dzieci zrzeszone w następujących klubach: Akademia Baltica Świnoujście, Ina Goleniów, Gryf Kamień Pomorski, Czarni Szczecin oraz gospodarz – Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście. To wydarzenie sportowe odbędzie się na Boisku im. Tadeusza Kaczmarka w Świnoujściu - Warszów przy ul. Białoruskiej 4. Rozpoczynamy o godz. 10.00. Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy! ■ Jednostka OSP Jarszewo została wezwana na obwodnicę Kamienia Pomorskiego. Tam znajdował się samochód, który wypadł z drogi. Kierowca nie doznał obrażeń. - Zdarzenie 54/2022 22.09.2022r., godzina 06:48 zostaliśmy zadysponowani na obwodnicę Kamienia Pomorskiego nieopodal miejscowości Rzewnowo, gdzie kierujący pojazdem marki Volkswagen wyjeżdżając z zakrętu, wypadł z drogi i wpadł do rowu. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało - dowiadujemy się z FB ■ W dniu 16.09.2022r. W okolicach Rossmana W Kamieniu Pomorskim zagubiono kluczyki do samochodu volkswagen golf. Telefon kontaktowy: 506872531 ■ Dnia 25.09.2022 pojawi się odcinek telewizyjny na Polsacie z udziałem panny młodej, która pochodzi z Chodzieży a Pan młody pochodzący z Kamienia Pomorskiego. Odcinek był nagrywany w Chodzieży i okolicach. Program nazywa się "Ślubne pogotowie Izabeli Janachowskiej" - niedziela 25.09.2022 o godz 17:45. W odcinku będzie ukazany piękny różowy bus stojący na płycie rynku, w którym odbywała się metamorfoza Panny młodej ■