POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [07.08.2022, 20:36:55] • Kamień Pomorski

Neolityczny sierp krzemienny jako temperówka

Neolityczny sierp krzemienny jako temperówka

fot. Organizator

Wpis powstał w oparciu o artykuł Jerzego Wojtasika opublikowanego w Materiałach Zachodniopomorskich t. XV w roku 1969 w dziale Odkrycia.

W dziale Odkrycia dotyczącym powiatu kamieńskiego znajduje się informacja o odzyskaniu zabytku archeologicznego od jednego z uczniów w szkole w Kukułowie.

W roku 1967 uczeń (nie podano nazwiska) mieszkający w Laskach znalazł w pobliskim torfowisku (brak dokładnej lokalizacji) sierp krzemienny, który następnie służył do ostrzenia ołówków w szkole podstawowej w Kukułowie. Sierp odzyskano „dzięki wygłoszonej pogawędce archeologicznej„, po czym trafił do zbiorów Muzeum Pomorza Zachodniego.

Artefakt ma łukowaty kształt i starannie obrobioną powierzchnię. Wymiary znaleziska: 12 centymetrów długości i 3 centymetry szerokości w najszerszym miejscu. Sierp został powiązany z neolityczną kulturą pucharów lejkowatych (3700 – 1900 p. n. e.).

Pełna wersja wpisu jest dostępna pod linkiem:

lepszykamien.wordpress.com/2022/08/06/1967-laski-sierp-krzemienny/
Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Niedziela [07.08.2022, 21:05:46] • [IP: 89.151.37.**]

Dawno nic Pan tu nie publikował. Miło znów poczytać.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zachodniopomorskie: ponad 48 tys. cudzoziemców Na koniec maja tego roku w województwie zachodniopomorskim było 48,1 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. To nieznacznie mniej niż na koniec listopada 2022 roku. W listopadzie 2022 r. pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w naszym województwie było 48,9 tys. Na koniec maja natomiast zarejestrowano przeszło 48,1 tys. obcokrajowców. Na terenie szczecińskiego ZUS było ponad 37,5 tys. cudzoziemców. Według danych z koszalińskiej placówki zgłoszono do ubezpieczeń przeszło 10,5 tys. W naszym regionie najliczniejszą grupą cudzoziemców zgłoszonych w ZUS do ubezpieczeń emerytalno-rentowych dalej są Ukraińcy. Na koniec maja było ich 37,1 tys. (w szczecińskim ZUS 29,2 tys. i 7,9 tys. w koszalińskim oddziale). ■ Woda w Kamieniu ostro w górę! Ale czy legalnie pytają radni? Woda w Kamieniu po podwyżkach wprowadzonych przez PGK Kamień Pomorski jest obecnie droższa niż w nadmorskim Rewalu, Dziwnowie czy Międzyzdrojach. Wątpliwości budzi nie tylko wysokość nowych cen ale i tryb ich wprowadzenia. Sprawa nowych cen wody i ścieków wywołała sporo emocji zarówno wśród mieszkańców jak i radnych na sesji Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. Decyzji o podwyżkach bronił burmistrz Stanisław Kuryłło, który zwracał uwagę na podwyżki cen paliw, gazu, które w jego opinii uzasadniają podwyżki wprowadzone przez PGK ■