POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [15.08.2022, 15:00:23] • Międzyzdroje

Zbieranie chrustu w niektórych miejscach jest zakazane

Zbieranie chrustu w niektórych miejscach jest zakazane

fot. ikamien.pl

Komu przyszło do głowy, by po chrust wybrać się spontanicznie do Wolińskiego Parku Narodowego, odradzamy. Zanim wyniesiecie choćby garść suchych gałązek, zadbajcie o to, by mieć na to pozwolenie.

Art. 15.1 ustawy o ochronie przyrody przedstawia sprawę jasno. W parku narodowym zabrania się między innymi: „pozyskiwania, niszczenia lub umyślnego uszkadzania roślin oraz grzybów; użytkowania, niszczenia, umyślnego uszkadzania, zanieczyszczania i dokonywania zmian obiektów przyrodniczych, obszarów oraz zasobów, tworów i składników przyrody.”

- W związku z powyższym w parku narodowym nie można prowadzić zbioru "chrustu" bez zezwolenia wynikającego z zatwierdzonych przez Ministra ds. środowiska zadań ochronnych. - ostrzega Wioletta Nawrocka, dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego. - Nieprzestrzeganie zakazów obowiązujących w parku narodowym wiąże się z możliwością nałożenia kary pieniężnej do wysokości 500 zł lub skierowaniem sprawy do sądu.

Zapytaliśmy, co konkretnie uznać można za chrust. Z przekazanej nam informacji wynika, że to drewno opałowe małowymiarowe najczęściej o średnicy nie większej niż 5 cm będące częścią sortymentu Drobnica opałowa M2 – czyli drewna o średnicy dolnej (dd) w korze do 7 cm. Zazwyczaj są to gałęzie i części wierzchołkowe po wyciętych drzewach.

- Drobnica opałowa może być pozyskiwana kosztem nabywcy tylko za zgodą Dyrektora Parku Narodowego - informuje Wioletta Nawrocka. - Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego takie zgody mogą być wydane tylko na pozyskanie drobnicy opałowej w miejscach gdzie jej pozostawienie może powodować zagrożenie pożarowe. Pozostały obszar Parku jest wyłączony z możliwości zbierania chrustu czy szerzej drewna M2, które to jest istotnym składnikiem ekosystemu leśnego.

Wygląda na to, że chętnych na chrust nie ma zbyt wielu. W roku 2021 takie zgody otrzymało 5 osób. W tym – 4.

Cena za pozyskanie 1 m3 drobnicy opałowej wynosi:
M2 iglaste – 34,00 zł,
M2 liściaste – 60,00 zł.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Gość • Wtorek [16.08.2022, 13:30:11] • [IP: 46.205.145.***]

Nieprzestrzeganie przepisów na terenie WPN nie grozi żadnymi karami - widać to na co dzień, za to straży nie widać.

Gość jagódka • Poniedziałek [15.08.2022, 18:37:53] • [IP: 31.0.62.**]

Czyż, to nie nasi wodzowie, każą zaciskać zęby, ocieplać domy i zbierać chrust. Dyrekcja Parku powinna wziąć sobie do serca i pozwolić na zbieranie chrustu, szyszek. Mech do ogacanie drzwi i okien też się przyda. Nie zapominajmy o świeczkach, bo, to może być naprawdę trudny czas dla nas

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 18:22:39] • [IP: 31.0.82.**]

Ale m2 czy m3. Bo na m2 drobnicy to może być 4 gałązki

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 17:48:47] • [IP: 46.205.156.***]

nie wolno zbierac pod domami lewakow

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 17:33:15] • [IP: 89.151.37.***]

Zimą przyjdzie prawdziwa bieda i ludzie te wasze zakazy rozniosą w... chyba, że zaczniecie strzelać...

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 17:06:55] • [IP: 83.23.194.***]

W dupę se to wsadż

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 16:14:29] • [IP: 46.205.146.**]

Mogą mnie cmoknac.

Gość • Poniedziałek [15.08.2022, 15:57:31] • [IP: 5.173.27.***]

Niech nas pocałują

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Od 24 czerwca do końca wakacji w uruchamianych latem miejscach wyczekiwania w Dziwnowie, Ustroniu Morskim, Mielenku, Pobierowie, Międzyzdrojach i Darłowie dodatkowa karetka z ratownikami medycznymi. W skład każdego takiego zespołu wchodzą dwie osoby – ratownicy medyczni lub ratownik medyczny i pielęgniarka systemu. Sezonowe karetki wyglądem ani wyposażeniem nie różnią się w żaden sposób od typowych, podstawowych ambulansów WSPR w Szczecinie. Znajdziemy w nich więc m.in. defibrylator, respirator czy autopuls czyli platformę do mechanicznego ucisku klatki piersiowej ■ Rusza budowa Aquaparku w Międzyzdrojach przy ulicy Komunalnej, jednego z największych na wybrzeżu zachodnim. Obiekt realizowany w ramach Bel Mare & Aqua Resort będzie ukończony do 2026 roku. Aquapark będzie obiektem łączącym wiele funkcji: sport i rekreację, Spa i rehabilitację oraz infrastrukturę konferencyjno-gastronomiczną. Inwestor, Grupa Deweloperska Prestige, powierzyła projekt uznanym architektom z 4Developments. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100 mln PLN. ■ Wysyp owadów w Lubinie - to prawdziwa masakra dla mieszkańców i turystów. Wszystko zaczęło się od ciepłej i słonecznej pogody, która sprzyja rozmnażaniu się insektów. Okoliczne rozlewiska i Park Narodowy Woliński to idealne miejsca dla tych małych stworzeń, które żyją tylko kilka dni. Mieszkańcy i turyści, którzy przyjechali do Lubina, gminy Międzyzdroje, muszą radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami wysypu jętek. Owady te zasiedlają tereny mieszkalne, co powoduje, że ludzie czują się osaczeni przez niezliczoną ilość insektów ■ Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 6 maja 2023 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!". Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu, następnie zrobić zdjęcie z „czytelniczego śledztwa" i wysłać do na adres mailowy: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com ■ W Międzyzdrojach paliła się osobówka. Ogień ugasili strażacy z Lubina i Kołczewa. W centrum Międzyzdrojów doszło do pożaru. Ogień pojawił się w zaparkowanym przy jednej z ulic osobowym fordzie. Jak się okazało w samochodzie doszło do pożaru komory silnika. Na miejsce przyjechali strażacy. Do akcji gaśniczej przystąpili strażacy z OSP Lubin oraz OSP Kołczewo. - Po dogaszeniu komory silnika i sprawdzeniu pojazdu zakończyliśmy nasze działania i obie Jednostki udały się do swoich strażnic - poinformowało OSP Kołczewo. Do zdarzenia doszło w sobotę, 15 kwietnia po godzinie 13:00 ■