POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [24.07.2022, 20:21:17] • zachodniopomorskie

Wiaty dla rowerzystów - czekamy na zgłoszenia wykonawców

Wiaty dla rowerzystów - czekamy na zgłoszenia wykonawców

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Miejsca schronienia, gdzie rowerowi podróżnicy mogą odpocząć, zjeść posiłek, osuszyć ubrania - powstaną przy trasie Blue Velo prowadzącej znad morza na południe województwa. Pięć wiat zaplanowano w gminach Międzyzdroje, Wolin i Stepnica. Ustalone są już dokładne lokalizacje i szczegóły techniczne. Trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę i pozwoli zrealizować projekt jeszcze w tym roku.

Wiaty dla podróżujących na dwóch kółkach to konstrukcje dobrze znane z tras rowerowych np. w Niemczech. Są miejscem odpoczynku, posiłku, a czasem także dłuższego postoju, awaryjnego noclegu. Zapewniają schronienie przed deszczem i wiatrem.

- W tym roku chcemy zbudować pięć specjalnych wiat na trasie znad Bałtyku, brzegiem Zalewu Szczecińskiego - informuje marszałek województwa Olgierd Geblewicz.- Schronienia - gdzie można dłużej odpocząć, przygotować sobie posiłek na turystycznej kuchence, przeczekać deszcz - są oczekiwane przez rowerzystów, ale również miłośników dłuższych pieszych wycieczek. Pomorze Zachodnie to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. Naturalne walory przyrodnicze uzupełniamy nowoczesną infrastrukturą, przyjazną środowisku i turystom.

Wiaty powstaną pod Międzyzdrojami - w Wicku (blisko muzeum V-3) i w okolicach Lubiewa przy plaży; na północ od Wolina - nad samym Zalewem i przy wiatraku; oraz w Czarnocinie przy Parku Natura Zalewu.
To miejsca bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników dwóch kółek. Trasa Blue Velo łączy się z popularną Velo Balticą i pokrywa się ze wschodnim odcinkiem trasy wokół Zalewu Szczecińskiego, prowadząc na południe województwa.

Wiadomo już, jak będą wyglądać miejsca schronienia dla rowerzystów: 5,35 m szerokość; 4,35 m długości; wysokość - prawie 4 metry. Powierzchnia zabudowy - ponad 23 metry, powierzchnia użytkowa: 15,61 m kw. Mają być kryte gontem z drewna modrzewiowego, w dwóch warstwach. Pod wiatą znajdował się będzie stół drewniany na konstrukcji stalowej, siedziska, stojaki na rowery z profili stalowych. Zaplanowano również czterokomorowy kosz na odpady segregowane i tablice informacyjne (na jednej znajdzie się mapa).

Postępowanie na „Budowę pięciu miejsc odpoczynku rowerzystów w pięciu miejscach na trasie Blue Velo w ramach realizacji projektu INT 174 pt. „Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego - wspólna tożsamość pogranicza” w tym tygodniu zostało ponownie ogłoszone. Termin składania ofert upływa 8 sierpnia 2022 r.
Szczegóły: zamowienia.wzp.pl/umwz/public/postepowanie?postepowanie=31375000

Wiaty dla rowerzystów - czekamy na zgłoszenia wykonawców

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Wiaty zostaną wybudowane na podstawie projektu budowlano-wykonawczego sporządzonego przez firmę MXL4. To pracownia architektoniczna, która przygotowała projekt przebudowy mostu w Siekierkach ze słynną już platformą widokową. Konstrukcja wiat również jest bardzo ciekawa. Mogą one stać się jedną z turystycznych wizytówek Pomorza Zachodniego i dodatkową atrakcją rowerowych wypraw. Co ważne, przygotowany projekt będą mogły wykorzystywać gminy czy zarządcy lasów i budować kolejne wiaty na swoim terenie.

Na realizację opisanego w zamówieniu zadania wykonawca będzie miał maksymalnie 70 dni od podpisania umowy. Zakres prac obejmuje roboty ziemne, wykonanie podłoża i podkładu z zapraw i betonu, wykonanie konstrukcji i pokrycia dachowego, roboty budowlano-montażowe, umocnienie poboczy poprzez plantowanie i humusowanie wraz z obsianiem trawą, wykonanie elementów małej architektury.

Partnerem projektu INT 174 jest Powiat Greifswald oraz Turismusverband Vorpommern (Stowarzyszenie Turystyki Pomorza Przedniego).

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach serdecznie zaprasza 6 października 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00 do nowej siedziby, która mieści się na Placu Ratuszowym 1 na wernisaż prac Pani Krystyny Marzec ■ Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022 2 Października 2022 roku, w niedzielę, odbędzie się kolejny turniej pn. „Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022” Uczestnikami rozgrywek będą dzieci zrzeszone w następujących klubach: Akademia Baltica Świnoujście, Ina Goleniów, Gryf Kamień Pomorski, Czarni Szczecin oraz gospodarz – Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście. To wydarzenie sportowe odbędzie się na Boisku im. Tadeusza Kaczmarka w Świnoujściu - Warszów przy ul. Białoruskiej 4. Rozpoczynamy o godz. 10.00. Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy! ■ Jednostka OSP Jarszewo została wezwana na obwodnicę Kamienia Pomorskiego. Tam znajdował się samochód, który wypadł z drogi. Kierowca nie doznał obrażeń. - Zdarzenie 54/2022 22.09.2022r., godzina 06:48 zostaliśmy zadysponowani na obwodnicę Kamienia Pomorskiego nieopodal miejscowości Rzewnowo, gdzie kierujący pojazdem marki Volkswagen wyjeżdżając z zakrętu, wypadł z drogi i wpadł do rowu. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało - dowiadujemy się z FB ■ W dniu 16.09.2022r. W okolicach Rossmana W Kamieniu Pomorskim zagubiono kluczyki do samochodu volkswagen golf. Telefon kontaktowy: 506872531 ■ Dnia 25.09.2022 pojawi się odcinek telewizyjny na Polsacie z udziałem panny młodej, która pochodzi z Chodzieży a Pan młody pochodzący z Kamienia Pomorskiego. Odcinek był nagrywany w Chodzieży i okolicach. Program nazywa się "Ślubne pogotowie Izabeli Janachowskiej" - niedziela 25.09.2022 o godz 17:45. W odcinku będzie ukazany piękny różowy bus stojący na płycie rynku, w którym odbywała się metamorfoza Panny młodej ■