POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [17.07.2022, 09:51:42] • zachodniopomorskie

Są defibrylatory - jest bezpieczniej!

Są defibrylatory - jest bezpieczniej!

Marszałek Olgierd Geblewicz i ratownik medyczny Dawid Surowicz podczas pokazowej akcji udzielania pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora AED (Szczecin, 13 lipca 2022 r., Plac im. Pawła Adamowicza).( fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego )

Marszałek województwa, ratownicy medyczni i harcerze zorganizowali w centrum Szczecina pokazową akcję ratowania życia poszkodowanego z nagłym zatryzmaniem krążenia. Osiem fantomów ułożonych na chodniku przykuwało uwagę przechodniów i zachęcało do działania. - Im więcej osób umie udzielić pierwszej pomocy, im więcej AED jest dostępnych, tym bardziej jesteśmy bezpieczni. Mieszkańcy i odwiedzający nasz region turyści - podkreślił Olgierd Geblewicz. Dzięki inicjatywie urzędu marszałkowskiego i funduszom z unijnego programu Interreg do nadmorskich miejscowości na Pomorzu Zachodnim trafi 20 automatycznych defibrylatorów.

Jak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, jak obsłużyć defibrylator AED - tego dowiedzieli się uczestnicy pokazowej akcji zorganizowanej w środę w południe na Placu im. Pawła Adamowicza w Szczecinie. Organizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, który przed tegorocznymi wakacjami zakupił 20 automatycznych defibrylatorów dla nadmorskich miast i gmin.

Uliczny pokaz wykonywania podstawowych zabiegów resuscytacyjnych z użyciem defibrylatora AED przeprowadzili Paulina Bielska oraz Dawid Surowicz - ratownicy medyczni z DASMED medical training academy w Szczecinie, a wydarzenie koordynowała Kinga Kurcz z Fundacji Kultury Bezpieczeństwa. Uczestniczyli w nim także harcerze z Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP - Hufiec Szczecin i Hufiec Stargard.

Każdy z przechodniów mógł skorzystać z krótkiego przeszkolenia i spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy. Do dyspozycji mieli osiem fantomów (w tym wersję junior i niemowlak) oraz pięć defibrylatorów AED. Podczas inscenizowanych akcji były prawdziwe emocje i prawdziwy wysiłek, kiedy uciśnięcia klatki piersiowej trwały kilka minut, a temperatura w słońcu przekraczała 30 stopni C.

- Wykonujemy go w tempie „Staying Alive”, słynnego przeboju Bee Gees, czyli 100-120 uciśnięć na minutę - wyjaśniała Paulina Bielska. - W przypadku zatrzymania akcji serca najważniejsze są pierwsze minuty. Trzeba reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy.

Trzeba również angażować do działania świadków zdarzenia.

- Przynieś defibrylator! Otwórz go! - wydawała polecenia ratowniczka. - Wykonuj wszystko zgodnie z poleceniami głosowymi i piktogramami na elektrodach.

Jako pierwa w akcję włączyła się jedna z harcerek, Magda Opulska. Początkowo nieco stremowana. Drążcymi rękami sięgała po telefon (gdy usłyszła od ratowniczki, że ma dzwonić na 112), ale po chwili złapała pewność i rytm w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

- Im więcej osób umie udzielić pierwszej pomocy, im więcej defibrylatorów AED jest dostępnych, tym bardziej jesteśmy bezpieczni. Mieszkańcy i odwiedzający nasz region turyści - podkreślił Olgierd Geblewicz. - Dwadzieścia takich urządzeń przekazaliśmy miastom, gminom nadmorskim. Tam, gdzie jest największy ruch turystyczny. Zorganizowaliśmy również szkolenia dla samorządowców z obsługi defibrylatorów. Oby nikt nie musiał korzystać z tej wiedzy, ale jeżeli zajdzie taka potrzeba, to dobrze być przygotowanym, przeszkolonym.

Defibrylatory trafią do 12 miejscowości znajdujących się w pasie nadmorskim: Gmina Wolin (1 szt.), Gmina Międzyzdroje (1), Gmina Dziwnów (3), Gmina Rewal (2), Gmina Trzebiatów (1), Miasto Kołobrzeg (2), Gmina Kołobrzeg (1), Gmina Ustronie Morskie (1), Gmina Mielno (3), Miasto Darłowo (1) i Gmina Darłowo (1), Miasto Świnoujście (3).

To efekt projektu „Zdrowe serce pogranicza” realizowanego w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia – Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska; finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Nabór specjalny COVID-19. Partnerem projektu jest niemiecki region - Kraj Związkowy Meklemburgia Pomorze Przednie, a głównym celem - poprawa jakości systemu bezpieczeństwa zdrowotnego na terenie gmin Województwa Zachodniopomorskiego.

Samorządy bezpłatnie otrzymały (na mocy umowy użyczenia) nowoczesne AED, z szafkami i dodatkowym osprzętem, oraz tablice z instrukcją graficzną. Przedstawiciele instytucji, w których zostaną zamontowane defibrylatory, w tym tygodniu wzięli udział w szkoleniu w urzędzie marszałkowskim podczas konferencji kończącej projekt. Dzięki inicjatywie pod hasłem „Zdrowe serce pogranicza” powstanie sieć punktów szybkiej pomocy wyposażonych w sprzęt specjalistyczny do wykorzystania w przypadku wystąpienia niewydolności sercowo-naczyniowych, jakie występują m.in. po przebyciu COVID-19.
Więcej informacji o projekcie, animacje w dwóch wersjach językowych (polskiej i niemieckiej) oraz materiały promocyjne znajdują się na stronie: https://wwt.wzp.pl/zdrowe-serce-pogranicza

Powszechna dostępność do AED (Automated External Defibrillator - automatyczny defibrylator zewnętrzny) zwiększa o kilkadziesiąt procent szanse na przeżycie w nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK). Sprzęt ten może być używany przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego, gdyż po uruchomieniu wydaje jasne polecenia głosowe (w języku polskim i niemieckim), ułatwiając tym samym przeprowadzenie skutecznej akcji ratunkowej.

- Defibrylator AED przeprowadza nas krok po kroku przez cały algorytm postępowania w nagłym zatrzymaniu krążenia. Urządzenie AED rozpoznaje arytmię, w której zaleca dostarczenie impulsu energii elektrycznej, ale może też skierować do Nas komunikat, że defibrylacja jest niezalecana. Należy wówczas jak najszybciej rozpocząć uciśnięcia klatki piersiowej, chyba, że pojawiły się oznaki zachowanego krążenia u poszkodowanego, takie jak kaszel, spontaniczny oddech, czy ruch - wyjaśnia Dawid Surowicz.

Jak podkreślają ratownicy medyczni - wykonywanie uciśnięć klatki piersiowej oraz użycie defibrylatora AED w ciągu 3-4 minut od momentu zatrzymania krążenia zwiększa szanse na przeżycie nawet do 75 procent. Dlatego tak ważne są szkolenia, zdobywanie wiedzy i umiejętności praktycznych, dzięki ćwiczeniom na fantomach i z defibrylatorami. Bardzo istotne są również inwestycje w bezpieczeństwo - zwiększanie liczby defibrylatorów i umieszczanie ich w ogólnodostępnych miejscach.

- To mogą być urzędy, obiekty sportowe, markety, dworce kolejowe czy po prostu siedziby firm - wylicza Kinga Kurcz. - Defibrylatory znajdujące się na przykład w Goleniowskim Parku Przemysłowym już dwa razy przydały się podczas akcji ratunkowych na trasie S3.

Fundacja Kultury Bezpieczeństwa inspiruje samorządy i przedsiębiorców do zakupów defibrylatorów (jeden kosztuje 5-6 tys. zł), organizuje szkolenia z pierwszej pomocy, a także zachęca do "dzielenia się" urządzeniami przez mapę Google.

- Wszyscy mamy dziś nawigację w telefonach. Wystarczy wpisać skrót AED i wyszukiwarka pokaże nam lokalizacje defibrylatorów w okolicy - zauważa Kinga Kurcz. - Właśnie w Goleniowie, wspólnie z władzami miasta, strażą miejską, w ubiegłym roku zainaugurowaliśmy tworzenie takiej mapy. Napisaliśmy do Google, podaliśmy adresy, w których znajdują się defibrylatory AED i dziś system wyszukiwania działa perfekcyjnie.

Inne samorządy, zwykle we współpracy ze stowarzyszeniami ratowników medycznych, również zamieszczają w sieci aktualne mapy miejsc, w których można znaleźć AED.
Historia defibrylatorów zaczęła w latach 50 XX wieku. Ale pierwsze takie urządzenia były wielkie i nieporęczne. W 1973 roku powstał przenośny defibrylator ważący zaledwie 7,5 kg. W 1981 roku stworzono manualny defibrylator wyposażony w wyświetlacz EKG i komunikaty głosowe. (W literaturze medycznej data 1981 jest uznawana za „narodziny” defibrylatora AED.) W latach 90. XX urządzenia były ulepszane, a ideą było skonstruowanie defibrylatora, który byłby „dostępny dla każdego”, prosty w obsłudze, lekki i niezawodny.
Automatyczne defibrylatory zewnętrzne, których używamy dziś, miały premierę w 2001 roku. A bardzo szybki rozwój technologiczny pozwala wyposażyć je w nowe, przydatne funkcje, jak np. analiza rytmu serca bez konieczności przerywania resuscytacji czy asystent RKO. Wszystko to sprawia, że osoby, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia mają większe szanse na przeżycie.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Prawie dwie godziny trwały utrudnienia spowodowane kolizją w tunelu w Świnoujściu. Stała przeprawa została ponownie uruchomiona o godz. 17.15. Do zdarzenia drogowego doszło 11 września o godz. 15.25. Z nieustalonych dotąd przyczyn wewnątrz tunelu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Nikt nie został ranny ■ Świnoujśie: 11 września o godz. 15.25 doszło do kolizji w tunelu. Na miejscu są służby ratunkowe. Tunel jest tymczasowo zamknięty. Kierowcy powinni kierować się na przeprawę promów Bielik oraz Karsibór ■ W sobotę popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■