POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [22.06.2022, 09:52:07] • Kamień Pomorski

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Najstarszy na Pomorzu Zachodnim

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Najstarszy na Pomorzu Zachodnim

fot. Organizator

24 czerwca br. rozpocznie się 58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. W piątkowe wieczory, do 2 września, w romańsko-gotyckiej katedrze kamieńskiej rozbrzmiewała będzie muzyka mistrzów w wykonaniu najlepszych polskich i zagranicznych wykonawców. Na tegoroczną edycję festiwalu złoży się jedenaście koncertów, podczas których wystąpią: organiści - Karolina Karkucińska i Maciej Wota oraz Reprezentacyjny Zespół Wojska Polskiego (24.06), Christophe Mantoux (Francja) – organy i Kwartet Smyczkowy „Exquartet” ze Szczecina (1.07), Andrzej Chorosiński (organy) oraz Chór, orkiestra i soliści Opery na Zamku w Szczecinie (8.07), Artur Szczerbinin (organy) oraz duet harfowy Beata Tarnowicz – Kamińska i Juliusz Wesołowski (15.07), Jaroslav Tuma (Czechy) – organy i kwartet obojowy “Phantasy Group” (22.07), Martin Schmeding (Niemcy) – organy i portugalski zespół “Grupo Vocal Olisipo” z Lizbony (29.07), Michał Kocot – organy i Bartłomiej Nizioł – skrzypce (5.08), Krzysztof Augustyn – organy i Męski Zespół Wokalny “Kalaphonia” ze Lwowa (12.08), Anna Przybysz – organy oraz Małgorzata Otremba – flet i Andrzej Otremba - gitara (19.08), Jarosław Tarnawski – organy i Krakowski Kwintet Harfowy (26.08). Podczas koncertu finałowego, 2 września, swój kunszt muzyczny zaprezentują zaś wybitny polski wirtuoz organów Józef Serafin oraz Orkiestra Kameralna z Prenzlau pod batutą Eugeniusza Kusa.

Wszystkie festiwalowe koncerty to unikatowe spotkania z muzyką. Wśród nich szczególnie zapowiada się piątkowy koncert inauguracyjny. 24 czerwca przed kamieńską publicznością wystąpi duet organowy. Dwóch organistów jednocześnie przy kontuarze kamieńskiego króla instrumentów zasiada bowiem niezwykle rzadko - jeśli nawet nie miało to miejsce po raz pierwszy. W piątek z pewnością po raz pierwszy w Kamieniu Pomorskim wystąpi Reprentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego pod batutą ppłk. Marcina Ślązaka. Pierwszy koncert tegorocznego festiwalu podzielony będzie na dwie części – organową i kameralną. Na część organową wstęp jest biletowany, a na kameralną (występ Reprentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego) - wolny.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Najstarszy na Pomorzu Zachodnim

fot. Organizator

Bilety (zwykły – 25 zł oraz ulgowy – 20 zł) są do nabycia w Biurze Organizacyjnym Festiwalu mieszczącym się w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej (od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-17.00) oraz w koncertowe piątki przed katedrą - od godz. 17.00.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim jest dziś najstarszym tego typu wydarzeniem muzycznym na Pomorzu Zachodnim, a po Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, drugim w kraju. Gdy w 1964 r. odbył się w Kamieniu cykl koncertów organowych, które rok później przekształciły się w festiwal nikt pewnie nie przypuszczał, iż w przyszłości rozsławi on kamieńskie organy niemal na całym świecie. Przy organizacji kamieńskiego festiwalu wzorowano się na tym w Oliwie z tą jednak różnicą, iż w Kamieniu, z uwagi na stan techniczny organów uniemożliwiający zagranie całego koncertu na tym instrumencie, wprowadzono muzykę kameralną, co stanowiło wówczas ewenement w skali ogólnopolskiej. Od 1979 r. kamieński festiwal ma oficjalnie rangę międzynarodową.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Najstarszy na Pomorzu Zachodnim

fot. Organizator

Festiwal w Kamieniu Pomorskim to kilkaset koncertów, setki wykonawców i tysiące słuchaczy. Od 58 lat w piątkowe wieczory w katedrze w Kamieniu Pomorskim występują wirtuozi muzyki organowej i kameralnej niemal z całego świata, tak by zadość stało się życzeniu fundatora instrumentu księcia Ernesta Bogusława de Croy z 1669 r. „aby Bóg Wszechmocny […] organy do końca świata zachować raczył”.

Błażej Bubnowicz
Komitet Organizacyjny MFMOiK


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Informujemy, że w dniu 23 stycznia 2025 roku (czwartek) firma MAMMO-MED Sp. z o.o. z Gdańska, w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi przeprowadzi w Dziwnowie bezpłatne badania mammograficzne. Specjalny mammobus, będzie stał w tym dniu na parkingu przy Szkole Podstawowej (w osi ulicy Reymonta) od godziny 9.00. Bezpłatne badania obejmują Panie od 45 do 74 roku życia. Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerami telefonów: 61 222 37 00, 583 257 602. ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■