POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [31.05.2022, 00:49:48] • zachodniopomorskie

Otwarcie dwóch nowoczesnych sal operacyjnych, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę lądowiska, prelekcje dla pacjentów i wykłady dla lekarzy – Grupa American Heart of Poland zainaugurowała działalność w Szpitalu w Drawsku Pomorskim

Otwarcie dwóch nowoczesnych sal operacyjnych, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę lądowiska, prelekcje dla pacjentów i wykłady dla lekarzy –  Grupa American Heart of Poland zainaugurowała działalność w Szpitalu w Drawsku Pomorskim

fot. Organizator

W uroczystej inauguracji, która odbyła 27 maja w Szpitalu im. Matki Teresy z Kalkuty, uczestniczyło blisko 100 osób, w tym m.in. przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz istotnych instytucji z regionu, a także wybitni specjaliści ze świata medycyny. Spotkanie było doskonałą okazją do przedstawienia dalszych planów rozwoju szpitala oraz zaprezentowania pierwszych inwestycji w tym zakresie – lądowiska dla helikopterów ratowniczych i nowoczesnych sal operacyjnych. Przedstawiciele Grupy American Heart of Poland podkreślili, że szpital będzie prowadzony i rozwijany kompleksowo, z dbałością o wszystkie oddziały i specjalizacje. Zaznaczyli przy tym, że nie jest to pierwsza tego typu placówka, którą zarządza Grupa American Heart of Poland – w całym kraju są to w tej chwili 23 jednostki: oddziały kardiologii interwencyjnej, 2 pełnoprofilowe szpitale, a także Centrum Badawczo-Rozwojowe i Uzdrowisko Ustroń.

Drawski Szpital to strategiczny obiekt na medycznej mapie regionu, który dysponuje oddziałem ratunkowym, oddziałem intensywnej terapii i anestezjologii, oddziałem chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowej – ortopedycznym, oddziałem ginekologiczno-położniczym, neonatologicznym, pediatrycznym, a także kardiologicznym z oddziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego. Placówka posiada również własny POZ, Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną, pracownie i laboratoria diagnostyczne oraz zakład diagnostyki radiologicznej.

Tysiące operacji, kilkanaście poradni i blisko 30 tysięcy porad

Tylko w ubiegłym roku drawski szpital przyjął ponad 10,5 tysiąca pacjentów i wykonał ponad 1,6 tysiąca operacji, a w 13 poradniach udzielono ponad 27 tysięcy porad. Jak podkreślił podczas inauguracji Adam Szlachta, prezes Zarządu American Heart of Poland, przejęcie zarządzania tą placówką stanowi ważny moment w historii działalności Grupy.

– Wizja, która od początku przyświecała działalności American Heart of Poland, to rozwój kolejnych placówek, szerzenie wiedzy na temat medycyny i pozostawanie blisko pacjenta– mówił prezes Adam Szlachta. – Wszystkich mieszkańców regionu możemy zapewnić, że nie będziemy się skupiać tylko na kardiologii i kardiochirurgii – naszym celem jest rozwój całej placówki, tak aby mogła ona zapewniać pomoc i wsparcie medyczne w kompleksowy sposób – zaznaczył.

Istotne znaczenie drawskiego szpitala i zarządzania nim przez Grupę American Heart of Poland podkreślił Stanisław Cybula, starosta drawski. Słowa uznania dla współpracy z Grupą AHoP wyraził także Tomasz Kędziora – przewodniczący Rady Nadzorczej Szpitali Polskich SA.

Otwarcie dwóch nowoczesnych sal operacyjnych, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę lądowiska, prelekcje dla pacjentów i wykłady dla lekarzy –  Grupa American Heart of Poland zainaugurowała działalność w Szpitalu w Drawsku Pomorskim

fot. Organizator

Jednym z symboli inauguracji działalności American Heart of Poland w drawskim szpitalu była prezentacja tablicy pamiątkowej z wizerunkiem patronki szpitala – Matki Teresy z Kalkuty. Jej uroczystego odsłonięcia dokonali starosta drawski Stanisław Cybula, dyrektor Szpitala Marzena Dzieża oraz prezes Zarządu Adam Szlachta. Następnie tablica została poświęcona przez biskupa Edwarda Dajczaka z Kurii Biskupiej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, który wcześniej odprawił też mszę świętą w szpitalnej kaplicy.

Lądowisko dla śmigłowców i sala hybrydowa
Ważnym punktem w agendzie uroczystości było wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę lądowiska dla helikopterów ratunkowych. Akt erekcyjny dla tego przedsięwzięcia sygnowali starosta Stanisław Cybula, dyrektor regionalny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Hełminiak, prezes Adam Szlachta, przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy American Heart of Poland dr n. med. Zbigniew Czyż oraz dyrektor szpitala Marzena Dzieża. Warta ok. 2 mln inwestycja będzie służyła nie tylko lokalnej społeczności, ale także wojskowym oraz morskim służbom ratunkowym.

– Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych przysłuży się społeczeństwu i będzie wizytówką dynamicznego rozwoju Drawska Pomorskiego oraz całego regionu zachodniego Pomorza –mówił Piotr Czyż, dyrektor ds. Inwestycji i członek Zarządu Grupy American Heart of Poland. – Jesteśmy organizacją, która dba o współpracę i rozwój społeczności lokalnych. Cieszymy się, że szpital w Drawsku będzie mógł dysponować szybkim transportem lotniczym, niezbędnym w szczególnie pilnych przypadkach zagrożenia życia i zdrowia – podkreślił.
Podczas uroczystości zaprezentowane zostały też dwie nowoczesne sale operacyjne – w tym innowacyjna sala hybrydowa, która pozwala na współdziałanie różnych zespołów specjalistów.

Edukacja dla pacjentów i lekarzy
Grupa American Heart of Poland przykłada dużą wagę do działań związanych z edukacją i profilaktyką zdrowotną oraz do współpracy z władzami i społecznościami lokalnymi. Stąd też inauguracji działalności Grupy w Drawsku Pomorskim towarzyszyło pierwsze spotkanie Klubu Pacjenta. Są to wydarzenia cyklicznie organizowane przez American Heart of Poland, podczas których można wysłuchać prelekcji różnego rodzaju ekspertów z dziedziny zdrowia.

Otwarcie dwóch nowoczesnych sal operacyjnych, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę lądowiska, prelekcje dla pacjentów i wykłady dla lekarzy –  Grupa American Heart of Poland zainaugurowała działalność w Szpitalu w Drawsku Pomorskim

fot. Organizator

Premierowe spotkanie zostało poświęcone oczywiście tematyce serca i wzięli w nim udział wybitni specjaliści z zakresu kardiologii i kardiochirurgii, jak prof. dr hab. med. Andrzej Bochenek, współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, wybitny kardiochirurg, który jako pierwszy w Polsce wspólnie z prof. Zbigniewem Religą i prof. Marianem Zembalą dokonał udanego przeszczepu serca; prof. dr hab. med. Maciej Lesiak, FESC, kierownik Katedry i I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. dr hab. med. Adam Witkowski, MD, PhD, FESC Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie; dr hab. med. Magda Wiśniewska, specjalista diabetolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie; lek. med. Mariusz Truszczyński, kardiolog ze Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim.
Drugi panel – pod tytułem „Z sercem do pacjenta” – był dedykowany lekarzom i pielęgniarkom. Podczas tej części spotkania prof. Andrzej Bochenek opowiadał o nowych technologiach w leczeniu pacjenta kardiologicznego, w tym np. takich innowacjach jak całkowicie sztuczne serca (TAH), pompy przesyłowe osiowe czy zastawki mitralne implantowane przezskórnie.

Magdalena Iwańska
Specjalista ds. Komunikacji i PR


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■