POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [31.05.2022, 00:49:48] • zachodniopomorskie

Otwarcie dwóch nowoczesnych sal operacyjnych, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę lądowiska, prelekcje dla pacjentów i wykłady dla lekarzy – Grupa American Heart of Poland zainaugurowała działalność w Szpitalu w Drawsku Pomorskim

Otwarcie dwóch nowoczesnych sal operacyjnych, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę lądowiska, prelekcje dla pacjentów i wykłady dla lekarzy –  Grupa American Heart of Poland zainaugurowała działalność w Szpitalu w Drawsku Pomorskim

fot. Organizator

W uroczystej inauguracji, która odbyła 27 maja w Szpitalu im. Matki Teresy z Kalkuty, uczestniczyło blisko 100 osób, w tym m.in. przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz istotnych instytucji z regionu, a także wybitni specjaliści ze świata medycyny. Spotkanie było doskonałą okazją do przedstawienia dalszych planów rozwoju szpitala oraz zaprezentowania pierwszych inwestycji w tym zakresie – lądowiska dla helikopterów ratowniczych i nowoczesnych sal operacyjnych. Przedstawiciele Grupy American Heart of Poland podkreślili, że szpital będzie prowadzony i rozwijany kompleksowo, z dbałością o wszystkie oddziały i specjalizacje. Zaznaczyli przy tym, że nie jest to pierwsza tego typu placówka, którą zarządza Grupa American Heart of Poland – w całym kraju są to w tej chwili 23 jednostki: oddziały kardiologii interwencyjnej, 2 pełnoprofilowe szpitale, a także Centrum Badawczo-Rozwojowe i Uzdrowisko Ustroń.

Drawski Szpital to strategiczny obiekt na medycznej mapie regionu, który dysponuje oddziałem ratunkowym, oddziałem intensywnej terapii i anestezjologii, oddziałem chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowej – ortopedycznym, oddziałem ginekologiczno-położniczym, neonatologicznym, pediatrycznym, a także kardiologicznym z oddziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego. Placówka posiada również własny POZ, Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną, pracownie i laboratoria diagnostyczne oraz zakład diagnostyki radiologicznej.

Tysiące operacji, kilkanaście poradni i blisko 30 tysięcy porad

Tylko w ubiegłym roku drawski szpital przyjął ponad 10,5 tysiąca pacjentów i wykonał ponad 1,6 tysiąca operacji, a w 13 poradniach udzielono ponad 27 tysięcy porad. Jak podkreślił podczas inauguracji Adam Szlachta, prezes Zarządu American Heart of Poland, przejęcie zarządzania tą placówką stanowi ważny moment w historii działalności Grupy.

– Wizja, która od początku przyświecała działalności American Heart of Poland, to rozwój kolejnych placówek, szerzenie wiedzy na temat medycyny i pozostawanie blisko pacjenta– mówił prezes Adam Szlachta. – Wszystkich mieszkańców regionu możemy zapewnić, że nie będziemy się skupiać tylko na kardiologii i kardiochirurgii – naszym celem jest rozwój całej placówki, tak aby mogła ona zapewniać pomoc i wsparcie medyczne w kompleksowy sposób – zaznaczył.

Istotne znaczenie drawskiego szpitala i zarządzania nim przez Grupę American Heart of Poland podkreślił Stanisław Cybula, starosta drawski. Słowa uznania dla współpracy z Grupą AHoP wyraził także Tomasz Kędziora – przewodniczący Rady Nadzorczej Szpitali Polskich SA.

Otwarcie dwóch nowoczesnych sal operacyjnych, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę lądowiska, prelekcje dla pacjentów i wykłady dla lekarzy –  Grupa American Heart of Poland zainaugurowała działalność w Szpitalu w Drawsku Pomorskim

fot. Organizator

Jednym z symboli inauguracji działalności American Heart of Poland w drawskim szpitalu była prezentacja tablicy pamiątkowej z wizerunkiem patronki szpitala – Matki Teresy z Kalkuty. Jej uroczystego odsłonięcia dokonali starosta drawski Stanisław Cybula, dyrektor Szpitala Marzena Dzieża oraz prezes Zarządu Adam Szlachta. Następnie tablica została poświęcona przez biskupa Edwarda Dajczaka z Kurii Biskupiej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, który wcześniej odprawił też mszę świętą w szpitalnej kaplicy.

Lądowisko dla śmigłowców i sala hybrydowa
Ważnym punktem w agendzie uroczystości było wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę lądowiska dla helikopterów ratunkowych. Akt erekcyjny dla tego przedsięwzięcia sygnowali starosta Stanisław Cybula, dyrektor regionalny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Hełminiak, prezes Adam Szlachta, przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy American Heart of Poland dr n. med. Zbigniew Czyż oraz dyrektor szpitala Marzena Dzieża. Warta ok. 2 mln inwestycja będzie służyła nie tylko lokalnej społeczności, ale także wojskowym oraz morskim służbom ratunkowym.

– Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych przysłuży się społeczeństwu i będzie wizytówką dynamicznego rozwoju Drawska Pomorskiego oraz całego regionu zachodniego Pomorza –mówił Piotr Czyż, dyrektor ds. Inwestycji i członek Zarządu Grupy American Heart of Poland. – Jesteśmy organizacją, która dba o współpracę i rozwój społeczności lokalnych. Cieszymy się, że szpital w Drawsku będzie mógł dysponować szybkim transportem lotniczym, niezbędnym w szczególnie pilnych przypadkach zagrożenia życia i zdrowia – podkreślił.
Podczas uroczystości zaprezentowane zostały też dwie nowoczesne sale operacyjne – w tym innowacyjna sala hybrydowa, która pozwala na współdziałanie różnych zespołów specjalistów.

Edukacja dla pacjentów i lekarzy
Grupa American Heart of Poland przykłada dużą wagę do działań związanych z edukacją i profilaktyką zdrowotną oraz do współpracy z władzami i społecznościami lokalnymi. Stąd też inauguracji działalności Grupy w Drawsku Pomorskim towarzyszyło pierwsze spotkanie Klubu Pacjenta. Są to wydarzenia cyklicznie organizowane przez American Heart of Poland, podczas których można wysłuchać prelekcji różnego rodzaju ekspertów z dziedziny zdrowia.

Otwarcie dwóch nowoczesnych sal operacyjnych, wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę lądowiska, prelekcje dla pacjentów i wykłady dla lekarzy –  Grupa American Heart of Poland zainaugurowała działalność w Szpitalu w Drawsku Pomorskim

fot. Organizator

Premierowe spotkanie zostało poświęcone oczywiście tematyce serca i wzięli w nim udział wybitni specjaliści z zakresu kardiologii i kardiochirurgii, jak prof. dr hab. med. Andrzej Bochenek, współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, wybitny kardiochirurg, który jako pierwszy w Polsce wspólnie z prof. Zbigniewem Religą i prof. Marianem Zembalą dokonał udanego przeszczepu serca; prof. dr hab. med. Maciej Lesiak, FESC, kierownik Katedry i I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. dr hab. med. Adam Witkowski, MD, PhD, FESC Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie; dr hab. med. Magda Wiśniewska, specjalista diabetolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie; lek. med. Mariusz Truszczyński, kardiolog ze Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim.
Drugi panel – pod tytułem „Z sercem do pacjenta” – był dedykowany lekarzom i pielęgniarkom. Podczas tej części spotkania prof. Andrzej Bochenek opowiadał o nowych technologiach w leczeniu pacjenta kardiologicznego, w tym np. takich innowacjach jak całkowicie sztuczne serca (TAH), pompy przesyłowe osiowe czy zastawki mitralne implantowane przezskórnie.

Magdalena Iwańska
Specjalista ds. Komunikacji i PR


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Od 24 czerwca do końca wakacji w uruchamianych latem miejscach wyczekiwania w Dziwnowie, Ustroniu Morskim, Mielenku, Pobierowie, Międzyzdrojach i Darłowie dodatkowa karetka z ratownikami medycznymi. W skład każdego takiego zespołu wchodzą dwie osoby – ratownicy medyczni lub ratownik medyczny i pielęgniarka systemu. Sezonowe karetki wyglądem ani wyposażeniem nie różnią się w żaden sposób od typowych, podstawowych ambulansów WSPR w Szczecinie. Znajdziemy w nich więc m.in. defibrylator, respirator czy autopuls czyli platformę do mechanicznego ucisku klatki piersiowej ■ Rusza budowa Aquaparku w Międzyzdrojach przy ulicy Komunalnej, jednego z największych na wybrzeżu zachodnim. Obiekt realizowany w ramach Bel Mare & Aqua Resort będzie ukończony do 2026 roku. Aquapark będzie obiektem łączącym wiele funkcji: sport i rekreację, Spa i rehabilitację oraz infrastrukturę konferencyjno-gastronomiczną. Inwestor, Grupa Deweloperska Prestige, powierzyła projekt uznanym architektom z 4Developments. Koszt budowy szacowany jest na ponad 100 mln PLN. ■ Wysyp owadów w Lubinie - to prawdziwa masakra dla mieszkańców i turystów. Wszystko zaczęło się od ciepłej i słonecznej pogody, która sprzyja rozmnażaniu się insektów. Okoliczne rozlewiska i Park Narodowy Woliński to idealne miejsca dla tych małych stworzeń, które żyją tylko kilka dni. Mieszkańcy i turyści, którzy przyjechali do Lubina, gminy Międzyzdroje, muszą radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami wysypu jętek. Owady te zasiedlają tereny mieszkalne, co powoduje, że ludzie czują się osaczeni przez niezliczoną ilość insektów ■ Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 6 maja 2023 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!". Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu, następnie zrobić zdjęcie z „czytelniczego śledztwa" i wysłać do na adres mailowy: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com ■ W Międzyzdrojach paliła się osobówka. Ogień ugasili strażacy z Lubina i Kołczewa. W centrum Międzyzdrojów doszło do pożaru. Ogień pojawił się w zaparkowanym przy jednej z ulic osobowym fordzie. Jak się okazało w samochodzie doszło do pożaru komory silnika. Na miejsce przyjechali strażacy. Do akcji gaśniczej przystąpili strażacy z OSP Lubin oraz OSP Kołczewo. - Po dogaszeniu komory silnika i sprawdzeniu pojazdu zakończyliśmy nasze działania i obie Jednostki udały się do swoich strażnic - poinformowało OSP Kołczewo. Do zdarzenia doszło w sobotę, 15 kwietnia po godzinie 13:00 ■