POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [25.05.2022, 12:59:59] • Kamień Pomorski

Wystawa o latach 60. XX w. w kamieńskim Muzeum

Wystawa o latach 60. XX w. w kamieńskim Muzeum

fot. Andrzej Ryfczyński

23 maja w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej otwarta została wystawa „Miasto i jego mieszkańcy. Kamień Pomorski w latach 60. XX w.”. Termin otwarcia nowej ekspozycji nie był przypadkowy. W poniedziałek przypadała bowiem 77. rocznica przybycia do Kamienia grupy organizującej polską administrację, kierowanej przez Władysława Jasińskiego żołnierza Armii Krajowej i powstańca warszawskiego. Dzień ten jest symbolicznym początkiem współczesnej polskiej historii naszego miasta.

Otwarta w poniedziałek ekspozycja stanowi kolejną odsłonę wystawy pod wspólnym tytułem „Miasto i jego mieszkańcy”. Okres 1945-1950 pokazaliśmy w 2015 r., lata pięćdziesiąte - trzy lata później, a wczoraj nadeszła pora na lata sześćdziesiąte.

Wystawa o latach 60. XX w. w kamieńskim Muzeum

fot. Andrzej Ryfczyński

Dekada ta obfitowała w szereg wydarzeń. Kamień, w którym w 1959 r. reaktywowano działalność uzdrowiskową, powoli dostosowywał się do potrzeb kuracjuszy. Odbudowano ratusz, odnowiono basztę, Pałac Biskupi i mury obronne. Wprowadzono też do dzielnicy staromiejskiej nową architekturę modernistyczną niszczącą charakter tej części miasta. W 1963 r. oddano do użytku most na Wyspę Chrząszczewską i dworzec kolejowy, a cztery lata później przychodnię zdrowia. W 1968 r. ruszyła słynna restauracja „Steńka”. 9 maja 1969 r. uroczyście obchodzono w Kamieniu Dzień Zwycięstwa – w odbywającym się wtedy oddaniu do użytku ratusza i otwarciu po remoncie cmentarza wojennego uczestniczył ówczesny minister obrony narodowej gen. Wojciech Jaruzelski. Na początku lat 60., kierowana przez Mariana Pańczaka, mleczarnia rozpoczęła produkcję zagęszczonego mleka w tubie będącego najbardziej znanym wyrobem tego zakładu. W 1961 r. przybył do Kamienia Pomorskiego ks. Roman Kostynowicz, postać o szczególnych zasługach dla miasta, który rok później został proboszczem naszej parafii. 1 lipca 1967 r., w ramach obchodów Milenium Chrztu Polski, katedrę kamieńską odwiedził Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. W latach 60. narodził się także miejscowy ruch regionalny. Powstałe formalnie w 1964 r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej, wspólnie ze szczecińskim środowiskiem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, zorganizowało w 1965 r. pierwszą edycję, odbywającego się do dziś, Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej od 1979 r. o randze międzynarodowej.

Wystawa o latach 60. XX w. w kamieńskim Muzeum

fot. Andrzej Ryfczyński

Otwarta wczoraj wystawa próbuje pokazać te wydarzenia jak i zwykłą codzienność mieszkańców głównie przez fotografie - często pochodzące ze zbiorów rodzinnych Kamienian. Ekspozycję rozpoczynają zdjęcia z okresu dzieciństwa, a kończą fotografie z uwiecznionymi na ulicach (wyglądających jakże inaczej niż dziś) konduktami żałobnymi i z poniemiecką bramą prowadzącą na Cmentarz Komunalny rozebraną na początku lat 70. Zdjęcia prezentowane na wystawie są najczęściej nieznanego autorstwa, choć wśród 116 pokazywanych na niej fotografii znalazło się także kilka autorstwa znanych zachodniopomorskich fotoreporterów
– Wandy Cieślak, Anatola Weczera i Andrzeja Ryfczyńskiego, który zaszczycił poniedziałkowe otwarcie swą obecnością. Ekspozycję tworzą także archiwalia, dokumenty życia społecznego, meble i przedmioty związane z życiem codziennym. Znalazł się nawet na niej motocykl „Junak” z 1963 r. wypożyczony od mieszkańca Kamienia Pomorskiego. Niewątpliwą atrakcję otwarcia wystawy stanowił zaparkowany przed budynkiem MHZK samochód „Warszawa” z lat 60. udostępniony nam przez Pana Marcina Gawrona, za co serdecznie dziękujemy.

Wystawa o latach 60. XX w. w kamieńskim Muzeum

fot. Andrzej Ryfczyński

Wystawa nie powstałaby gdyby nie ogromna życzliwość osób, które przekazały do naszych zbiorów lub udostępniły nam posiadane przez siebie materiały. W tym miejscu serdecznie dziękujemy Państwu: Marii Bierwiaczonek, Stanisławie Bielawskiej, Henrykowi Cieślakowi, Marii Dzierżewskiej, Irenie Fladzińskiej, Magdalenie Forell, Małgorzacie Golusdzie, Stefanii Grygier-Kołodziejczyk, Joannie Jarząb-Brendzie, Marzannie Jastrzębskiej, Ewie Kędzierskiej, Bogusławowi Kołodziejczykowi, Lidii Koniecznej, Elżbiecie Kucharskiej, Lechowi Kuszyńskiemu, Zdzisławowi Laskowskiemu, Barbarze Majcher, Jerzemu Mańczakowi, Justynie Masłowskiej, Henrykowi Masłowskiemu, Wacławie Oronowicz, Witoldowi Pańczakowi, Marii Skuzie, Izabeli Sławińskiej, Danucie Stolcman, Zdzisławie Użak, Romanowi Weczerowi, Teresie Wereszczyńskiej, Teresie Wójtowicz, Marcinowi Zaborowskiemu, Wioletcie Zawakiewicz oraz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Uzdrowisku Kamień Pomorski. Mamy także w pamięci ogromną życzliwość osób, których nie ma już wśród nas, a których materiały znalazły się na wystawie – Jerzego Bogdanowicza, Marianny Frontczak, Marka Grzywaczewskiego, Olgi Lefik, Romany Kołodziejczyk i Zygmunta Skuzy.

Wystawa o latach 60. XX w. w kamieńskim Muzeum

fot. Andrzej Ryfczyński

Wystawa jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-17.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Adama Mickiewicza 34. Serdecznie zapraszamy!

Wystawa o latach 60. XX w. w kamieńskim Muzeum

fot. Andrzej Ryfczyński

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Poniedziałek [13.06.2022, 20:54:52] • [IP: 83.23.132.**]

Kiedy mieszkańcy mogą zobaczyć tą wystawę za darmo lub w promocyjnej cenie!? Jestem zainteresowana!

Gość • Poniedziałek [13.06.2022, 20:51:46] • [IP: 83.23.132.**]

Czy mieszkańcy mają płacić za wstęp na wystawę?? Jeżeli tak to może chociaż mogą mieć zniżkę bo z chęcią wybrałabym się. .. ale moja rodzina dała eksponaty, jest dla niej podziękowanie a mieszkańcy to niby co?? Nie mogą zobaczyć w promocyjnej cenie? Nie pojmuję tego! Ostatnio z córką i wnukami płaciłam pełne bilety oglądając rzeczy, które przekazała moja rodzina, czy naprawdę tak to powinno wyglądać? Uważam, że zostałam potraktowana niewłaściwie! Jeszcze nikt nie pojmował dlaczego ja się odzywam. .. Dlaczego nie ma zniżki dla mieszkańców przecież ich eksponaty tworzyły to muzeum! Moja rodzina zabierała z mojej piwnicy eksponaty a ja obecnie jestem traktowana jak obca osoba, dlaczego?? Nie pojmuję tego!! Kiedy będzie myślenie i normalność!?

Gość • Środa [01.06.2022, 11:07:56] • [IP: 83.11.71.***]

Prawdziwa historia miasta to życie mieszkańców. Dawniej nie było można robić zdjęć, jak obecnie. Ciekawa wystawa przede wszystkim dla nas, mieszkańców, żeby przyjść, zobaczyć i powspominać.

Gość • Poniedziałek [30.05.2022, 07:56:18] • [IP: 46.205.144.***]

Wszystkie uroczystości- prywatne, państwowe, społeczne, nawet bandyckie- ubowskie to też historia. Troszkę luzu. Proszę patrzeć na tamte czasy czasami nawet z łezką w oku. Przecież to było nasze życie.

Gość • Sobota [28.05.2022, 14:16:42] • [IP: 83.11.50.***]

To" monidło" ślubne co ma do historii Kamienia Pom? Pani, która to udostępniła chce bardzo zaistnieć, jak ktoś już napisał i ona chce wyskakiwać z lodówki.

Gość • Czwartek [26.05.2022, 12:23:27] • [IP: 213.163.138.**]

Czy w lipcu bedzie jeszcze wystawa?

Gość • Środa [25.05.2022, 20:23:50] • [IP: 83.23.138.***]

Pokażcie zdjęcia a nie zwiedzających

Gość • Środa [25.05.2022, 17:24:22] • [IP: 46.205.147.**]

Pisowskie zachowanie twórczości zawisci i nienawiści widać we wpisach. Pewnie sam chodzisz w rosyjskich gaciach i do dziś nie masz toalety, tylko załatwisz się jak 30% rosyjskich bandytów z Ukrainy. Nawet kibelki demontowali złodzieje.

Gość • Środa [25.05.2022, 14:29:04] • [IP: 185.220.103.*]

Ta w czerwonych gaciach to niedługo z lodówki wyskoczy

Gość • Środa [25.05.2022, 13:33:22] • [IP: 46.205.147.**]

Świetna wystawa. Zbiory przeważnie z albumów mieszkańców. Tak tworzy się społeczeństwo na tzw. Ziemiach Odzyskanych po wojnie od 1945 roku. Świetny pomysł.

Gość • Środa [25.05.2022, 13:14:14] • [IP: 188.146.135.***]

Wystawa na poziomie gazetki szkolnej, zresztą na pierwszym zdjęciu właśnie stamtąd przyszli zwiedzający, ile rocznie idzie pieniędzy na to muzeum?

Oglądasz 1-11 z 11
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga, mieszkańcy Świnoujścia i turyści! W związku z koniecznością dokonania przeglądu pomostów i stanowisk promowych – w niedzielę, 10 lipca w godzinach 05:00-06:00 i 08:00-09:00 cała przeprawa miejska Warszów (Bieliki) będzie nieczynna. W tym czasie prosimy kierowców o korzystanie z przeprawy Centrum (Karsibory), a pieszych o zrozumienie i zaplanowanie przeprawy w innych godzinach. ■ Oświadczenie Klubu Radnych Ziemi Kamieńskiej: Jakie były motywy nadania placowi koło katedry w Kamieniu Pomorskim takiej nazwy? Do redakcji portalu ikamien.pl dotarło oświadczenie klubu radnych Ziemi Kamieńskiej. Dotyczy ono kwestii nadania placowi w Kamieniu Pomorskim nazwy "Skwer Miłośników Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej". - W dniu 24 czerwca 2022 roku radni Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim, zrzeszeni w Klubie Radnych Ziemia Kamieńska oraz radna Rady Miejskiej Monika Kosińska podjęli uchwałę o nadaniu nazwy placowi, na którym posadowiona jest metaloplastyka przedstawiająca kamieńskie organy, położone na przeciwko Katedry w Kamieniu Pomorskim - czytamy w oświadczeniu. ■