POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [22.05.2022, 16:56:24] • Dziwnów

Maj miesiącem Wojsk Specjalnych

Maj miesiącem Wojsk Specjalnych

fot. archiwum

Maj miesiącem Wojsk Specjalnych Wojska Polskiego. To w maju 1964 roku powołano pierwszą jednostką specjalną - 1 Batalion Szturmowy w Dziwnowie. Piętnaście lat temu, 24 maja 2007 roku Wojska Specjalne uzyskały status odrębnego Rodzaju Sił Zbrojnych. 24 maja w Polsce obchodzony jest Świętem Wojsk Specjalnych.

Wojska specjalne, historia polskich Wojsk Specjalnych nie rozpoczęła się ani dziś, ani wczoraj. Nie powstały w tym wieku. Obecne Wojska Specjalne wywodzą się z wieloletniej tradycji, od odzyskania niepodległości w 1918 roku. Już w czasie III Powstania Śląskiego w 1921 roku w 1. Pułku Piechoty Strzelców Bytomskich utworzono 1 Baon Szturmowy Bytomski, także Grupa Destrukcyjna „Wawelberga” – zespoły dywersyjne prowadziły działania specjalne, zorganizowane przez Oddział II Sztabu Generalnego WP, działające na rzecz III powstania śląskiego. To pierwsza w Rzeczypospolitej Polskiej formacja wojskowa działań specjalnych. Potem przez dwudziestolecie międzywojenne, oddziały dywersyjne działające w czasie drugiej wojny światowej i powojenne to: 1 Batalion Szturmowy z Dziwnowa.

Maj miesiącem Wojsk Specjalnych

fot. archiwum

W Krakowie w 1961 roku utworzono 26 Batalion Dywersyjno-Rozpoznawczy, który w maju 1964 roku przemianowano na 1 Batalion Szturmowy i przeniesiono do Dziwnowa. Zadaniem jednostki, to rozpoznanie dalekiego zasięgu i działania specjalne SZ PRL i SZ RP okresu transformacji ustrojowej.

Maj miesiącem Wojsk Specjalnych

fot. archiwum autora

Kolejnymi jednostkami specjalnymi były: 56 Kompania Specjalna Bydgoszcz-Szczecin utworzona w 1967 roku; 62 Kompania Specjalna COMMANDO Bolesławiec utworzona w 1967 roku; 48 Kompania Specjalna Kraków utworzona w 1968 roku.

Maj miesiącem Wojsk Specjalnych

fot. archiwum autora

Po przemianach ustrojowych zmieniła się także struktura wojsk specjalnych. 1 Batalion Szturmowy przeniesiono do Lublińca – obecnie nosi on nazwę Jednostka Wojskowa Komandosów. Potem powołano kolejne jednostki specjalne. Trafili do nich m.in. oficerowie i żołnierze, którzy pierwsze kroki stawiali w Dziwnowie i Lublińcu oraz innych jednostkach specjalnych okresu PRL.

Maj miesiącem Wojsk Specjalnych

fot. archiwum autora

Jednostkami specjalnymi kieruje Komponent Dowództwa Wojsk Specjalnych z gen. dyw. dr inż. Sławomirem Drumowiczem na czele. Dowództwu Wojsk Specjalnych oprócz 6 jednostek specjalnych podlega mu także Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z pięcioma ośrodkami szkolenia.

W tym roku Wojska Specjalne, będące jednym z Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej Obchodzą 15-lecie istnienia.

Marian Klasik
zdjęcia archiwalne: Janusz Tomczak


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga, mieszkańcy Świnoujścia i turyści! W związku z koniecznością dokonania przeglądu pomostów i stanowisk promowych – w niedzielę, 10 lipca w godzinach 05:00-06:00 i 08:00-09:00 cała przeprawa miejska Warszów (Bieliki) będzie nieczynna. W tym czasie prosimy kierowców o korzystanie z przeprawy Centrum (Karsibory), a pieszych o zrozumienie i zaplanowanie przeprawy w innych godzinach. ■ Oświadczenie Klubu Radnych Ziemi Kamieńskiej: Jakie były motywy nadania placowi koło katedry w Kamieniu Pomorskim takiej nazwy? Do redakcji portalu ikamien.pl dotarło oświadczenie klubu radnych Ziemi Kamieńskiej. Dotyczy ono kwestii nadania placowi w Kamieniu Pomorskim nazwy "Skwer Miłośników Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej". - W dniu 24 czerwca 2022 roku radni Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim, zrzeszeni w Klubie Radnych Ziemia Kamieńska oraz radna Rady Miejskiej Monika Kosińska podjęli uchwałę o nadaniu nazwy placowi, na którym posadowiona jest metaloplastyka przedstawiająca kamieńskie organy, położone na przeciwko Katedry w Kamieniu Pomorskim - czytamy w oświadczeniu. ■