POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [11.04.2022, 08:39:29] • Wolin

Liczba dłużników alimentacyjnych poraża

Liczba dłużników alimentacyjnych poraża

fot. ikamien.pl

Nie tylko mężczyźni zaniedbują swoje dzieci. W gminie Wolin alimentów nie płacą też kobiety. Szefowa miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej pokazuje jednak, że sytuacja nie zawsze jest czarno-biała.

Gmina Wolin pomoc dla osób uprawnionych do funduszu alimentacyjnego realizuje poprzez Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolinie.

- Na podstawie przepisów ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, fundusz alimentacyjny wypłacany jest dla 110 osób - informuje Małgorzata Klimkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolinie. - Wypłata świadczeń z funduszu alimentacyjnego uzależniona jest m.in. od kryterium dochodowego określonego w ustawie. Maksymalna wysokość świadczenia, jakie gmina może wypłacić, to kwota zasądzona wyrokiem lub ugodą sądową, ale nie wyższa niż 500 złotych.

No to teraz oficjalne statystyki, które naprawdę robią wrażenie. W gminie Wolin jest aż… 277 dłużników alimentacyjnych! Co ciekawe, to także kobiety. Choć przeważają mężczyźni.

Z wypowiedzi szefowej OPS wynika, że liczba dłużników może być … jeszcze większa.

- Są to dłużnicy, których wierzyciele zdecydowali się skorzystać ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego – przekazała nam Małgorzata Klimkowska. – Gmina nie posiada wiedzy na temat osób zobowiązanych do płacenia alimentów, które realizują ten obowiązek same, lub komornik bezpośrednio egzekwuje należność np. z wynagrodzenia zobowiązanego.

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej dodaje, że przepisy ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów nie przewidują wypłaty innego świadczenia niż alimenty. Nie ma osobnego funduszu. Rodziny, które nie posiadają uregulowanej sytuacji alimentacyjnej, do czasu jej zakończenia mogą wnioskować o wsparcie ze świadczeń pomocy społecznej, np. dożywiania w szkole, zasiłków okresowych i celowych.

Dlaczego ojcowie i matki nie płacą na swoje dzieci? Nie zawsze jest to brak dobrej woli.

- Na przestrzeni lat (od czasu uchwalenia ustawy) wzrosło kryterium dochodowe uprawniające do przyznawania funduszu alimentacyjnego, co pozwoliło na zwiększenie grona uprawnionych, a co za tym idzie liczby dłużników alimentacyjnych – kontynuuje Małgorzata Klimkowska. – Z danych Ośrodka wynika, że najczęstszym powodem ubiegania się wierzyciela o świadczenie jest brak możliwości zarobkowania przez dłużników z powodu bezrobocia, długotrwałej choroby, czy też odbywania kary więzienia.

Na przestrzeni lat zauważalna jest nieznacznie wyższa ściągalność zaległości na poczet funduszu alimentacyjnego od dłużników alimentacyjnych.

- Dłużnicy częściej zwracają się z wnioskami o rozłożenie spłaty zaległości na raty – informuje Małgorzata Klimkowska. – Komornicy częściej podejmują egzekucję z nieruchomości i ruchomości dłużników oraz ich świadczeń rentowych, emerytalnych, jak i wynagrodzeń.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Rumun • Środa [13.04.2022, 11:11:17] • [IP: 37.248.168.**]

Co się prujesz Kiszka zrobiłem bekarta to moja sprawa i płacić nie będę robić tez nie bo mi się nie chce szlachta noe pracuje niech robole na mnie zasuwaja i alimenty opłacają z podatków

Kiska • Wtorek [12.04.2022, 09:29:17] • [IP: 89.174.73.**]

Do Rumuna: puknij się w pusty łeb bezduszny cymbale! Dziecko to nie bękart! Zmajstrowałeś to trzeba się opiekować i tyle. Zwierzęta są mądrzejsze od ciebie.

MIASTOWY • Wtorek [12.04.2022, 00:33:28] • [IP: 88.156.139.**]

Pracy jest w brud tylko leniom się nie chce pracować. Państwo da mieszkanie, da na o płaty itd. A taki leser śmieję się z tych co pracują!! Nie płacisz alimentów to do więzienia i przymus pracy.

Gość • Poniedziałek [11.04.2022, 18:17:02] • [IP: 5.173.152.**]

Do więzienia zamykać ojców, jak to jeden określił, że spłodził bękarta i żadnej odpowiedzialności,

Gość • Poniedziałek [11.04.2022, 15:41:05] • [IP: 94.254.235.***]

Tylko to nie winna Matki że nie płaci ojciec dziecka alimentów to dostaję z Państwa Bonakrta człowieku to jest dziecko ciekawe czy ty masz dzieci

Gość • Poniedziałek [11.04.2022, 13:16:41] • [IP: 46.205.145.***]

Pisowski ład i pisowskie 500+ spowodowało gwałtowne zmniejszenie urodzin dzieci. Tym pazernym działaczom, takich Kaczyńskich chodziło tylko o władze i dorwanie się do koryta, jak świnia podczas karmienia. Sprzedaliście się za srebrniki celebrytom i niedouczonym biurokratom i tyle. Ciemnota na wielu płaszczyznach, to i brak obowiązków i niepłacenie na swoje potomstwo. Tak się zachowują bezduszni rodem ze śmietnika.

Gość • Poniedziałek [11.04.2022, 12:08:00] • [IP: 5.173.26.***]

To smutne, artykuł jest o dłużnikach alimentacyjnych, a w ilu rodzinach sytuacja jest równie dramatyczna, tj. nie ma pracy (już nie dociekam z jakiego powodu), nie ma pieniędzy na godne życie...? Cierpią dzieci...

Rumun • Poniedziałek [11.04.2022, 10:44:44] • [IP: 77.253.20.***]

Nie bede placil na bękarta niech buli państwo

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ 23 maja w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej otwarta została wystawa „Miasto i jego mieszkańcy. Kamień Pomorski w latach 60. XX w.”. Termin otwarcia nowej ekspozycji nie był przypadkowy. W poniedziałek przypadała bowiem 77. rocznica przybycia do Kamienia grupy organizującej polską administrację, kierowanej przez Władysława Jasińskiego żołnierza Armii Krajowej i powstańca warszawskiego. Dzień ten jest symbolicznym początkiem współczesnej polskiej historii naszego miasta ■ Śmiertelny wypadek na DK3 w Płocinie. Zderzenie czołowo dwóch osobówek ■ Triduum paschalne – Wielki Czwartek oraz Wielki Piątek – najważniejsze wydarzenie w liturgicznym roku dla Katolików. To czas celebracji misterium paschalnego – męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa ■ Kto tym razem zostanie „Sołtysem Roku”? Zgłoszenia do 15 kwietnia. Konkurs ma charakter otwarty. Kandydata z obszaru województwa zachodniopomorskiego do tytułu „Sołtys Roku” 2022 mogą zgłaszać: rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa (co najmniej 10 osób), rady parafialne, organizacje pozarządowe i społeczne działające na wsi, stowarzyszenia sołtysów oraz przedstawiciele władzy samorządowej. Zgłoszenia należy przesyłać do 15 kwietnia br. na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin z dopiskiem KONKURS „SOŁTYS ROKU” 2022 ■ Złodzieje nie próżnują. W Lubinie rabusie włamali się do kontenera znajdującego się na terenie budowy nowej remizy strażackiej. Łupem złodziei padł sprzęt budowlany ■ Na skutek zmian rządowych gmina Międzyzdroje poniosła straty na poziomie około 3 milionów złotych – przyznaje burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek. Gminy powiatu kamieńskiego zapytaliśmy o ich sytuację finansową. ■ Na podstawie specustawy ZUS uruchomi infolinię w języku ukraińskim, w placówkach ZUS będą czekali tłumacze posługujący się językiem ukraińskim, a także materiały drukowane w tym języku - zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. ■