POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [06.08.2021, 15:57:40] • Międzyzdroje

Międzyzdroje: Klasyczne Wtorki - Muzyczny oddech lata

Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach zaprasza na kolejny koncert z cyklu Klasyczne Wtorki.

10 sierpnia o godzinie 18:00 w Parku Chopina wystąpią:

Magdalena Witczak -solistka, sopran liryko-koloraturowy,
Karol Lipiński- Brańka -skrzypek
Konstancja Gawarkiewicz -studentka Akademii Sztuki w Szczecinie na wydziale wokalnym w klasie Magdaleny Witczak
Rafał Kowalczyk -fortepian.

W programie: F. Lehar, V. Monti, E. Kalman, G. Puccini, M. Karłowicz, S. Niewiadomski, F. Maklakiewicz i wiele innych


Magdalena Witczak - Dr hab., prof. Akademii Sztuki w Szczecinie, solistka, sopran liryko – koloraturowy.

Wybitna sopranistka polska wykonująca muzykę barokową, klasyczną, współczesną, a także rozrywkową.
Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec. Następnie studiowała w klasie śpiewu solowego w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, którą ukończyła otrzymując dyplom z wyróżnieniem.
Jest laureatką wielu konkursów sztuki wokalnej.

Po błyskotliwym debiucie (1999) na deskach Państwowej Opery Bałtyckiej, kolejne role, które kreowała to: Rozyna w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego, Zuzanna w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, Norina w „Don Pasquale” G. Donizettiego, Fasquita w „Carmen” G. Bizeta, Hanna w „Strasznym dworze” St. Moniuszki, Lucia w „Gwałcie na Lukrecji” B. Brittena oraz Stasi w „Księżniczce czardasza” E. Kalmana.
W latach 2000-2004 współpracowała z Operą i Operetką w Szczecinie, gdzie m.in. w kwietniu 2002 wzięła udział w premierze „Balu maskowego” G.Verdiego występując u boku Fiorenzy Cossotto.

W 2013 wzięła udział w prapremierze polskiej musicalu „The Sound of Music” (R. Rodgers, O. Hammerstain), z wielkim sukcesem wykonując partię Matki Przełożonej, w Teatrze Nowym im. Witkacego w Słupsku. W 2015 nagrała płytę wraz z solistami i orkiestrą Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku, wydaną przez firmę DUX.

Występowała z takimi dyrygentami, jak: J. Maksymiuk, J. Salwarowski, J. Katlewicz, K. Buman, Z. Rychert, B. Jarmołowicz, M. Caldi, M. J. Błaszczyk, T. Wicherek, A. Knap, T. Bugaj, S. Chrzanowski, W. Rajski, M. Florencio Jr, R. Silva, Z. Rychert, J. Przybylski, S. Wróblewski, P. Sułkowski, J. M. Zarzycki.

Zapraszana jest na liczne festiwale krajowe i zagraniczne, współpracuje z Filharmoniami w całej Polsce i Zespołami Muzyki Dawnej oraz instytucjami kultury. Współpraca z gdańskim zespołem Cappella Gedanensis zaowocowała w 2005 r. nagraniem prawykonań kantat J. T. Roemhildta, a w roku 2008 motetu „In furore” A. Vivaldiego.
Wykonuje utwory współczesnych kompozytorów polskich. W październiku 2001 r. została zaproszona do światowego prawykonania „Missa Festiva” K. Rozbickiego, wydanej na płycie CD. Wykonała „Angelus” W. Kilara, „Papa in Memoriam” na sopran, fortepian i sampler elektroniczny gdańskiego kompozytora G. Grubby. W 2007 wzięła udział w wykonaniu „Mszy Górniczej” A. Marko wraz z Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” w Słupsku. W 2009 wykonała Kantatę M. Czerniewicza „I noc otoczy Cię jak światło” i „Pieśń Muzy z dźwiękami trąb i dzwonów” na sopran solo i carillon G. Kupreviciusa z okazji 450-lecia carillonu Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. W 2012, 2013 i 2015 wykonała dzieła sakralne A. Nikodemowicza na I, II i IV Międzynarodowym Festiwalu w Lublinie „Czas i dźwięk” oraz w 2016 „Pasję” R. Kłoczko do libretta M. Baczyńskiej, a w 2017 „Sic itur ad Deum” Beaty Wróblewskiej.
Koncertuje w kraju i za granicą. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. W październiku 2010 Radio Duńskie zarejestrowało i odtworzyło jej recital z muzyką F. Chopina i V. Belliniego.

dr Karol Lipiński-Brańka -skrzypce
skrzypek; absolwent wrocławskiej akademii muzycznej, tytuł doktora sztuki otrzymał na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą. Jako solista i kameralista od czasu debiutu w Filharmonii Częstochowskiej wykonuje kilkadziesiąt koncertów rocznie, prezentując muzykę od baroku po prawykonania muzyki współczesnej. Koncertuje w kraju oraz Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz Chinach. Dokonywał licznych nagrań - w tym premierowych kompozycji współczesnych, muzyki filmowej oraz utworów pochodzących z archiwum klasztoru na Jasnej Górze
w Częstochowie. Współpracuje z wrocławskimi teatrami jako konsultant muzyczny. Prowadzi klasę skrzypiec w OSM
I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, a także jest wykładowcą wrocławskiej Akademii Muzycznej. Zapraszany jako juror międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie. www.karollipinski.com


Rafał Kowalczyk -fortepian.
Swoją edukację muzyczną prowadził równolegle na kilku instrumentach: fortepianie, waltorni i harfie. Ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu Tatiany Shebanovej i Jarosława Drzewieckiego, oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, w klasie waltorni Aleksandra Szebesczyka w roku 2014. Laureat wielu konkursów i festiwali muzycznych, m.in. Steinway Klavierspiel Wettbewerb w Hamburgu w roku 2000 – III nagroda, VIII Śląskiego Konkursu Pianistycznego w Zabrzu w 2007 roku – IV nagroda, VI Festiwalu Instrumentów Dętych Blaszanych w Mielcu w 2007 roku – II miejsce, i Festiwalu Fortepianowego „Bieszczady bez granic” w roku 2009 – nagroda Złoty Parnas. Od 2015 roku solista waltornista Opery na Zamku w Szczecinie oraz wykładowca szczecińskiej Akademii Sztuki jako pianista akompaniator. Współpracuje z wieloma orkiestrami zarówno jako pianista, jak i waltornista, m.in. z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Filharmonią Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Orkiestrą Sinfonia Iuventus i Płocką Orkiestrą Symfoniczną, filharmoniami: Gorzowską, Poznańską, Koszalińską i Częstochowską.

Serdecznie zapraszamy!
Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

www.mdkmiedzyzdroje.com
www.facebook.com/mdkmiedzyzdroje/


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Polski Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY Sp. z o.o. wydało ostrzeżenie meteorologiczne obowiązujące: oblodzenie i gołoledź na zachodzie od godziny 23:00 dnia 16 marca 2025 roku do godziny 08:00 dnia 17 marca 2025 roku. Stopień zagrożenia: 2 (umiarkowany) Obszar objęty ostrzeżeniem: Województwo lubuskie (całość), Województwo wielkopolskie (całość), Województwo zachodniopomorskie (całość). Prognozowane są opady deszczu ze śniegiem, które będą powodować zamarzanie nawierzchni dróg i chodników. Może to skutkować znacznym pogorszeniem warunków drogowych i utrudnieniami w komunikacji.Bardzo śliskie powierzchnie dróg i chodników, Możliwe utrudnienia komunikacyjne na dużym obszarze. Zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach i chodnikach, Ograniczyć prędkość oraz zachować większy odstęp od innych pojazdów, Piesi powinni korzystać z obuwia antypoślizgowego i unikać pośpiechu ■ Odwołane loty. Strajk na lotniskach w Niemczech. Ważne informacje dla pasażerów! Po raz kolejny strajki pracowników lotnisk zakłócą ruch lotniczy i przysporzą problemów tysiącom pasażerów. W poniedziałek, 10 marca 2025 roku, niemieckie lotniska zostaną sparaliżowane przez strajki ostrzegawcze, które zakłócą funkcjonowanie transportu lotniczego na terenie całego kraju. Związek zawodowy Verdi rozszerza protesty na jedenaście kluczowych portów lotniczych, obejmując w sumie 11 lotnisk w całym kraju, w tym we Frankfurcie, Monachium i Berlinie. W strajku wezmą udział pracownicy sektora publicznego oraz obsługi naziemnej, w tym personel odpowiedzialny za kontrolę biletów, załadunek bagaży i obsługę pasażerów. Pasażerowie powinni przygotować się na poważne utrudnienia, ponieważ całodniowy strajk doprowadzi do paraliżu ruchu lotniczego na tych i innych lotniskach ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■