POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [19.10.2018, 20:53:04] • Gmina Golczewo

Pani Leokadia Janowicz otrzymała tytuł „Zasłużony dla Gminy Golczewo”

Pani Leokadia Janowicz otrzymała tytuł „Zasłużony dla Gminy Golczewo”

fot. Organizator

Na XLVI sesji Rady Miejskiej w Golczewie (17.10.) wręczono tytuł „Zasłużony dla Gminy Golczewo” wraz ze statuetką „Golczewskiego Dębu” pani Leokadii Janowicz. Uroczystość miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Statuetkę wręczył Burmistrz Golczewa Andrzej Danieluk i Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Dorniak.

Gratulacje i życzenia złożył również Starosta Kamieński Józef Malec.

Wnioskodawcą nadania tytułu było Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej.

Na tę wyjątkową okazję Zespół Szkół Publicznych w Golczewie przygotował prezentację dotyczącą działalności i życia pani Leokadii w naszej gminie za co gorąco dziękujemy.

Serdecznie gratulujemy pani Leokadii Janowicz otrzymania zaszczytnego tytułu "Zasłużony dla Gminy Golczewo", a poniżej prezentujemy życiorys tegorocznej laureatki.

Leokadia Janowicz jest długoletnią mieszkanką Golczewa, cenioną i szanowaną przez jego mieszkańców. Jej zaangażowanie w działalność społeczną ma niewątpliwy wpływ dla rozwoju miasta i gminy.

Pani Leokadia urodziła się 03.02.1931 r. w Skorowie (obecnie teren Białorusi). W czasie wojny działała jako łączniczka z partyzantami. Po wojnie wraz z rodzicami, sześcioma siostrami i bratem przyjechali na ziemie zachodnie. Wszyscy zamieszkali w Moraczu. Męża Władysława poznała 1949 roku. W tym samym roku wzięli ślub. Do Golczewa pani Leokadia przeprowadziła się z mężem w 1951 r. Przez 12 lat pracowała w rolnictwie a następnie w małej gastronomii.

Przez wiele lat pracowała społecznie w Kole Gospodyń Wiejskich oraz pomagała przy uroczystościach kościelnych. Zawsze pomagała ludziom ,gdy tego od niej oczekiwano. Często sama wychodziła z propozycjami działań społecznych. Chętnie przygotowywała różne poczęstunki na imprezy okolicznościowe w Golczewie.

Od 7.12.1982 r. Leokadia Janowicz została przewodniczącą Zarządu Koła Gospodyń Wiejskich. Pani Leokadia widząc potrzeby lokalnego środowiska doskonaliła się z zakresu racjonalnego żywienia rodziny, prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa domowego i samodzielnego wykonywania prac krawieckich. Na podstawie zdobytej wiedzy organizowała kursy w/w zakresie dla mieszkańców gminy Golczewo.

W 1984 roku przyczyniła się do powstania zespołu „Golczewianki”. W składzie zespołu były: Janowicz Leokadia, Ładczuk Emilia, Mikołajczyk Maria, Gotkowska Joanna, Orłowska Józefa, Mądrzak Leokadia, Michałowicz Leokadia, Pakuła Danuta, Świder Urszula, Olejnik Gertruda. (Pierwszy występ na dożynkach w Golczewie 09.09.1984 r. ).

Jako członek Zarządu Koła Gospodyń poświęciła wiele uwagi na zagospodarowanie świetlicy. Dzięki staraniom Pani Leokadii, Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych pomógł w zakupie mebli, sprzętu, firan i obrusów. Ożywiła się działalność KGW, zwiększyła się liczba członkiń. W świetlicy odbywały się spotkania towarzyskie, kursy kroju i szycia, wykonywano prace ręczne, przygotowano pokazy kulinarne i organizowano wystawy.

W 1985 r. współpracując z Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizowała: choinkę i bal karnawałowy dla dzieci, Dzień Kobiet, przygotowała wystawy prac ręcznych, które zaprezentowały Panie: Wiesława Wodecka, Stefania Przychodzeń, Janina Ciostek i Janina Lis. Kolejne działania to Dożynki, które odbyły się 29.09.85 r. świętowano wtedy 40-lecie KGW oraz dzień seniora.

Pani Leokadia działając aktywnie z Zarządem KGW zainicjowała działalność oświatową: zapraszano gości, prelegentów. Na szkoleniach poruszano różne tematy np. „Ścieżka zdrowia”- lekarz omawiał zagadnienia takie jak: choroby cywilizacyjne, narkomania, alkoholizm, poza tym opieka nad chorym, higiena, ziołolecznictwo i inne. Instruktor specjalista wiejskiego gospodarstwa domowego Julia Kołodziejek poszerzała wiadomości ogrodnicze m.in. odmładzanie krzewów, hodowla boczniaka. Z tematów gastronomicznych prowadzone były pokazy kulinarne przetworów z ryb i degustacja surówek. Na kursach kulinarnych wypiekano także wiele gatunków ciast.

14.06.1986 r. Golczewianki wzięły udział w Eliminacjach zespołów młodzieżowych w Kamieniu Pomorskim. Dzięki staraniom Pani Leokadii zespół wystąpił w nowych strojach, które zostały zakupione za pieniądze przyznane przez Radę Sołecką w Golczewie, Gminny Związek Rolników i Spółdzielnię- Samopomoc Chłopską. Bank Spółdzielczy przejął patronat nad zespołem i zakupił trzewiki sznurowane.

14.09.1986 r. odbyło się poświęcenie krzyża przy ulicy Witosa. Krzyż, który był wcześniej, groził zawaleniem. Pani Leokadia Janowicz będąc przedstawicielką kobiet wiejskich, które z pokolenia na pokolenie pielęgnowały tradycje narodowe i będąc wierną naśladowczynią dawnych zwyczajów ojców i praojców, którzy znaczyli drogi ziemi ojczystej symbolami wiary, przyczyniła się do postawienia nowego krzyża. Zespół uczestniczył w procesji i pod kierunkiem organisty Józefa Staśkiewicza śpiewał pieśni religijne.

W kwietniu 1987 r. Pani Leokadia ukończyła kurs dla kierowników Zespołów Artystycznych. Swoją wiedzą i umiejętnościami dzieliła się z kobietami z Koła Gospodyń Wiejskich. W latach 90 stworzyła zespół dziecięcy, który występował na różnych uroczystościach z okazji Dnia Kobiet, Dnia Seniora itp. Pani Leokadia do chwili obecnej spotyka się z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich. Przez wiele lat mogliśmy ją spotkać podczas imprez gminnych i uroczystości kościelnych. Pomagała także przy stoiskach na Dniach Golczewa, oraz uczestniczyła w paradach Mikołajów.

Podsumowując działalność Pani Leokadii należy podkreślić, że wiele lat poświęciła na działalność społeczną, która miała niewątpliwy wpływ na życie kulturalne mieszkańców Golczewa. Należała do Rady Sołeckiej, była członkiem Komitetu Przeciwalkoholowego, była członkiem Komitetu Sklepowego (1978-1980), była mężem zaufania w Wojewódzkim Zrzeszeniu Handlu Prywatnego i Usług.

Należy dodać, że Państwo Janowicz wychowali troje dzieci: Mirosławę, która jest obecnie na emeryturze, Lilę- pracuje w nieruchomościach i Arkadiusza, który pracuje w wojsku. W 2016 r. za działalność społeczną otrzymała nagrodę burmistrza „Żabkę Golczewską”.

źródło: www.golczewo.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W czwartek Polska będzie pod wpływem dużego cyklonu Niklas, przynoszącego masy wilgotnego powietrza polarnego. Możliwe są zawirowania mas powietrza. To może wywołać silny wiatr, nawet do 100 km/h, a na Bałtyku będzie sztorm. Duże zachmurzenie z opadami mokrego śniegu i deszczu ■ 32 FINAŁ WOŚP I SZTAB #7296 W FUNDACJI „ZOSIA" W KAMIENIU POMORSKIM Zbliża się magiczny czas dobrych uczynków – zima, święta... i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! A ta orkiestra to DOBRA ENERGIA, która jest hasłem Fundacji „Zosia"... dlatego stało się : Fundacja „Zosia" aktywnie przystępuje do świątecznego grania jako jeden ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! ■ W niedzielę (12 listopada 2023r.) ok godz. 8.40 w Kamieniu Pomorskim na akwenie Zalewu Kamieńskiego w odległości około 50 metrów od przystani ujawniono dryfujące zwłoki topielca. Były to zwłoki mężczyzny, który był poszukiwany jako osoba zaginiona od 16 października 2023r. ■ Bieg Niepodległości w Świerznie Bieg Niepodległości w Świerznie to coroczne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy wszystkich pokoleń gromadzą się, aby świętować niepodległość Polski. Atmosfera jest niezwykle radosna , a uczestnicy biegu niosą ze sobą ducha patriotyzmu. To piękne święto jednoczy społeczność Świerzna, ukazując silne więzi międzypokoleniowe w duchu jedności europejskiej ■ Na odcinku Drogi Krajowej nr 3, pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami, doszło do zderzenia trzech pojazdów. W środę po godzinie 14.00, na odcinku, gdzie obecnie trwają roboty związane z budową drogi, zderzyły się trzy samochody. Na DK3 jest podwójna ciągła linia, nie wolno wyprzedzać, jest to droga techniczna na czas wykonywania robót. Każdego dnia przejeżdża tamtędy bardzo dużo samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych zmierzających na przeprawę promową do Szwecji, wiozących zaopatrzenie do Świnoujścia lub w przeciwną stronę, do Szczecina. W wyniku zderzenia wszystkie trzy samochody mają wystrzelone poduszki, jeden pojazd ma mocno rozbitą maskę, drugi stoi z uszkodzony bokiem i zawieszeniem na DK3. Czekamy na więcej informacji ze strony Policji ■