POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [12.03.2017, 14:26:02] • Powiat Kamieński

Lokalny rynek pracy ratują Ukraińcy?

Lokalny rynek pracy ratują Ukraińcy?

Autor: Nomad_Soul( fot. Fotolia.com )

W ciągu dwóch miesięcy tego roku w kamieńskim pośredniaku zarejestrowano 219 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Większość obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do nas za pracą, to Ukraińcy.

Do 8 marca w Powiatowym Urząd Pracy w Kamieniu Pomorskim zarejestrowano już 219 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. I można być pewnym, że to dopiero początek. W ubiegłym roku takich oświadczeń złożono w powiecie 1560. Gdy prześledzimy statystyki PUP z lat wcześniejszych, widać wyraźnie trend wzrastający.

W 2013 r. złożono 70 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom, w 2014 r. – 200, w 2015 r. – 552. W ubiegłym roku ta liczba wzrosła już niemal trzykrotnie.

- Część z tych oświadczeń (145 ) - mowa o tegorocznych - została zarejestrowana w celu wnioskowania o wizę na podstawie której cudzoziemiec będzie mógł legalnie wykonywać pracę u wskazanego w oświadczeniu pracodawcy – informują Ewelina Łatka i Łukasz Sominka, pośrednicy pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Kamieniu Pomorskim. - Pozostałe oświadczenia ( 74) zarejestrowano w celu wykonywania pracy.

Przeważającą grupą cudzoziemców, dla których zarejestrowano oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, są obywatele Ukrainy.

Jak informuje kamieński PUP, obcokrajowcy pracują głównie w branży budowlanej (murarz, tynkarz, pomocniczy robotnik budowlany itp.), gastronomicznej, hotelarskiej ( pomoc kuchenna, pokojowa, kelner, kucharz) oraz jako pracownicy przemysłowi.

- Średnia kwota wynagrodzenia kształtuje się na poziomie minimalnego wynagrodzenia tj. 2000 zł brutto w roku bieżącym/ 1850 zł brutto w roku ubiegłym - informują Ewelina Łatka i Łukasz Sominka.

To wszystko to jednak dane oficjalne. Ile naprawdę pracuje u nas Ukraińców, nie wiadomo.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Poniedziałek [13.03.2017, 08:32:17] • [IP: 83.20.234.**]

Tak czytam sobie te wszystkie komentarze i dochodzę do jednego wniosku: Kali ukraść dobrze, Kalemu ukraść źle. 😁 Jak my jeździmy do pracy do UK, Niemiec, Holandii, Szwecji to wszystko w porządku. Dziwimy się tylko że tam nas niektórzy nie lubią. 🤔 Bo my jesteśmy za granicą takimi wyrobnikami pracującymi za najniższe stawki, przez co tubylcy nie mogą liczyć na lepsze zarobki. Przyjdzie Polak, Ukrainiec, Litwin albo Rumun i będzie pracował za najniższą stawkę i jeszcze po rękach całował dobrodzieja, który dał mu pracę. A co do 500+ to kobiety, które zamiast pracować siedzą na zasiłku, będą płakać jak dojdzie do wypłaty i tak nędznych emerytur.

Gość • Niedziela [12.03.2017, 22:25:10] • [IP: 83.20.197.***]

Jeszcze te ukry i upadlińcy odbiją się wam czkawką jak się któregoś ranka obudzicie spędzeni w stodole. Będziecie popychadłami we własnym kraju. Ktoś kto przyjeżdża ma po miesiącu większe prawa i wynagrodzenie niż ci co wiele dekad ciężko pracują. Nie bądźcie lemingami i otwórzcie oczy…. Co tydzień na „Upadlinie” niszczony jest jakiś Polski pomnik albo cmentarz. Nie liczcie że darzą was szczerą sympatią. Wielu z nich ma powiązania z prawym sektorem i działaniami wojennymi na wschodzie ich kraju czym się chwalą na FB, a parę dni później przyjeżdżają do nas i obsługują was np. w sklepie.

• Niedziela [12.03.2017, 19:41:29] • [IP: 46.169.166.***]

Tak nas załatwiły poprzednie pro ukraińskie rządy. Naszych zdolnych wygnali za granicę, Niemcy mają upusty zakładając firmy, zatrudniamy ukraińców dla których 5zł/h to istny majątek...Wstyd! I to jest POLSKA-NASZ KRAJ! Gdzie Polak jest traktowany jak pies a obcokrajowiec jest bogiem...Dlaczego każdy z nas w rodzinie ma kogoś za granicą? Dlaczego mamy dostać psie emerytury? Dlaczego mamy trudności z założeniem firm?Dlaczego nasze prawo podatkowe jest tak zawiłe?

Gość • Niedziela [12.03.2017, 19:37:52] • [IP: 83.23.122.***]

Bardzo dobrze. Miejscowym nierobom się w du.. poprzewracało !

Gość • Niedziela [12.03.2017, 19:18:55] • [IP: 79.186.205.***]

Bylo juz fajnie chwilę temu, że to pracownicy zaczęli stawiać warunki pracodawcom...ale widzę, że ta chwila minęła...nie mam nic przeciwko zatrudnianiu cudoziemców...ale nie w ten sposób, żeby Polacy byli na zasiłku bo im trzeba więcej zapłacić, a Ukraińcy będą robić za marne kilka groszy oczywiście dorabiając prywaciarzy. Moim skromnym zdaniem powinno być tak, że jeśli chcesz przyjąć cudoziemnca do pracy za niższą pensje to płać do państwa chociaż część różnicy między pensjami jaką byś zapłacił Polakowi

Gość • Niedziela [12.03.2017, 18:44:30] • [IP: 83.23.252.***]

każdy ma prawo wyboru, mozna jechać za granicę i można zatrudniać Ukraińców

Gość • Niedziela [12.03.2017, 18:36:20] • [IP: 79.186.221.**]

To są efekty PISowskiej polityki, stworzyli zasiłkowych nierobów i darmozjadów bez chęci do pracy.

Gość • Niedziela [12.03.2017, 15:51:32] • [IP: 83.21.56.***]

jak zobaczyłem że ja, wolny Polak od swojego przyszłego szefa mam dostać na pełnym etacie 1700 brutto to stwierdziłem, że wolę w ogóle nie pracować i brać zasiłek, albo robić na czarno i zarobić 2-3 razy tyle. nie dziwę się ukraińcom czy innym ze wschodu, że za takie marne pieniądze pracują u nas. dla nich to jest Ameryka. u nich to są naprawdę kokosy. a u nas bieda.

Gość • Niedziela [12.03.2017, 14:33:43] • [IP: 37.47.159.***]

Narazie tak ci pseudo pracodawcy chwala tak tych ukraincow bo zapier..lac chca za te marne wypociny (czyt.zlotowki)ale poczekajmy jeszcze troche bo sie rynek otwiera i bede mogli jechac do niemiec to wtedy zobaczymy!!dostaniecie kopa😁nic tylko pracowac za granica bo tam sie mozna czegos dorobic a nie tu u nas!!

Oglądasz 1-9 z 9
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Międzyzdrojach poinformował o możliwych przerwach w dostawie wody w nocy z 23 na 24 czerwca 2026 roku. Utrudnienia związane są z pracami montażowymi prowadzonymi na remontowanym skrzyżowaniu ulic Gryfa Pomorskiego i Dąbrówki. Mieszkańcy Międzyzdrojów powinni przygotować się na możliwe utrudnienia w dostępie do wody. Jak informuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Międzyzdrojach, przerwy mogą wystąpić w nocy z wtorku na środę, z 23 na 24 czerwca 2026 roku, w godzinach od 22:00 do 05:00. Powodem możliwych zakłóceń są prace montażowe prowadzone w obrębie remontowanego skrzyżowania ulic Gryfa Pomorskiego i Dąbrówki. W komunikacie wodociągi apelują do mieszkańców, aby w czasie prowadzonych prac nie korzystali z urządzeń wodociągowych oraz sprzętu gospodarstwa domowego podłączonego do sieci wodociągowej. Zerwane osady z rur oraz znaczne spadki ciśnienia mogą bowiem doprowadzić do zapchania lub zanieczyszczenia instalacji. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprasza mieszkańców za wszelkie niedogodności związane z prowadzonymi pracami i prosi o wyrozumiałość ■