Ochrona oraz popularyzacja wspomnianych zawodów wśród mieszkańców regionu jest ważne także ze względu na zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu, pogłębienie dobrosąsiedzkiej współpracy w ramach euroregionu. Organizacja warsztatów przyczyni się m.in. do powstania sieci skansenów historycznych na terenie euroregionu oraz stworzenie nowego produktu turystycznego, do którego mogą się w przyszłości dołączyć inne skanseny historyczne.
Naukę poszczególnych rzemiosł, będą prowadzili doświadczeni specjaliści, którzy pracowali przy budowie oraz rekonstrukcji osad i grodów średniowiecznych na terenie Europy m.in. Biskupin oraz wsparciu merytorycznym pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauki – Instytut Archeologii w Szczecinie oraz Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Organizacja warsztatów jest bardzo ważna, ze względu na zanikający charakter rzemiosł, które będą obejmować. Partnerzy projektu, realizując swoje zadania statutowe – budowę i prowadzenie skansenów, dostrzegli wyraźny brak specjalistów w tych dziedzinach na ryku pracy, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej, stąd potrzeba uruchomienia warsztatów. W trakcie ich trwania uczestnicy zapoznają się z ginącymi rzemiosłami w sposób praktyczny a po ich zakończeniu uzyskają certyfikat potwierdzający odbycie nauki.
W ramach warsztatów powstanie ruchomość w postaci chaty o konstrukcji mieszanej (zrębowa, sumikowo - łatkowa) pokrytej strzechą trzcinową. Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami snycerstwa oraz kowalstwa. Dzięki temu osoby uczestniczące w warsztatach będą w pełni przygotowane do pracy przy obiektach drewnianych wznoszonych przy użyciu tradycyjnych technologii. Po zakończeniu budowy, chata zostanie przewieziona do nowobudowanego Skansenu Średniowiecznego w Kamieniu Pomorskim.
Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania).
źródło: Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów