ikamien.pl • Piątek [31.01.2014, 17:26:31] • Kamień Pomorski
Ruszają szkolenia z carvingu w ramach projektu „Lokata na jutro”

fot. Organizator
W dniach 5 - 6 luty br. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim w ramach projektu „Lokata na jutro”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego” wezmą udział kursach z carvingu poziom podstawowy oraz średniozaawansowany.
W trakcie dwudniowego szkolenia uczniowie poznają historię carvingu, narzędzia stosowane do wycinania warzyw i owoców, sposoby doboru surowców, techniki i rodzaje cięć, sposoby zabezpieczania wykonanych rzeźb. Jednakże najważniejszym elementem kursu będzie praktyczne wykorzystanie noża tajskiego oraz różnego rodzaju dłutek, które pozwolą wykonać następujące rzeźby: liście z cukinii, kalie z kopru włoskiego, różę z kalarepy, kwiat tajski w melonie, ptaszki miłości, szyszkę z marchwi, różę w arbuzie, róże z marchwi, papugę z rzodkwi, astry z buraczka, chryzantemy z kalarepy, dalie z kalarepy, kwiat tajski II stopnia w melonie, różę z cukinii. Kurs carvingu poprowadzą najlepsi w Polsce - Mistrz Polski w Carvingu Paweł Sztenderski oraz Wicemistrz Polski w Carvingu Grzegorz Gniech.

fot. Organizator
Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach, wywodząca się z krajów Dalekiego Wschodu: Chin, Tajlandii, Japonii, obecnie najbardziej popularna w Tajlandii. Mieszkańcy tego kraju słyną z umiłowania piękna i bogatej ornamentacji, co przejawia się przede wszystkim w architekturze świątynnej i tradycyjnych strojach tancerek. Obecne w nich typowe tajskie motywy pojawiają się również często jako element rzeźb z dyni, melonów, ananasów, jabłek i papai. Produkty te można też drążyć w celu uzyskania oryginalnych mis na sałatki, sosy, a nawet gorące potrawy. Z warzyw wycina się kwiaty i liście, niekiedy też małe zwierzątka, które zjada się na surowo lub po ugotowaniu. Najwięksi mistrzowie tworzą tradycyjne tajskie łódeczki oraz mitologicznych bohaterów, nie tylko z owoców i warzyw, ale również z masła czy ryżu.
Początkowo jadalne arcydzieła cieszyły oczy i podniebienia wyłącznie mieszkańców cesarskiego dworu. Złote czasy tej sztuki przypadają na XIX wiek. Po rewolucji w 1931 roku, jej popularność spadła, więc specyficznego rzemiosła zaczęto nauczać w tajskich szkołach, aby tradycja nie zaginęła. Obecnie naukę rzeźbienia w owocach i warzywach rozpoczynają dzieci w wieku 11 lat, a jej kontynuacja ma miejsce w gimnazjach i szkołach średnich, jak również, fakultatywnie, na uniwersytetach.

fot. Organizator
Projekt „Lokata na jutro” skierowany jest do 180 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie, którzy będą mogli skorzystać z dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, doradztwa zawodowego, stażów, a także profesjonalnych kursów Barmana I stopnia, Baristy I stopnia, Carvingu poziom podstawowy oraz średniozaawansowany. Należy dodać, iż w ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt dydaktyczny, który posłuży szkołą przez kolejne lata.
Całkowita wartość projektu to 1 530 417,52 złotych, w tym 1 300 854,89 złotych dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a pozostałe 229 562,63 złotych to wkład własny niepieniężny Powiatu Kamieńskiego.
Tekst i zdjęcia: Marek Szymański
o carva ale kyrk ale fajna sprawa
Super szkolenie, ja też bym była zainteresowana, myślę że wiele osób, byłoby chętnych.
a ile kosztuje taki kurs??
O CARVA!
Jest to projekt unijny więc tylko i wyłącznie mogą w kursach wziąć udział uczniowie wymienionych szkół. Oczywiście istnieje możliwość zorganizowania podobnego szkolenia w innym terminie dla mieszkańców Powiatu.
Czy tylko uczniowie wymienionych szkół mogą brać udział w szkoleniu czy również osoby z zewnątrz? Oczywiście odpłatnie, ktoś wie??