POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [29.12.2013, 13:20:57] • Powiat Kamieński

Świąteczny wystrój zabytkowego kościoła w Koniewie

Świąteczny wystrój zabytkowego kościoła w Koniewie

fot. kam

Każda szopka Bożonarodzeniowa czyli makieta przedstawiająca wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus jest piękna. Każda jest piękna dlatego, że jest inna, że jest niepowtarzalna. Zależna od inwencji jej twórców.

My postanowiliśmy pokazać szopkę z kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Koniewie w gminie Wolin. Dlaczego akurat z kościoła w Koniewie? Dlatego, że chcieliśmy naszym Czytelnikom przybliżyć tę świątynię, jedną z nielicznych w kraju, która jest zabytkiem klasy „0” (nr rej.: 1070 z 7.07.1987).

Były diecezjalny konserwator zabytków ks. Infułat Roman Kostynowicz w swej pracy „Kościoły Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej” o kościele w Koniewie napisał: „Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1288 r. wg starych zapisów był to kościół parafialny pw. św. Bartłomieja. Patronat nad kościołem sprawowali kolejno: magnat ziemski (nazwisko nieznane), państwo oraz klasztor w Wolinie. W katach 1749-1751 podwyższono kościół o 3 stopy, dobudowano chór od strony północnej oraz drewnianą wieżę. Wtedy też zostało odmalowane wnętrze kościoła (sufit) przez malarza o nazwisku Rossenberg, co zostało zapisane na tablicy kościelnej. W roku 1939 wstawiono nowy ołtarz wykonany przez Bildhaera oraz usunięto z chóru empory.”

Świąteczny wystrój zabytkowego kościoła w Koniewie

fot. kam

Wewnątrz kościoła na emporze organowej znajdują się herby fundatorów jako polichromie olejne. Są tam herby m.in. rodów: Knuth, Witte, Plötß, Osten, Massow, Wedel, Manteuffel, Kretlow. Barokowa ambona pochodzi z 1781 roku, a platerowana misa chrzcielna z 1872 roku.

Wiele przedmiotów w tym dwa srebrne pozłacane kielichy (1617 i 1634 r), patena (1614 r.), bogato haftowany obrus na ołtarz z 1700 roku zaginęły w czasie działań wojennych w marcu 1945 roku. Zachowały się pochodzące z XIX wieku: wiszący świecznik mosiężny o sześciu ramionach z płaskiej taśmy z końcówkami w kształcie kwiatów oraz neobarokowa latarnia z ażurową obudową.

Świąteczny wystrój zabytkowego kościoła w Koniewie

fot. kam

Ciekawostką jest na zewnętrznej południowej ścianie zegar słoneczny namalowany na desce.

- W tym roku wysłaliśmy pismo do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o pilny remont naszego kościoła – powiedział Krzysztof Czach sołtys Koniewa, opiekujący się na co dzień kościołem.

Kościół w Koniewie jest kościołem filialnym parafii w Żarnowie, gdzie przez wiele lat proboszczem był ks. prałat dr Zbigniew Wyka, były proboszcz katedry kamieńskiej.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Wtorek [31.12.2013, 16:08:26] • [IP: 5.172.241.***]

zgadzam się też jestem byłym ministrantem za czasów księdza Zbyszka ale przyszedł nowy ksiądz i za dózo wymaga najlepiej aby parafianie jego parafie sprzątali a i jego samochód morze jeszcze umyli sknera

Gość • Niedziela [29.12.2013, 20:28:05] • [IP: 192.168.77.***]

Jak by wasz kościółek byłpod prałatemUbermanem to by lśnił

Gość • Niedziela [29.12.2013, 14:37:51] • [IP: 31.61.138.***]

Ten proboszcz był najlepszym jakich do tej pory mieliśmy. Pomagał ludziom i nie chciał nic w zamian oprócz zwykłego słowa Bóg zapłać. On by doprowadził ten kościół już dawno do pięknego stanu. Bardzo nam brakuje tego proboszcza. A teraz mamy takiego co tylko liczy pieniądze i nic go nie interesuje. Byłem nie raz w tym kościele w Koniewie, ponieważ jestem byłym ministrantem za kadencji Ks Zbyszka. I uważam że takie kościoły winny być chlubą nas samych. Pozdrawiam mieszkańców Koniewa

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■