POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [30.11.2013, 12:48:25] • Kamień Pomorski

Recykling to nie przymus ale sposób myślenia

Recykling na całym świecie stał się elementem codziennego życia. Jego głównym zadaniem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych i zmniejszenie ilości odpadów. W jaki sposób możemy to robić? Przetwarzając tworzywa sztuczne.

W naszym kraju około 90 proc. odpadów komunalnych trafia na składowiska, z czego 30 proc. masy to zużyte opakowania. Rocznie każdy Polak produkuje ponad 300 kg śmieci. Nadal popularnym nawykiem jest palenie śmieci w piecach lub na terenie posesji. Palimy nie tylko papier, odpady BIO, ale także plastik, przez który emitowane są do atmosfery trujące substancje. Wszystkie te artykuły można by przeznaczyć do segregacji.
W środowisku naturalnym rozkład tworzyw sztucznych trwa setki lat, dlatego tak ważny jest ich recykling – czyli segregacja i przetwarzanie.
Segregacja nie jest czynnością trudną, wymaga minimalnego zaangażowania i wyrobienia pewnego nawyku wprowadzonego w codzienne życie.

Oto kilka porad jak to robić:
▪ wybierać produkty wytworzone z surowców wtórnych,
▪ kupować produkty w dużych opakowaniach, które można łatwo poddać odzyskowi,
▪ kupować tyle, ile naprawdę potrzebujemy,
▪ podczas zakupów korzystać z torby wielokrotnego użytku. Pamiętając, że każda torba jednorazowa w sklepie to dodatkowy koszt i dodatkowy śmieć, który rozkłada się ponad 100 lat,
▪ unikać produktów zapakowanych w wiele warstw opakowań - każde opakowanie to osobny śmieć,
▪ unikać jednorazowych produktów np. plastikowych sztućców czy papierowych talerzyków.
Warto również czytać informacje znajdujące się na produkcie i jego opakowaniu, na tzw. Ekoznaki, które informują m.in. o tym czy opakowanie nadaje się do ponownego wykorzystania i recyklingu.

Zielony punkt - jest najczęściej stosowanym znakiem na świecie. Oznacza, że za dane opakowanie wniesiony został wkład na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań, utworzonej zgodnie z zasadami określonymi w Europejskiej Dyrektywie Nr 94/62 i obowiązującymi w danym kraju przepisami prawa (w Polsce jest to Rekopol). Szukajmy go na butelkach, puszkach, kartonach itp.

Nadaje się do recyclingu - takie oznaczenie możemy znaleźć na opakowaniach, które podlegają ponownemu wykorzystaniu, np.  opakowaniach z tworzyw sztucznych bądź aluminium.

Do ponownego wykorzystania – to symbol spotykany na opakowaniach, nadających się do ponownego zastosowania co najmniej drugi raz przez co nie staje się on odpadem. Umieszczany jest na beczkach, pudełkach, kanistrach, butelkach i szklanych pojemnikach.

Opakowanie biodegradowalne – ten symbol jest umieszczany na opakowaniach, które ulegają biodegradacji podczas kompostowania. Nie uwalniają one substancji szkodliwych dla środowiska – mogą być kompostowane ze zwykłymi odpadami organicznymi. Znak nadawany przez  Niemiecki Instytut Standaryzacji.

Dbaj o czystość – to znak, który ma nam przypomnieć, aby nie zaśmiecać środowiska naturalnego i wrzucić dany produkt do kosza. Można go często znaleźć na opakowaniach obok symbolu recyklingu.

Selektywna zbiórka odpadów umożliwia ograniczenie ilości śmieci, jakie trafiają na składowiska oraz umożliwia odzyskanie surowców wtórnych. Jednak żeby selektywna zbiórka przyniosła wymierne efekty, konieczne jest poważne potraktowanie tematu.
Na korzyść recyklingu świadczą przede wszystkim liczby:
▪ jedna tona szkła to około 3300 sztuk nowych, półlitrowych butelek; z jednej tony butelek PET może powstać 1000 polarów. Na zrobienie jednego ciepłego polaru wystarczy zaledwie 35 butelek PET;
▪ odzyskując 1 tonę makulatury chronimy 17 drzew;
▪ recykling 1 tony złomu aluminiowego to oszczędność 4 ton boksytu i 700 kg ropy naftowej; produkcja aluminium z recyklingu daje 60% oszczędności w porównaniu do produkcji aluminium z boksytów;
▪ recykling 1 tony złomu stalowego oszczędza 1,5 tony rudy, 0,5 tony koksu i 3-4 kg cyny;
▪ z tony folii można zrobić ponownie 55 550 toreb na zakupy;
▪ recykling 1 aluminiowej puszki może wytworzyć energię do zasilania telewizora przez 3 godziny;
▪ energia odzyskana z jednej torby plastikowej to 10 minut świecenia 60-watowej żarówki.

Aby selektywna zbiórka przyniosła wymierne efekty konieczne jest zaangażowanie wszystkich mieszkańców naszej gminy. Nie zostawiajmy problemu naszym dzieciom, nie oglądajmy się na innych, nie czekajmy aż ktoś zrobi to za Nas – uczmy się segregować już dziś.
Przypominamy, że na terenie naszej gminy znajduje się PSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie każdy mieszkaniec może oddać odpady komunalne bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wystarczy tylko odrobina wysiłku żeby je tam dostarczyć.
PSZOK - mieści się na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (PGK), ul. Szczecińska 2, 72-400 Kamień Pomorski. Działa codziennie: poniedziałek w godz. 10.00-18.00, wtorek – piątek w godz. 7.00–15.00.
W PSZOK przyjmowane są: przeterminowane leki, baterie i przenośne akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, metal i opakowania wielomateriałowe, odpady wielkogabarytowe, chemikalia (opakowania po farbach, rozpuszczalnikach, olejach), zużyte opony, odpady zielone, świetlówki, odpady biodegradowalne (kuchenne, trawa, liście, drobne gałęzie) wyprodukowane w gospodarstwie domowym.

Sylwia Zielonko
Biuro Gospodarowania Odpadami
UM Kamień Pomorski


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Środa [04.12.2013, 17:46:07] • [IP: 188.183.60.***]

naprawde musicie sie tego wszyscy nauczyc BO BEDZIECIE ZYLI W SMIECIACH

Gość • Poniedziałek [02.12.2013, 19:26:56] • [IP: 79.184.207.***]

CAŁY DZISIEJSZY DZIEŃ PRZEZ ULICE SZPITALNA PRZEJSC NIE SZŁO COS OKROPNEGO CZY TEGO PANA NIE OBOWIAZUJA ZASADY WSPÓŁPRACY NA RZECZ CZYSTEGO POWIETRZA

Gość • Poniedziałek [02.12.2013, 14:00:06] • [IP: 79.184.207.***]

LUDZIE NIECH KTOS POWIE CO ZROBIĆ Z TYM KOPIŃSKIM =STOLARZEM OD SIEDMIU BOLEŚCI NIC NA ULICY NIE WIDAC TAK PALI LAKIEREM TAK SMIERDZI ZE SZOK GDZIE SA WŁADZE UZDROWISKA CO PYTAM SIE ??NIE PRZESZKADZA TO CHORYM KURACJUSZOM TAK ??ALE NAM MIESZKAŃCOM PRZESZKADZA STRASZNIE I ZGŁOSZE TO DO STRAZY MIEJSKIEJ BO NIE MA WYJSCIA INNEGO DZISIAJ TAK OD RANA KOPCI NA UICY BIAŁO

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ UWAGA! Oblodzenie i marznące opady w zachodniopomorskim – trudne warunki od 21:00. Śliskie drogi i chodniki mogą powodować utrudnienia! ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■