POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [07.10.2013, 11:35:32] • Kamień Pomorski

XIII-wieczna dłubanka po konserwacji trafiła do MHZK

XIII-wieczna dłubanka po konserwacji trafiła do MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

W ostatni piątek, 4 października br., do Muzeum trafiła, po trwających dwa lata pracach konserwatorskich, łódź-dłubanka, pochodząca z XIII wieku i odkryta w 2011 r. w rzece Niemica. 8 września tegoż roku placówka została poinformowana przez Pana Michała Grabowskiego, iż podczas prac czerpalnych prowadzonych przez Przedsiębiorstwo Usług Melioracyjnych i Konserwacji Urządzeń Wodnych z filią w Grabowie, wyłowiono z rzeki Niemica – pomiędzy Benicami, a Szumiącą - z głębokości około 1,5 – 2 metrów drewniany obiekt będący najprawdopodobniej łodzią.

Po potwierdzeniu tych przypuszczeń o znalezisku został poinformowany Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Odnaleziona w rzece łódź-dłubanka wykonana jest z drewna dębowego. Jej wymiary to: długość – 269 cm, szerokość – 49 cm, wysokość – 33 cm, grubość burt – 2,4 cm. Jej dziób i rufa w profilu są łukowato podcięte, w rzucie poziomym zaś szpiczaste. Gródź pierwsza oddalona jest od dziobu o 74 cm, druga zaś o 2 m.
Kluczową sprawą stało się zabezpieczenie wyłowionego z Niemicy obiektu. Z pomocą pracowników Grupy Gospodarczej Urzędu Miejskiego oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim łódź udało się przetransportować do Kamienia, gdzie została wstępnie zabezpieczona. Pomimo nie najgorszego stanu zachowania i niewielkiego stopnia zdegradowania przez różnego rodzaju bakterie, glony czy grzyby drewno było znacznie przesączone wodą. Łódź nie posiada już burt, które się nie zachowały.

XIII-wieczna dłubanka po konserwacji trafiła do MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Niezbędne stało się w związku przeprowadzenie jej konserwacji całościowej i wzmocnienie struktury dębiny, z której jest wykonana. W tym celu 20 września 2011 r. dłubanka została przewieziona do Szczecina, gdzie poddano ją pracom konserwatorskim, które przeprowadziła Pani Anna Borowiec, kierownik Pracowni Konserwacji Drewna i Metalu Muzeum Narodowego w Szczecinie. Trwające dwa lata prace konserwatorskie polegały na wykonaniu dokumentacji opisowej oraz fotograficznej, pobraniu próbki drewna do badań dendrochronologicznych, usunięciu luźnych zabrudzeń, wymywaniu i wypłukiwaniu zanieczyszczeń. Następnie obiekt został poddany dezynfekcji, po której przeprowadzono impregnację strukturalną dłubanki z zastosowaniem glikolu polietylenowego. Ostatnim etapem konserwacji stało się stopniowe suszenie obiektu i wykonanie dokumentacji fotograficznej oraz opisowej z prac konserwatorskich. Koszt prac konserwatorskich wyniósł 22,5 tysięcy złotych, z czego jak dotąd nasze Muzeum zapłaciło siedemnaście tysięcy. Wierzymy, iż brakującą kwotę uda się niebawem uregulować. Wszystkich, którzy zechcieliby w związku z tym wspomóc Muzeum prosimy o kontakt z Dyrektorem MHZK Grzegorzem Kurką (tel. 601 585 323, e-mail: archeokam@wp.pl.).

XIII-wieczna dłubanka po konserwacji trafiła do MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Po przeprowadzeniu wszystkich wymienionych wyżej zabiegów konserwatorskich dzięki nieocenionej pomocy pracowników Urzędu Miejskiego – Panów - Pawła Wołosiaka i Mirosława Góraja, za którą w tym miejscu serdecznie dziękujemy, dłubankę przetransportowano do Pałacu Biskupiego, w którym mieści się siedziba MHZK.
Zabytkowa łódź jest prezentowana wraz z innymi wystawami w naszej siedzibie od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Wtorek [08.10.2013, 15:55:20] • [IP: 62.69.253.***]

Wiem, gdzie jest tego więcej, ale nie powiem, bo mi cały ogródek rozkopią.

Gość • Wtorek [08.10.2013, 10:26:56] • [IP: 178.157.198.**]

drewniany obiekt-hahahahahahha

golf • Wtorek [08.10.2013, 07:09:23] • [IP: 31.1.238.**]

Panek by to zrobił góra 500 zł

Gość • Poniedziałek [07.10.2013, 20:30:33] • [IP: 94.254.209.**]

Ale kawal pniaka oplacilo sie to konserwowac

Gość • Poniedziałek [07.10.2013, 12:14:25] • [IP: 94.254.144.***]

Ładni mi historycy nie zdawałemsobie sprawy ze placi za to miejskie muzeum.W głowie sie nie miesci.

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■