Do przetargu na budowę obiektu przy Steyera oferty złożyło 5 firm. Wygrała spółka Fasada ze Szczecina. Plac budowy przekazano na początku sierpnia. Inwestycja już ruszyła. Budynek z 25 lokalami socjalnymi ma być oddany do użytku wiosną przyszłego roku. Wartość inwestycji to ponad 1,7 mln złotych brutto. Środki pochodzą z budżetu miasta.
- Do budynku zostaną przeniesieni ci, którzy mieszkają w barakach - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta.- Teren po barakach zostanie oczyszczony. W koncepcji zagospodarowania, w tym miejscu, przewidziane są komercyjne budynki mieszkalno- usługowe , a także jeden budynek komunalny. Przygotowujemy się do rozmów z partnerami prywatnymi, na temat zagospodarowania tego kwartału. Jeżeli rozpoznanie rynku będzie korzystne, ogłosimy przetarg na zagospodarowanie tego terenu. Chcielibyśmy to zrealizować do końca przyszłego roku.
We wspomnianym budynku komunalnym przy Steyera powstałoby około 50 mieszkań. Miasto planuje, że ta inwestycja zrealizowana byłaby w systemie partnerstwa publiczno -prywatnego.
- Poprzez spółkę z developerem, który w zamian za teren, zrealizowałby nie tylko własną inwestycję ,ale również dla miasta, z przeznaczeniem na mieszkania komunalne – wyjaśnia rzecznik.- Koszt 1 metra kwadratowego byłby zbliżony do tych przy ul. Odrowców, a metraż samych mieszkań odpowiedni do potrzeb gminy. Oprócz tego w planach mamy również wybudowanie przy ulicy Odrowców trzeciego budynku komunalnego, tym razem z dziewięcioma lokalami mieszkalnymi.
Rzecznik podkreśla, że budowa mieszkań komunalnych nie jest obligatoryjnym zadaniem gminy. Kolejny budynek komunalny - przy ulicy Odrowców- miałby powstać w przyszłym roku.
- Świnoujście jest jednym z nielicznym miast w Polsce, które mimo kryzysu buduje nowe mieszkania komunalne i socjalne – informuje Hanna Lachowska ze świnoujskiego magistratu. - Tylko w 2012 roku przy ulicy Odrowców oddano dwa bloki komunalne, w których w sumie jest 36 mieszkań różnej wielkości: od kawalerek po ponad 50-metrowe. Koszt budowy obu budynków, razem z projektem, przyłączami, nadzorem inwestorskim, to 4 mln zł. Inwestycja była w 15 procentach dofinansowana z programu Ministerstwa Infrastruktury. Reszta pochodziła z budżetu miasta.
O, tak.
Jak to komunalne budownictwo nie jest obligo dla Gminy ?. A kto ma zabezpieczyć dla mieszkańców potrzeby mieszkaniowe jak nie" Gospodarz" utrzymywany z podatków społeczeństwa dla którego ma służyć. Nie każdego stać aby się wybudować nawet jakby chciał to za biedny jest aby dostać kredyt z Banku, bo z czego by spłacił ? !!.
darmowy to i ocet słodki
Wreszcie coś ruszyło!!