POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [03.09.2013, 05:59:50] • Dziwnów

Historia dziwnowskiej biblioteki i jednej bibliotekarki

Historia dziwnowskiej biblioteki i jednej bibliotekarki

fot. Biblioteka w Dziwnowie

Biblioteka w Dziwnowie powstała w 1948 - nosiła wtedy nazwę Gminna Biblioteka Publiczna. Założona została ze składek książkowych dziwnowskiej społeczności, aby należeć do biblioteki trzeba było spełnić dwa warunki: opłacić składkę wpisową w wysokości 100 zł oraz przekazać dar książkowy.

Pierwszymi bibliotekarkami były panie z aktywu społecznego, nie miały one jednak żadnego przygotowania do prowadzenia tego typu placówki. Miały jednak ogromne chęci oraz przeświadczenie, ze ich praca jest bardzo potrzebna.

Płatny etat bibliotekarza utworzony został w 1949 roku, a prace podjęła wówczas Irena ZALEWSKA, która już była przygotowana do zawodu – posiadała ukończony kurs bibliotekarski w Jarocinie.

Od grudnia 1953 roku obowiązki kierownika biblioteki przejęła Elżbieta ZAKRZEWSKA.
Do roku 1949 zbiory biblioteczne stanowiły dary os społeczeństwa, w 1949 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przekazało jednorazowo książek centralnie opracowanych wraz z księga inwentarzową (289 pozycji).

Do roku 1956 Biblioteka była zaopatrywana w książki przez Księgarnie wysyłkową w Warszawie, po tym okresie przejęła te funkcję powiatowa I Miejska Biblioteka w Kamieniu Pomorskim.

W 1961 roku nasza placówka wzbogaciła się o księgozbiór ze Spółdzielni Rybołówstwa Morskiego „Belona”. Przekazanych zostało wówczas 651 woluminów.

W latach pięćdziesiątych Biblioteka funkcjonowała pod nazwą: Gromadzka Biblioteka Publiczna a w sześćdziesiątych jako Osiedlowa Biblioteka Publiczna. Po czasie znowu powrócono do nazwy Gminna Biblioteka Publiczna.

W wyniku powiększania się księgozbioru w 1960 roku powstał wydzielony oddział dla dzieci.
Biblioteka często zmieniała swoja lokalizację – najdłużej bo od 1969 roku do 17 marca 2005 roku funkcjonowała w budynku starej szkoły przy ul. Mickiewicza. Teraz placówka mieści się pomiędzy Halą Sportową a Gimnazjum.

Filie w Dziwnówku i Międzywodziu zostały założone przy podziale administracyjnym w 1974 roku. Początkowo miały to być tylko filie sezonowe, ale zaszła potrzeba społeczna na działalność całoroczną.

Bardzo ciekawą postacią w historii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dziwnowie jest postać pierwszej Pani Kierownik Elżbiety ZAKRZEWSKIEJ, która w sumie przepracowała w tej placówce 40 lat – a życiorys nadawałby się na niezłą powieść sensacyjno – historyczną i nie tylko…oceńcie Państwo sami.

ELŻBIETA ZAKRZEWSKA z domu Kurkczy urodziła się dn. 9.10.1923 r.
w miejscowości Granitnoje, w wielodzietnej greckiej rodzinie. Ojciec Nikołajewicz Trefon Kurkczy był nauczycielem, mama Alexandra Sowwielewna Kurkczy zajmowała się liczną gromadką dzieci i doglądała gospodarstwa.
Elżbieta do szkoły podstawowej chodziła w rodzinnej wsi, następnie uczęszczała do Technikum Pedagogicznego w Mariupolu. Po wkroczeniu okupantów na tereny Związku Radzieckiego mając 19 lat została wywieziona
w 1942 r. do niewolniczej pracy w Niemczech, docelowym miejscem pobytu był Berlin.
Ponieważ znała trochę j. niemiecki zatrudniono ją jako pomoc domową u rodziny lekarza, po jakimś czasie zachorowała na tyfus, znalazła się w szpitalu. Gdy odzyskała zdrowie kontynuowała pracę u rodziny. Podczas przeszukiwań budynków przez SS pod nieobecność gospodarzy, ze strachu przed wywózką do obozu wyskoczyła z III-go piętra kamienicy, uszkodziła kręgosłup i tylko dzięki wstawiennictwu owej rodziny była leczona.

Pracowała także jako pomoc kuchenna, szewc, pracownik w gospodarstwie rolnym i w tych trudnych czasach starała się przetrwać jak wielu innych.

Po zakończeniu wojny w 1945 r. przyjechała do Polski na tzw. Ziemie Odzyskane. Tu wyszła za mąż i przez jakiś czas mieszkali w Szczecinie, gdzie urodziła się córka Aleksandra. W 1948 r. przybyli do Dziwnowa i osiedli na stałe.

Po roku przyszła na świat kolejna córka Jolanta, a ostatnia latorośl Krystyna 1,5 roku później. Gdy dzieci podrosły w 1953 r. podjęła pracę w osiedlowej bibliotece i jak pisała w pamiętnikach, zaczynała od 1750 nieskatalogowanych pozycji książkowych. Poznawała wszystko od podstaw, dla obcokrajowca było to wielkie wyzwanie. Poczynając od języka polskiego, a kończąc na opracowaniach, pokonywała nie lada trudności, z którymi uporała się znakomicie.

Znała j. rosyjski, greko-tatarski, ukraiński, niemiecki, uwielbiała literaturę piękną więc czytając książki j polskim doskonaliła słownictwo i wiedzę.
Biblioteką kierowała do 1966 r.

Współpracowała ze środowiskiem szkolnym, wojskowym i społecznym. Lokalizację biblioteki w Dziwnowie zmieniano wielokrotnie, wiązało się to
z przenosinami i organizacją księgozbioru, którego z czasem przybywało, a także z kolejnymi zadaniami stawianymi pracownikom Bibliotek.

To w bibliotece odbywały się zajęcia dla dzieci i spotkania dla dorosłych, tu działało Koło Przyjaciół Biblioteki, Koło modelarskie, były zajęcia j. niemieckiego, spotkania Ligi Kobiet, spotkania z pisarzami i twórcami, kursy dla bibliotekarzy, imprezy okolicznościowe, przygotowanie kotylionów na karnawał, loterie, konkursy, kiermasze książek (majówki).

Wzbogacała swój warsztat zawodowy uczęszczając na kursy i szkolenia. Działała na niwie społecznej jako radna. Dodatkowo angażowała się jako opiekun w Stowarzyszeniu Pomocy Społecznej, Lidze Kobiet, Komisji Kultury Oświaty i Zdrowia, Powiatowej Komisji Związków Zawodowych, Komitecie Rodzicielskim, Stowarzyszeniu Diabetyków.

W uznaniu za jej wieloletnie zaangażowanie i pracę społeczną, a także zawodową uhonorowana została :
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (28.03.1984)
- Brązowym Krzyżem Zasługi
- Orderem RP Zwycięstwo-Wolność 9.05.1945
- Gryfem Pomorskim
- Złotą Odznaką Bibliotekarza
- Honorową Odznaką Polskiego Związku Diabetyków
- Statuetką honorowego mieszkańca Dziwnowa
a także okolicznościowymi medalionami i dyplomami.

Gdy przeszła na emeryturę dalej pracowała jako bibliotekarz aż do 1994 r. a w 1993 roku obchodziła jubileusz 40-to lecia pracy.
Nikomu nie odmówiła pomocy, a ludziom w potrzebie zawsze niosła wsparcie, ciepłe przyjęcie i pocieszenie. Osoby nieznane traktowała przyjaźnie
i w miarę możliwości udzielała gościny. Była serdeczna, dobra i wyjątkowo ufna.

Dzięki pomocy ludzi których spotkała w trakcie swojego życia oraz wsparciu jakie uzyskała od nich, ofiarowała innym to co zyskała sama.

Miejska Biblioteka Publiczna w Dziwnowie przy pomocy córek nieżyjącej Pani Elżbiety Zakrzewskiej zorganizowała Wystawę poświęconą jej pracy i życiu pełnemu oddania dla dziwnowskiej społeczności.
Serdecznie zapraszamy.

Źródło: Biblioteka w Dziwnowie


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Środa [04.09.2013, 19:21:09] • [IP: 31.61.237.**]

Daty w artykule wypadaloby byly synchronicznie a tak to nie wiadomo oco kaman

Gość • Środa [04.09.2013, 08:32:07] • [IP: 83.21.8.**]

a kiedy zmarła gdzie została pochowana, przydało by się pokoiazać zdjęcie z jubileuszu ??

Gość • Wtorek [03.09.2013, 21:01:59] • [IP: 83.20.8.***]

Znałam Panią Elżbietę Zakrzewską. Wtedy byłam małą dziewczynką i przyjeżdżałam do Dziwnowa :)

Gość • Wtorek [03.09.2013, 10:14:00] • [IP: 192.168.77.**]

tylko pozazdroscic takiej pani bibliotekarki lubie czytac takie historie

Gość • Wtorek [03.09.2013, 09:19:22] • [IP: 31.183.89.**]

Z tym greckim pochodzeniem to przesada a region nadal należy do Ukrainy i pierwszymi okupantami byli sowieci a nie niemcy.

Gość • Wtorek [03.09.2013, 08:57:11] • [IP: 81.210.28.***]

czyta, czyta, spokojnie.

Gość • Wtorek [03.09.2013, 08:47:32] • [IP: 212.14.57.**]

Ktoś tutaj jeszcze czyta książki??

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Dziś (poniedziałek) w całym woj. zachodniopomorskim możliwe gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem do 90 km/h. Intensywne opady deszczu mogą powodować utrudnienia i zagrożenie życia. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz mienie ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■