POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [01.09.2013, 20:13:27] • Kamień Pomorski

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 w kamieńskim muzeum

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 w kamieńskim muzeum

fot. Wojtek Basałygo

Europejskie Dni Dziedzictwa na dobre wpisały się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego kraju. Ich tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”. Zachodniopomorska, wojewódzka inauguracja EDD odbędzie się 7 września w Siemczynie, w gminie Czaplinek. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa będą trzecimi, które odbędą się w naszym mieście. Przypomnijmy, iż w 2011 r. to właśnie w Kamieniu Pomorskim odbyła się wojewódzka inauguracja tej imprezy.

Tegoroczne kamieńskie obchody tych wyjątkowych wrześniowych dni rozpoczną się wycieczką rowerową, która odbędzie się w tę sobotę, 7 września br. Tegoż dnia, o godzinie 11.00 wyruszymy spod Pałacu Biskupiego, siedziby naszego Muzeum znajdującej się na Placu Katedralnym 7, szlakiem poniemieckich wiejskich cmentarzy naszej gminy. Na rowerach odwiedzimy Żółcino, Wrzosowo oraz Radawkę. W przypadku deszczowej pogody, która miejmy nadzieję nas ominie, pozostaniemy w Pałacu Biskupim, gdzie przedstawiona zostanie prezentacja zatytułowana „... jest niepotrzebny i zbyteczny...” Losy poniemieckich cmentarzy na Ziemi Kamieńskiej po drugiej wojnie światowej.

W drugą sobotę września, 14 bm., o godzinie 15.00 w Pałacu Biskupim rozpocznie się wykład dra Macieja Szymanowicza zatytułowany „Obrazowanie fotograficzne Ziem Odzyskanych w pierwszej dekadzie po drugiej wojnie światowej”. Dr Maciej Szymanowicz jest historykiem sztuki specjalizującym się w historii fotografii pracującym na co dzień w Zakładzie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Międzykulturowej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nasz Gość jest też autorem tekstu „Jan Bułhak w Kamieniu Pomorskim” zamieszczonego w katalogu wystawy „Wielki fotograf w małym mieście. Jan Bułhak w Kamieniu Pomorskim w 1946 r.”, którego promocja odbyła się 13 marca br.

W kolejną sobotę, 21 września, zapraszamy do Pałacu Biskupiego na godzinę 15.00 na wykład „O początkach polskiego Kamienia Pomorskiego w drugiej połowie lat czterdziestych XX w.” stanowiący podsumowanie dotychczasowego stanu badań nad tym pionierskim okresem najnowszych dziejów naszego miasta.

Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym Muzeum zamknie wykład dyrektora MHZK Grzegorza Kurki „O przeszłości Ziemi Kamieńskiej w świetle wykopalisk archeologicznych”, który odbędzie się w sobotę, 28 września, o godzinie 15.00 w Pałacu Biskupim.

Serdecznie zapraszamy!
Szczegółowy program tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym województwie został zamieszczony na stronie internetowej Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie:
http://www.bdz.szczecin.pl/

Źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■