POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [26.08.2013, 17:18:53] • Kamień Pomorski

Kamień Pomorski: Wystawa w wirydarzu katedralnym otwarta

Kamień Pomorski: Wystawa w wirydarzu katedralnym otwarta

fot. UM w Kamieniu Pomorskim

W piątek 23 sierpnia w wirydarzu katedralnym w Kamieniu Pomorskim została otwarta wystawa, przygotowana przez Towarzystwo im. Edyty Stein i Ośrodek Pamięci i Przyszłości z Wrocławia we współpracy z Gminą Kamień Pomorski, zatytułowana „Edyta Stein. Portret własny”.

Ekspozycja przedstawia m.in. zdjęcia z lat dzieciństwa i młodości św. Teresy Benedykty od Krzyża oraz fragmenty jej autobiografii, listów i dzieł literackich. Gościem oficjalnego otwarcia była pani Małgorzata Linowska, Dyrektor Domu Edyty Stein we Wrocławiu, która przedstawiła pokrótce przybyłym na uroczystość otwarcia ekspozycji postać Edyty Stein. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił także Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż. Wśród gości nie zabrakło także Wicestarosty Powiatu Kamieńskiego Radosława Drozdowicza, Księdza Dziekana Dariusza Żarkowskiego, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim Kazimiery Szymańskiej oraz Burmistrz Kamienia Pomorskiego Bronisław Karpiński. Ekspozycja będzie prezentowana w wirydarzu katedralnym do końca października br.

Edyta Stein – Żydówka, wrocławianka, ateistka, filozof, pedagog, konwertyta, karmelitanka, święta, patronka Europy. Tyle określeń dla jednego, krótkiego życia kobiety niezwykłej, która we Wrocławiu rozpoczęła drogę poszukiwania Prawdy.
Edyta Stein urodziła się 12 października 1891 r. w żydowskiej niemieckiej rodzinie, jako najmłodsze dziecko Zygfryda i Augusty Stein. Studiowała na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorat z filozofii obroniła na Uniwersytecie w Getyndze, gdzie studiowała u znanego fenomenologa Edmunda Husserla.
Zdecydowała się przyjąć chrzest w Kościele katolickim. Sakramentu udzielono 1 stycznia 1922 r. w kościele w Bergzabern. W kwietniu 1934 r. złożyła śluby zakonne w Karmelu w Kolonii, przyjęła imię Teresy Benedykty od Krzyża. W 1938 r., kiedy w Niemczech nasiliły się antysemickie działania, Edyta wyjechała do Echt w Holandii. Jednak wkrótce i tam prześladowania Żydów przybrały na sile i 2 sierpnia 1942 r. Gestapo aresztowało Edytę Stein. Została wywieziona do Auschwitz, gdzie 9 sierpnia 1942 r. zginęła, wraz z siostrą Różą Stein, w komorze gazowej. Jan Paweł II beatyfikował Edytę Stein 1 maja 1987 r., a 11 października 1998 r. odbyła się kanonizacja. Rok później papież ogłosił ją patronką Europy.

Źródło: Dział promocji, UM w Kamieniu Pomorskim


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Środa [28.08.2013, 06:46:39] • [IP: 178.37.162.***]

To zdjęcie wygląda jak komunistyczna ustawka. Podobna scenka była, bodajże w komedii Barei.

Gość • Wtorek [27.08.2013, 10:13:35] • [IP: 83.23.254.***]

Brawo organizatorom !

Gość • Poniedziałek [26.08.2013, 22:53:34] • [IP: 83.5.246.**]

Cieszę się, że Edyta Stein - Wrocławianka zawitała w tak pięknym miejscu jakim jest Kamień Pomorski i Wirydarz przy Katedrze. Mam nadzieję, że wszyscy którzy obejrzą wystawę poczują się ubogaceni i wzmocnieni tak wielką postacią jaką jest Św. Teresa Benedykta od Krzyża. Patronka Europy.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■