Co możemy zrobić?
1) Możemy oddać krew w Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa (Al. Wojska Polskiego 80/82 w Szczecinie) na dane: Alan Stężycki, oddział Hematologii w Szpitalu przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. NIE JEST WAŻNA NASZA GRUPA KRWI!
2) W tym samym ośrodku można zadeklarować chęć zostania potencjalnym dawcą szpiku oddając dodatkową próbkę krwi przy donacji celem zarejestrowania w banku potencjalnych dawców szpiku/komórek macierzystych. Jeśli ktoś jest tym zainteresowany, powinien zgłosić się się do rejestracji od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15 – 13.15. Zgłaszający otrzymują do wypełnienia dodatkową ankietę dotyczącą stanu zdrowia.
a) Jak wygląda pobranie szpiku? Istnieją 2 metody:
i) Pobranie krwi obwodowej z organizmu – trwa 4 godziny. Tak jest w 80% przypadków
ii) Pobranie szpiku i krwi z kości miednicowej – trwa tylko godzinę i przeprowadzane jest pod narkozą. Odbywa się to w 20% przypadków.
b) Wszelkie potrzebne informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie na stronie: http://www.dkms.pl/dawca/najczesciej-zadawane-pytania/index.html
Dlaczego warto zostać dawcą szpiku?
Przeszczep szpiku jest skuteczną metodą leczenia niektórych chorób nowotworowych układu krwiotwórczego takich jak białaczki i chłoniaki a także niedokrwistości aplastycznej, talasemii i innych.
Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy niespokrewnionego, zgodnego w zakresie HLA jest małe i waha się między 1 : 1000 a 1 : 500 000 wśród osób poszukiwanych.
Ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia dawcy szpiku jest tak niewielkie, to w celu zwiększenia tej szansy dąży się do zarejestrowania jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku.
Dlatego właśnie tak ważne jest żeby jak najwięcej osób znalazło się w prowadzonych na całym świecie rejestrach szpiku.
Dlatego tak ważny jesteś właśnie Ty, ponieważ zgłaszając się do nas w celu zostania potencjalnym dawcą szpiku pomagasz zwiększyć szansę na uratowanie życia nieuleczalnie chorym ludziom.
Dawca szpiku powinien spełniać następujące warunki:
wiek 18 – 45 rok życia
brak wyraźnej nadwagi, ponieważ w przypadku ludzi bardzo otyłych mogą być trudności z pobraniem szpiku
stan zdrowia zgodny z obowiązującymi przepisami.
Mam nadzieję, że Alan szybko wyzdrowieje i nie będzie mu potrzebny przeszczep szpiku, ale lepiej chuchać na zimne – zawsze można przecież uratować kogoś innego!
otworzcie oddzial krwiodactwa w kamieniu to bedzie wiecej chetnyh
Alan pewnie jakiś Islamista precz z Polski
a ja bardzo chetnie w gryficach oddam tylko prosze wiecej danych
nie dam moja krew precz
niestety nie można oddać szpiku czy organów ze wskazaniem naosobe nie spokrewnioną takie przepisy chore
Czy potrzebne jest potwierdzenie oddania krwi dla Alana, pytam o tę kartkę z punktu krwiodastwa? Trzeba skserować i przesłać Jemu?
ZASZCZYT JEST KOMUŚ POMÓC
Jeśli komos się śpieszy polecam inną placówkę w Szczecinie w której również można dokonać donacji: WCKiK ul. Piotra Skargi 9-11. Miła obsługa i mniejsze kolejki. Bycie krwiodawcą to zaszczyt!