ikamien.pl • Sobota [20.07.2013, 16:17:02] • Wolin
Wolińskie twórcze warsztaty z elementami ekologii

fot. Organizator
Plenerową akcją i pokazem filmów poklatkowych oraz zdjęć wykonanych przez dzieci i młodzież zakończyły się tygodniowe, twórcze warsztaty z elementami ekologii. Ośrodek Kultury Gminy Wolin przy współpracy z Burmistrzem Wolina zapewnili tydzień zajęć warsztatowych dla dzieci i młodzieży gminy i miasta Wolin oraz okolic.
Około 50 osobowa grupa dzieci i młodzieży, podczas codziennych zajęć zdobywali podstawową wiedzę z zakresu szeroko pojętej edukacji ekologicznej, jednocześnie nabywając umiejętności związanych z dokumentowaniem procesu tworzenia, w oparciu o zagadnienia dotyczące dziennikarstwa.

fot. Organizator
Grupa przyrodniczo – reportażowa prowadziła blog promujący działania odbywające się podczas zajęć oraz opisujący najważniejsze zagadnienia związane z ekologią. W ramach zajęć uczestnicy, zdobywali wiedzę ekologiczną z zakresu wpływu przemysłu na ekosystemy (odnawialne źródła energii, zmiany klimatyczne, zasoby naturalne, zanieczyszczenia, zarządzanie odpadami, budownictwo ekologiczne, wylesianie, itp.). W czasie warsztatów poruszane były zagadnienia związane ze zdrowym żywieniem – GMO, żywność organiczna, tzw. super-żywność, demokracja żywnościowa, żywność alternatywna, kwiaty jadalne, miód, plony łąkowe i leśne, zajmują się tzw. upcyklingiem , idee „zrób to sam” (zabawki i ubrania recyklingowe, powtórne zagospodarowanie przedmiotów codziennego użytku, itp.).

fot. Organizator
Ponadto uczestnicy warsztatów poznawali tematy związane z dziennikarstwem i dokumentowaniem. Przeprowadzone zostały ćwiczenia reporterskie (foto, video, story telling, animacja poklatkowa), a także poznawały narzędzia pracy reporterskiej (dzieci same dokumentowały swoją pracę – robiły zdjęcia, nagrywały video i dźwięki). W czasie zajęć uczestnicy poznawali gatunki dziennikarskie, uczyły się jak napisać informację, poznały podstawowe pojęcia związane z PR, komunikacją społeczną i współpracą pracownika PR z mediami, dowiedziały się o zasadach zdobywania i selekcjonowania informacji. Równolegle odbywają się warsztaty z grupą wokalno aktorską. Grupa wykonywała szereg ćwiczeń improwizacyjnych i etiud na tematy oscylujące wokół szeroko pojętej ekologii i przyrody.

fot. Organizator
Muzyczna część zajęć związana była z nauką pieśni ludowych, śpiewanych białym głosem. Dodatkowo wprowadzone są ćwiczenia „Jak brzmi świat” – polegające na wyszukiwaniu dźwięków natury oraz na twórczym przetwarzaniu ich w utwór muzyczny. Finalny plenerowy pokaz, odbył się według scenariusza opracowanego przez samych uczestników warsztatów. Dzieci i młodzież wystąpiły podczas pokazu w koszulkach specjalnie zaprojektowanych przez p. Daniela Strzelczyka. Zadowoleni, uśmiechnięci uczestnicy warsztatów, to namacalny dowód powodzenia przedsięwzięcia, którego gwarantem jest kreatywność i zapał samych uczestników, a także zaangażowanie i profesjonalizm kadry instruktorskiej:
zajęcia grupy przyrodniczo – reportażowej poprowadziły dwie instruktorki ze Stowarzyszenia Oswajania Sztuki w Szczecinie (p. Karolina Machowicz, p. Joanna Wojtarowicz) oraz była rzeczniczka Uniwersytetu Szczecińskiego, obecnie specjalistka ds. marketingu w Teatrze Lalek „Pleciuga” p. Magdalena Gardas
zajęcia grupy aktorsko – wokalnej poprowadziły dwie instruktorki, z których jedna to aktorka Teatru KANA w Szczecinie p. Karolina Sabat, wokal – specjalistka nauki śpiewu białym głosem-specyficzna technika wokalna, typowa dla muzyki ludowej – m. in. absolwentka Międzynarodowej, Letniej Szkoły Muzyki Tradycyjnej na Podlasiu, w latach 2009-2011 p. Agata Grzybowska.

fot. Organizator
Kadrę instruktorską wspierała p. Alicja Zemer , mieszkanka Wolina, absolwentka liceum aktorskiego w Krakowie.
Organizatorzy dziękują Gminie Wolin za dofinansowanie tygodniowych, wolińskich warsztatów ekologicznych, Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Wolinie za pomoc w naborze uczestników oraz Bankowi Spółdzielczemu w Wolinie za ufundowanie koszulek, w których dzieci i młodzież wystąpili podczas finalnego pokazu na błoniach nad cieśniną Dziwna. Na uwagę zasługuje fakt udziału w finalnym pokazie, mieszkańca Wolina p. Jacka Andrzejewskiego, który wystukiwał na djembe gorące rytmy.
www.wolnyczswwolinie.blogspot.com
Źródło: OŚRODEK KULTURY GMINY WOLIN
Uważam, ze osoba która napisała ten artykuł powinna dokładniej sprawdzać wszelkie zdobyte informacje. Obawiam sie, ze w Wolinie nie mieszka nikt o nazwisku, , Zemer''
do goscia z soboty (20.07.2013, 19.30)(ip:83.21.91) CZYTAJ UWAZNIE TEKST...te maluchy z laptopem jak napisales prowadzily blog zwiazany z ekologia a wiec laptop jest jak najbardziej wskazany. ...wiec po co ta ironia po kiju...:) pozdrowienia dla wszystkich dzieciaczkow i pan prowadzacych !!
twórcze warsztaty Z LAPTOPEM DLA TAKICH MALUCHÓW ??NO TO TWÓRCZOŚC NIESAMOWITA NA PRAWDE PO KIJU
no to teraz wiem kto mieszal w butlach pod schodami mam nadzieje ze zabawa byla swietna