ikamien.pl • Wtorek [16.07.2013, 17:13:25] • Kamień Pomorski
Tajemnicze odkrycia archeologiczne w centrum Kamienia Pomorskiego

fot. Kamieńskie TBS
Od roku w obszarze pomiędzy ulicami Żeromskiego, Okrzei, Żwirki i Wigury oraz Obrońców Warszawy trwają badania archeologiczne. Niebawem na tzw. Wzgórzu Popiołów, gdzie w okresie średniowiecza stał klasztor zakonu dominikanów, Kamieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpocznie odbudowę historycznych kamienic.
- W związku z planowaną inwestycją na początku sierpnia 2012 roku rozpoczęły się, zlecone przez nas, wyprzedzające badania archeologiczne. Decyzję o wykopaliskach podjął Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie z uwagi na lokalizację budowy w historycznej części Kamienia Pomorskiego, czyli na tak zwanym Wzgórzu Popiołów – wyjaśnia Renata Bielaszewska-Mamzer, Prezes Kamieńskiego TBS.

fot. Kamieńskie TBS
Według źródeł historycznych we wczesnym średniowieczu w tym miejscu znajdował się słowiański wik, czyli osada nieobronna w części podgrodzia.
- Nasze badania potwierdziły istnienie takiej osady słowiańskiej z XI-XII w. – wyjaśnia Sławomir Górka, archeolog pracujący na terenie planowanej inwestycji. - W najstarszym poziomie osadniczym odkryliśmy obiekty ziemne - jamy zasobowe i odpadkowe oraz paleniska z dużą ilością ceramiki naczyniowej, ciężarków tkackich, kości zwierzęcych i ości ryb. Natrafiliśmy także na studnię o głębokości około 4 metrów z tego właśnie okresu.
Później, w miejscu słowiańskiej osady, od XIII do XVI wieku stał klasztor zakonu dominikanów z kościołem - najstarszy na Pomorzu Zachodnim i jeden z najstarszych tego rodzaju w Niemczech.

fot. Kamieńskie TBS
Pierwsi dominikanie do Kamienia przybyli z Polski (z Krakowa) i przez krótki czas klasztor należał do polskiej prowincji tegoż zakonu. Podczas badań natrafiono na (przypuszczalny) fragment południowego, gotyckiego muru kościoła klasztornego z połowy XIII w. Do tej pory nie znano dokładnej lokalizacji tej historycznej budowli.
- Największym zaskoczeniem było odkrycie pochówków ludzkich. W sumie zarejestrowaliśmy już około 500 szkieletów – dodaje S. Górka. - Część z nich można wiązać ze średniowiecznym cmentarzem przykościelnym, ale większość datujemy na okres nowożytny, to jest XVII wiek.
Dawni mieszkańcy Kamienia Pomorskiego byli chowani po linii wschód-zachód (z głową skierowaną na wschód). Skrzyżowane ręce kładziono zmarłym na klatce piersiowej lub dolnej partii tułowia, bez żadnego wyposażenia. Niektórych chowano w trumnach drewnianych, innych w jamie grobowej.
- Wyjątkiem jest jeden pochówek, w którym odkryto kilka monet z pierwszej połowy XVII stulecia oraz kilka pochówków ze sprzączkami od pasa. W żadnym grobie nie odkryto dewocjonaliów – dodaje archeolog Artur Sobucki. - Być może większość pochowanych tu ludzi to ofiary zarazy panującej w Kamieniu w okresie wojny trzydziestoletniej. Spora część pochówków to groby dzieci, czasami wręcz niemowlaków.
Badacze, do tej pory bezskutecznie, szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania: czy najstarsze groby przy kościele to groby polskich mnichów - dominikanów przybyłych z Krakowa w XIII wieku? Kim był właściciel skórzanej sakiewki z monetami, którą podczas pochówku schowano pod jego udem? Dlaczego ją włożono, skoro w tym czasie normą był brak wyposażenia grobowego? Zgodnie z planami, po zakończeniu prac, dawni mieszkańcy Kamienia mają spocząć na cmentarzu komunalnym.
- Rozmawialiśmy już na ten temat z proboszczem. Czekają nas jeszcze rozmowy z zarządcą cmentarza – zdradza Renata Bielaszewska-Mamzer.
Kolejnych odkryć i kolejnych zagadek archeolodzy spodziewają się na terenie jeszcze nieprzebadanym, w miejscu dawnego kościoła św. Idziego.
i niech zamówią mszę w jej intencji!
Renia niech ci wypłaca zadość uczynienia i krzywdy jakie poniosłeś Mieli lokal zastępczy po układach poszedł słynna ratuszowa NIE DLA PSA KIEŁBASA.
więcej żelatyny!
Ciekawe czy jak przez Renię opóźni się budowa to ją obciążą odszkodowaniem. Bo po co ona tam stoi? Handlować nie handluje. Dojścia nie ma. Buda zamknięta od roku. Chyba tylko po złości.
TA RENIA NIECH WYPAD Z TĄ BUDA ROBI BO WSTYD TO AZ W OCZY RAZI A TURYŚCI CHODZA I PATRZA JAK NIE NA PODWÓRKO W KAWALKACH NIECH JEJ CHLOPAKI ZAWIOZA ONI ZLOM ZE SRODKA WEZMĄ I POMOGA STRASZNIE TA KOBIETA DZIWNA ALE JESZCZE BARDZIEJ NIEODPOWIEDZIALNA
Renia to prawda
, , było tam targowisko i nikt nawet nie wiedział po czym chodzi" i przy czym uprawia konsumpcję w pobliskim barze. I kogo Wy chcecie duchami straszyć :) :)
ludziska jakie wy bzdury piszecie... jaka to jest piekna historia...uwielbiam archeologow...
A pod kioskiem Reni jest skarb ale drugie tyle zwłok!!
archeolodzy !! ludzie tam pracujący odpracowują godziny -za nie płacone lokale socjalne !! taki to ma dobrze troche kości odkopie i godzinki lecą jeszcze kase zarobi!! nie wiem czy można tam takich zwykłych ludzi dopuszczać, ale skoro juz wycieczki wchodzą :P
prawda jest taka że szkielety porozrzucane są po całym mieście więc tak na chłopski rozum to wszędzie powinno straszyć. Tyle lat było tam targowisko i nikt nawet nie wiedział po czym chodzi. Szanujmy przeszłość ale patrzmy w przyszłość.
Zapalmy znicze i dajmy im spokój Co oni tam wprawiają TAM BĘDZIE STRASZYLO
Oddać wszystko księżom! Tylko oni poprowadzą naród we właściwym kierunku, prosto do królestwa niebieskiego! To jest poważne przedsięwzięcie, trzeba na to duuuużo pieniążków i bezdyskusyjnego poświęcenia się dla dobra sprawy!
buduje się na niej kompleks produkcyjny żelatyny, nie dość że żelatyna, to jeszcze święta
na swietej ziemi nie buduje sie mieszkan znowu bedzie straszyć
Na Jaremu! Przecz z heretykami i mamoną, niech nastaną czasy kolibrów i kiepskiej jakości toreb z poliestru!
JAKICH KAMIENIC??HISTORYCZNYCH TAK ??CZY NIE PRZYPADKIEM PASAZU HANDLOWEGO I MIESZKAŃ A NA DOKŁADKE TAK NA KONIEC BEDZIE WZMIANKA NA CZYM TO STOI CO ??