Projekt nasz miał w tym roku charakter typowo edukacyjny. Przez trzy dni przemierzaliśmy nasze województwo szukając śladów kultury i historii naszych narodów na pomorzu. Towarzyszył nam znany Szczeciński przewodnik Pan Marek Leda.
fot. Szkoła Podstawowa w Troszynie
W dniach 3-7 czerwca 2013 dzieci ze szkół podstawowych w Troszynie , Koniewie i Dargobądzu wraz z niemieckimi dziećmi ze szkoły w Usedom uczestniczyły w kolejnym siódmym już projekcie realizowanym w ramach Funduszy Małych Projektów INTERREG IVA.
Projekt nasz miał w tym roku charakter typowo edukacyjny. Przez trzy dni przemierzaliśmy nasze województwo szukając śladów kultury i historii naszych narodów na pomorzu. Towarzyszył nam znany Szczeciński przewodnik Pan Marek Leda.
fot. Szkoła Podstawowa w Troszynie
Odwiedziliśmy blisko trzydzieści miejsc których historia nierozerwalnie wiąże się z bytnością Polaków i Niemców na Pomorzu Zachodnim. Zwiedziliśmy wiele ciekawych zabytków a opowieści i legendy które przekazał nam Pan Marek Leda na długo zostaną w naszej pamięci.
Większość z zabytków dzieci i nauczyciele poznali po raz pierwszy. Naszą podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania Katedry w Kamieniu Pomorskim a skończyliśmy na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Szczególnie ciekawe i tajemnicze były kręgi kamienne Gotów w Grzybnicy koło Koszalina gdzie poczuliśmy dziwną energię płynącą z kamieni ustawionych tu 2500 lat temu, zamek Drahim niedaleko Czaplinka w którym mieszkał przez jakiś czas Polski Król Jagiełło a który w okresie bitwy pod Grunwaldem zatrzymał krzyżackie zaopatrzenie dla walczących wojsk czy krzyż pokutny stojący w centrum Stargardu Szczecińskiego , postawiony we wczesnym średniowieczu przez miejscowego złoczyńcę. To tylko kilka przykładów wspólnej historii Polaków i Niemców na Pomorzu Zachodnim.
Długo by można jeszcze pisać o tym co widzieliśmy i co przeżyliśmy . Resztę naszych przygód opiszemy w albumie który właśnie przygotowujemy. Wiemy jedno , że nasze województwo kryje jeszcze bardzo wiele tajemnic i wcale nie trzeba wyruszać gdzieś daleko aby przeżyć fajną przygodę.
Chciałby serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi Wolina Eugeniuszowi Jasiewiczowi za ogromną pomoc w realizacji naszego projektu a Panu Markowi Ledzie za niekonwencjonalne i ciekawe podejście do historii Pomorza Zachodniego.
Źródło: Piotr Karliński, Szkoła Podstawowa w Troszynie
Hehehe, ktoś tu się zakochał. Hahah Xd Nie byłam, ale opowiadano mi, że fajowo było ;p
Przez 3dni przypominano niemieckim dzieciakom że to ich ziemie i kiedyś tu wrócą?Brawo!!
To się odbujaj i do książek RAZ ciulu
to prawda było bardzo fajnie jeszcze ras chciałbym jechać poznałem fajne dziewczyny z Troszyna nawet w jednej się zabujałem :)
45 juz dawno za nami, cieszmy sie, ze sa takie projekty, czas na przyjazn i wspolprace
moja córka ze szkoły w Koniewie była na tym wyjeździe i mówiła, że było superowo i chęnie by jeszcze raz na coś tokiego pojechała. Pozdrawiam wszystkich czytelników ikamien
takie wędrówki ju były w 45 roku