ikamien.pl • Poniedziałek [29.04.2013, 14:44:44] • Wolin
Wolińska Wiosna Monodramu wpisała się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych

fot. Ośrodek Kultury Gminy Wolin
Wolińską Wiosnę Monodramu, rozpoczął monodram „Wielkie kazanie księdza Bernarda” na podstawie dzieła Leszka Kołakowskiego pt. „Rozmowy z diabłem” , w którym wystąpił wybitny aktor teatralny (w tym Teatru Telewizji) i filmowy, reżyser, poeta, dziennikarz stacji radiowej w Sydney i Melbourne, Marian Dworakowski.
W piątkowy wieczór oprócz spektaklu, odbyła się projekcja niemego filmu produkcji ZSRR, którego premiera światowa miała miejsce w dniu 21.12.1925 roku, w reżyserii Sergeja M. Eisensteina, pt. „Pancernik Potiomkin”. Użyte w filmie, niezwykłe środki wyrazu artystycznego, szczególnie nowatorski, jak na owy czas, montaż, predestynują ten film wśród znawców sztuki filmowej, do grona jednego z najbardziej znaczących filmów w historii kina. Niezwykłym było połączenie obrazu z dźwiękiem, w wykonaniu dwóch artystów Szymona Porowskiego – trąbka oraz Tomasza Kubika – perkusja.

fot. Ośrodek Kultury Gminy Wolin
Drugi dzień Wolińskiej Wiosny Monodramu rozpoczął recital pt. „Czerwony Element” w wykonaniu Olgi Adamskiej, jednej z czołowych aktorek scen szczecińskich, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, uczennicy Marty Stebnickiej. W roku 2007 aktorka została ulubienicą szczecińskiej publiczności, która obdarowała ją nagrodą Grand Prix plebiscytu „Bursztynowy Pierścień”. Olga Adamska wykonała piosenki na rozstania i powroty, na zakochanie i trwanie w nim, zabierając publiczność w podróż przez miłość, dzieląc się ze słuchaczami swoimi interpretacjami mało znanych utworów, znanych wykonawców.
Na zakończenie Wolińskiej Wiosny Monodramu wystąpił Jacek Zawadzki, wieloletni aktor Teatru Kana w Szczecinie, obecnie związany z Teatrem Szwalnia w Łodzi. Jacek Zawadzki wystąpił w monodramie o samotności „HAÑTIO”. Spektakl oparty jest na tekstach: B. Hrabla, R.M. Rilkiego, F. Pessoa, W. Jerofiejewa. W spektaklu wykorzystano fragmenty „Pasji” według św. Jana J.S.Bacha. Jak mówi sam aktor, jednocześnie autor scenariusza, „... spektakl jest próbą pokazania wizerunku samotnika za pomocą sześciu monologów połączonych ze sobą wyraźną osią dramaturgiczną....”.
Wolińska Wiosna Monodramu, jako młoda, bo dwuletnia inicjatywa ma mapie kulturalnej Wolina, będzie wydarzeniem cyklicznym. Od ubiegłego roku, cykl prezentacji spektakli jednego aktora wzbogaciliśmy o inne formy artystycznego wyrazu. Obok teatru jednego aktora, pojawił się film oraz muzyka. Już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznej Wolińskiej Wiośnie Monodramu, gwarantując, że paleta emocjonalnych barw będzie olbrzymia.
Źródło: Ośrodek Kultury Gminy Wolin
ale nóżka
Było rewelacyjne. Rzeczywiście, ludzi mało. Spektakle klasa, muzyka do Potiomkina - niesamowita. Więcej, więcej... Kto chce niech siedzi w domu, ja chcę więcej. Ukłony dla organizatorów.
jak mówisz papą to nie wymachuj łapą
Było super!Szkoda tylko że było małe zainteresowanie.Ludzie korzystajcie z takich darmowych występów teatralnych, mamy zbyt daleko do teatru czy opery a tu na miejscu można łyknąć trochę kultury.Szacunek dla organizatorki p. Ewy
Ale jaja