Tablica jest na odwrocie oklejona gazetami. Na jednej z nich zachowała się data 1925, ale dostrzec możemy i pojedyncze strony z czasopisma „Jugendlust” z 1916 r. z modą dziecięcą tamtych czasów.
fot. Wojtek Basałygo
Ostatnio Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wzbogaciło się o kolejny niezwykle interesujący obiekt dotyczący życia codziennego w przedwojennym Kamieniu. Jeden z mieszkańców naszego miasta podarował MHZK poniemiecką tablicę reklamową z tektury litej, o wymiarach 95 x 67 cm. Na jej ciemnym tle rzuca się oczy napisany gotykiem tekst: „Kaffe, Tee, Kakao / kauft die kluge Hausfrau / nur in Spezialgeschäft – / also bei uns! / Wir vergüten / 10% Rabatt aus alle / eigenen [Erzeu-MHZK]gnisse”, zachęcający rozsądne gospodynie domowe do zakupu kawy, herbaty i kakao tylko w promującym się sklepie, w którym udziela się dziesięcioprocentowego rabatu na wszystkie własne wyroby.
Tablica jest na odwrocie oklejona gazetami. Na jednej z nich zachowała się data 1925, ale dostrzec możemy i pojedyncze strony z czasopisma „Jugendlust” z 1916 r. z modą dziecięcą tamtych czasów.
fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Reklama zachowała się w stanie dobrym, chociaż czas pozostawił na niej widoczne ubytki, załamania i przebarwienia. Nie wiemy dokładnie skąd pochodzi. Według naszego Darczyńcy miała zostać odnaleziona w jednym z budynków na Starym Mieście, pamiętającym jeszcze niemiecki Cammin in Pommern. Tekturowa tablica jest pierwszą tego typu reklamą w naszych zbiorach, w których reprezentowane są tablice i szyldy reklamowe wyłącznie z blachy, z widocznymi śladami korozji, pozyskane najczęściej przy okazji prac archeologicznych prowadzonych w mieście.
fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Podarowaną naszemu Muzeum reklamę można zobaczyć w Pałacu Biskupim, siedzibie MHZK, od poniedziałku do soboty, w godzinach 10.00-16.00. Serdecznie zapraszamy!
Więcej fotografii naszego nowego nabytku zamieściliśmy na facebookowym profilu MHZK:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.390647431050095.1073741828.292688
594179313&type=1
Źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
NIE WSZYSCY NIEMCY BYLI ZLI, NIEKTORZY POMAGALI ZYDOM, POLAKOM ITD ALE TAKOWYCH BYLO MALO, TAK SAMO JAK NIE WSZYSCY NIEMCY BYLI NAZISTAMI, NALEZY NAJPIERW STARAC SIE ZROZUMIEC HISTORIE. JEZELI CHODZI O PRZESZLOSC CHODZBY KAMIENIA, A NIE OD RAZU NEGOWAC ZE TO JEST ZLE PRZYPOMINANIE NIEMIECKIEJ TOZSAMOSCI MIASTA PRZED MARCEM 1945. ONI TAK SAMO JAK MOI PRZODKOWIE ZA RZEKI BUG CZY LWOWA ITD. ZOSTALI WYPEDZENI ZE SWOICH RODZINNYCH TERENOW. WLASNIE NA POMORZE ZACHODNIE. GDZIE W POZNIEJSZYCH LATACH JA SIE URODZILEM... INTERESUJE SIE HISTORIA TYCH ZIEM MOIM ZDANIEJ WLASNIE TA WIEDZA MOZE NAM PRZYBLIZYC KULTURE I ARCHITEKTORE KTORA NIEMCY NAM ZOSTAWILI. NA WCHODZIE POLSKI ZOSTALY RUDERY, LEPIANKI, ROWNIEZ DWORKI SZLACHECKIE PRZEPADALY W RECE LUDU...A BOGATYCH WLASCICIELI ZIEMSKICH W NAJLEPSZYM WYPADKU WYSIEDLANO NA POMORZE W INNYM WYPADKU MORDOWANO ICH PRZED POSIADLOSCIAMI. ITD W KAMIENIU OSADNICY DOSTLI POZOSTALOSCI NIEMIECKIEJ INFRASTRUKTURY TO ROZBUDOWY NOWEGO KAMIENIA POMORSKIEGO TYM RAZEM POLSKIEGO MIASTA...
Tak powinien wyglądać handel. 10% rabatu na dzień dobry. Bierzcie wzór sklepikarze.
To jest jakaś paranoja! Ciągłe wyszukiwanie pamiątek po hitlerowskich Niemcach, którzy nas przez 6 lat mordowali i grabili! Należy wreszcie zająć się naszą historią, o której uczą w naszym liceum byli działacze PZPR! Gdzie są wspomnienia i pamiątki o naszych miastach i naszych obywatelach wypędzonych przez sowietów z ich rodzinnych miast i domów na Wschodzie? Nie mamy i nie potrzeba nam żadnych związków i wspomnień o byłych mieszkańcach Kamienia. Zostaliśmy wygnani i ograbieni z naszego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Starajmy się przypominać i odbudowywać naszą historię i kulturę, a nie roztkliwiać się nad Niemcami, którzy przynieśli nam tylko śmierć i zniszczenie. To, że finansują takie przedsięwzięcia jak wystawa o Białej Róży, to tylko świadczy o ich konsekwencji w relatywizowaniu historii i mamy potem takie kwiatki jak serial o żołnierzach AK jako o antysemitach! Nie dajmy się ogłupiać, ponad 60% prasy lokalnej to kapitał niemiecki. działaniach