POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [09.03.2013, 18:52:26] • Kamień Pomorski

Kamień Pomorski: Ważna rocznica

Kamień Pomorski: Ważna rocznica

fot. archiwum

Za niecałe dziewięć miesięcy przypadnie rocznica ważnego dziejach naszego miasta wydarzenia, 740 rocznica nadania Kamieniowi praw miejskich. Nie jest to co prawda tzw. „okrągła” rocznica, jednak warto to wydarzenie w należyty sposób uczcić.

5 stycznia 1274 roku książę pomorski Barnim I Dobry nadał Kamieniowi, staremu Wendejskiemu (Słowiańskiemu) grodowi prawa miejskie w oparciu o Lubeckie prawo lokacyjne. Prawo lubeckie przyjmowały głównie miasta związane ze Związkiem Hanzeatyckim, prawo to cechował głównie brak rynku przed ratuszem, spełniała je szeroka ulica.

Należy przypomnieć, że Barnim I Dobry książę szczeciński, a potem pomorski w latach 1222-1278 z dynastii Gryfitów nazywany był „Księciem założycielem miast i klasztorów”. Bowiem to z jego ręki dyplomy miejskie obok Kamienia wcześniej otrzymały: Szczecin (1243), Stargard (1243), Police (1260) i Goleniów (1268). Barnim I był księciem, który zrzucił zwierzchnictwo duńskie nad Pomorzem Odrzańskim. Ścigany przez Brandenburczyków i Joanitów otrzymał schronienie w Kamieniu, został zmuszony różnymi okolicznościami do przyjęcia zwierzchnictwa lennego Brandenburgii. Barnim I sprzyjał templariuszom, szczególnie komandorii Bańskiej, swoją przynależność do zakonu jako brat uwidocznił na swojej pieczęci symbolem świątyni oraz starożytnym symbolem słońca.

Warto, by władze Kamienie z Burmistrzem na czele już dziś pomyślały o uczczeniu w przyszłym roku rocznicy nadania miastu praw miejskich.

Marian Klasik


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Niedziela [10.03.2013, 22:17:29] • [IP: 46.113.127.***]

MK: do Gość • Niedziela [10.03.2013, 18:40] • [IP: 87.205.25.***] nie wiem, czy rzeczywiście czerpiemy wiedzę z tych samych źródeł, ja przede wszystkim czerpałem ją z książki niemieckiego historyka R. Spuhrmanna i archiwum w Greifswaldzie. Przyznaję jednak rację, że Barnim I miał kłopoty z kościołem w tym z biskupem Hermannem von Gleichen. Jednak proszę pamiętać, że Kamień podzielony był wówczas na dwie części, państwo kościelne oraz gród książęcy, siedzibę kasztelana wyraźnie od siebie oddzielone fosą i to właśnie u kasztelana uzyskał książę schronienie - pozdrawiam

Gość • Niedziela [10.03.2013, 18:40:01] • [IP: 87.205.25.***]

Barnim nie mógł otrzymać schronienia w Kamieniu Pomorskim ponieważ ścigany był również przez biskupa kamieńskiego. Sz.P. korzystamy prawdopodobnie z tych samych materiałów i dziwne, że ten szczegół Pan pominął. Pozdrawiam.

Gość • Niedziela [10.03.2013, 17:13:04] • [IP: 93.94.186.**]

I WIDAĆ NIKOGO TO NIE OBCHODZI

Gość • Niedziela [10.03.2013, 08:19:02] • [IP: 188.228.68.**]

I rozwiązaniem jej. Bo poco komu armia? Mamy Angoli. Oni nam zawsze pomogą

Gość • Sobota [09.03.2013, 22:44:32] • [IP: 83.8.65.***]

połączyć to z nadaniem praw miejskich miastu Dziwnów powołaniem jednostki Komandosów

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Dziś (poniedziałek) w całym woj. zachodniopomorskim możliwe gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem do 90 km/h. Intensywne opady deszczu mogą powodować utrudnienia i zagrożenie życia. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz mienie ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■