POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [24.01.2013, 08:00:06] • Kamień Pomorski

O powojennych losach kirkutu w Kamieniu Pomorskim cz. II

O powojennych losach kirkutu w Kamieniu Pomorskim cz. II

Kirkut w 1967 r. (autor nieznany, AF MHZK)( fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej )

13 sierpnia 1957 r. członkowie Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kamieniu Pomorskim zdecydowali o zamknięciu i likwidacji, położonego na rogu ulic Bolesława Chrobrego, Adama Mickiewicza i Tadeusza Rejtana, cmentarza żydowskiego. Dopiero cztery lata później władze wojewódzkie odniosły się do tej decyzji zatwierdzając jedynie zamknięcie nekropolii.

W 1963 r. na wniosek dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej uzasadniającego, że zamknięty w 1961 r. kirkut utrudnia „rozwiązanie węzła komunikacyjnego centrum miasta”, a także wpływa nieestetycznie „na otaczające zabudowania i zieleń” kamieńskie Prezydium MRN podjęło jednomyślnie uchwałę o likwidacji nekropolii i przeprowadzeniu ekshumacji zwłok na miejscowy cmentarz komunalny. Niezbędnym warunkiem dla realizacji tego zamierzenia stało się zdobycie zgody na likwidację, którą wyrazić mogło jedynie Ministerstwo Gospodarki Komunalnej. Zgodnie z przepisami, jeśli od daty ostatniego pochówku nie minęło 40 lat, a tak było w omawianym przypadku, ten resort decydował o możliwości likwidacji cmentarza, przy której niezbędnym było przeniesienie zwłok.

O powojennych losach kirkutu w Kamieniu Pomorskim cz. II

Plan miasta z zaznaczonym kirkutem z przewodnika wydanego w 1969 r( fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej )

Zadanie likwidacji nekropolii oraz uporządkowania terenu i założenia na nim zieleńca Prezydium MRN powierzyło MPGK. Termin wykonania ustalony został na 30 listopada1963 r.

Przed procedurą ubiegania się o zgodę Ministerstwa niezbędna stała się akceptacja uchwały MRN przez Prezydium WRN, stąd 29 maja 1963 r. miejski Referat Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wystąpił z wnioskiem o likwidację cmentarza do swego odpowiednika w Prezydium WRN podkreślając, że kirkut, jak czytamy w uzasadnieniu, „stwarza nie przyjemny wygląd dla turystów i kuracjuszy przybywających do Kamienia oraz dla mieszkańców miasta”, a także „uniemożliwia zrealizowanie planu usprawnienia komunikacji drogowej” nad morze. Dodatkowo władze miasta zobowiązały się pokryć wszystkie koszty związane z likwidacją i z przeprowadzeniem ekshumacji.

Prezydium WRN nie działało jednak zbyt szybko. 11 kwietnia 1964 r. MPGK prosiło o „określenie ewentualnego terminu uzyskania zgody” na likwidację cmentarza, co pozwoliłoby zaplanować niezbędne, w przypadku przedłużania się procesu decyzyjnego, prace konserwacyjne. Niekiedy jednak przeprowadzenie działań zabezpieczających ze strony MPGK stawało się konieczne, jak w przypadku wyburzenia przylegającej do ulicy zrujnowanej „cmentarnej szopy” [domu przedpogrzebowego? - MHZK] grożącej zawaleniem.

Ostatecznie Prezydium WRN poinformowało kamieńskie MPGK, że decyzję o wyrażeniu zgody na przedwczesną likwidację nekropolii podejmie Ministerstwo Gospodarki Komunalnej, co przypuszczalnie miało nastąpić w trzecim kwartale 1964 r. Jednocześnie zobowiązano MPGK do prowadzenia prac porządkowych na cmentarzu do czasu ostatecznej decyzji ministerstwa. Prac tych jednak przedsiębiorstwo nie wykonywało w oczekiwaniu na pozytywną decyzję Warszawy.

Termin trzeciego kwartału 1964 r. nie został dotrzymany. Mimo uchwały Prezydium WRN z 2 listopada 1965 r. zezwalającej na likwidację cmentarza podyktowaną, jak pisano, „niewłaściwą lokalizacją z uwagi na jego położenie w centrum miasta oraz stałą dewastację obiektu” ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

15 listopada 1965 r. Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Prezydium WRN wystąpił do Departamentu Usług Komunalnych Ministerstwa Gospodarki Komunalnej z wnioskiem o wyrażenie zgody na przedterminową likwidację kirkutu. Do wniosku załączono uchwały prezydiów WRN i MRN dotyczące cmentarza oraz opinie Powiatowego oraz Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Powiatowej i Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego, a także Wydziału Kultury Prezydium WRN przychylające się do planu likwidacji obiektu. Żadnych zastrzeżeń nie zgłosili również Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Wydział ds. Wyznań Prezydium WRN. Ten ostatni zaznaczył jednak, że „nie jest celowe wyznaczanie na nowym cmentarzu [cmentarzu komunalnym przy ówczesnej ul. Świerczewskiego, na który zostałyby ekshumowane zwłoki – MHZK] osobnej działki, która miałaby odrębny charakter religijny”.

W pierwszym kwartale 1966 r. do Ministra Gospodarki Komunalnej napływały pisma od Przewodniczącego kamieńskiego Prezydium PRN z prośbą o, jak czytamy, „spowodowanie śpiesznego wydania decyzji” w sprawie likwidacji cmentarza w związku z „potrzebą najlepszego przygotowania miasta do zbliżającego się sezonu turystyczno-wypoczynkowego”. Ministerstwo odpowiadało, że pozytywnie rozpatrzyło wniosek, ale musi on być jeszcze uzgodniony z Ministerstwem Zdrowia i Polityki Społecznej, Ministerstwem Kultury i Sztuki i z Urzędem ds. Wyznań. Przedstawiciel ministerstwa jednocześnie zobowiązał się, że do 28 lutego 1966 r. decyzja taka będzie wydana.

Tak się jednak nie stało. Pismem datowanym na 3 maja 1966 r. Departament Usług Komunalnych MGK poinformował kamieńskie Prezydium PRN, że Urząd ds. Wyznań nie wyraził zgody na likwidację cmentarza. UdsW uznał, że mimo uzgodnienia likwidacji z oddziałem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie nie stanowi ono „>> zabezpieczenia przed protestami ze strony wierzącej i praktykującej części społeczeństwa żydowskiego<<”. Dodatkowo Ministerstwo stwierdziło, że likwidacja nie jest powodowana względami „szczególnie ważnymi”. Resort przypomniał również, iż w związku z tym, że do ostatniego pochówku doszło w lutym 1931 r. w 1971 r., po upływie ustawowych 40 lat, „możliwe będzie przeznaczenie terenu cmentarza na inne cele w trybie zwykłym, bez potrzeby ekshumacji zwłok”.

Władze powiatowe przez pewien czas wydawały się być pogodzone z tą decyzją. Uznano nawet, że na mającym funkcjonować do 1971 r. cmentarzu niezbędne jest podjęcie prac porządkowych takich jak podwyższenie ogrodzenia, naprawa muru, konserwacja alejek, pielęgnacja drzew i krzewów. Na prace te kamieńskie MPGK nie posiadało jednak środków.

Co ciekawe, informacje o kirkucie pojawiały się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych nawet w przewodnikach turystycznych. W jednym z nich, wydanym w 1966 r., jego autorka Urszula Piskorska pisała: „Wyniosłe tuje i rzędy kamieni grobowych z hebrajskimi napisami nadają temu zakątkowi egzotyczny charakter”. Nekropolia została również zamieszczona na znajdującym się w publikacji planie miasta. Jeszcze w wydanym w 1969 r., choć z pewnością przygotowanym wcześniej, „Informatorze dla wycieczek młodzieżowych”, który ukazał się nakładem Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, jego autor Stanisław Rzeszowski zaznaczył cmentarz na planie miasta, a przy omawianiu pomników przyrody znajdujących się w mieście wspomniał o „wyniosłych tujach”, które znajdowały się na terenie kirkutu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w zachowanej dokumentacji dotyczącej likwidacji cmentarza, do której dotarło nasze Muzeum, przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, czy upoważnieni przez nich urzędnicy, nigdy nie wspominali o tujach, które mogłyby zostać uznane za pomniki przyrody czy macewach mogących posiadać wartość zabytkową.
CDN

Źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej


komentarzy: 32, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 32

Gość • Piątek [25.01.2013, 15:37:58] • [IP: 77.114.186.***]

do tuska

Gość • Piątek [25.01.2013, 13:25:10] • [IP: 77.254.166.**]

A do kogo pretensja , że nasze panie wyjeżdzają do pracy w Niemczech, czy że Niemcy budują się w Polsce teraz jest EUROPA wszędzie można wyjechać i pracować i mieszkać tam gdzie się chce

Gośćas • Piątek [25.01.2013, 13:19:09] • [IP: 77.254.166.**]

To głupota tak pisać , po wojnie tereny które przedtem zamieszkiwali Niemcy i żydzi miały swoja kulturę i powinniśmy to szanować a nie wszystko niszczyć tak się w cywilizowanym świecie nie robi.

Gość • Piątek [25.01.2013, 11:45:20] • [IP: 46.169.232.**]

Tu jest teraz Polska.Niemcy jednak nasze tereny wykupują, budują domy osiedlają się.A my mamy coraz trudniej.Nasze zakłady pracy zlikwidowała swą polityką UE.Nie mamy z czego żyć.Nasze kobiety wyjeżdżają niewolniczo pracować w Niemczech.Brońmy się.

Gość • Piątek [25.01.2013, 09:31:33] • [IP: 79.184.80.**]

Nie lepiej by bylo na terenie calego powiatu zrobic wielkie muzeum. beda doplaty z uni

Gość • Czwartek [24.01.2013, 23:59:31] • [IP: 31.61.160.***]

Czekam na III część panie" Muzeum" i kolejne takie ciemne lub inne historie, o których sporo wiesz. Podziękowania dla obu muzealników za ich pasję i zacięcie. Takich trzech jak was dwóch nie ma ani jednego!

Gość • Czwartek [24.01.2013, 21:51:33] • [IP: 79.184.112.**]

do ip 83.11.68*** jak zazdrościsz to tez sobie zapuść pejsy, moze ciebie też polubią

Gość • Czwartek [24.01.2013, 20:55:02] • [IP: 83.8.102.***]

Jakie piękne? - Bieda z nędzą. Wtedy nie wiedzieliśmy nawet, że na świecie ludzie żyją o wiele lepiej. Owszem, była robota dla wszystkich, a płace - czy się stoi, czy się leży. Niektórym by to odpowiadało.

Gość • Czwartek [24.01.2013, 20:48:43] • [IP: 177.112.219.***]

Piękny był ten Kamień. A do Gościa ---- Gość  Czwartek [24.01.2013, 18:06]  [IP: 83.11.68.***]------NIE OŚMIESZAJ SIĘ

Gość • Czwartek [24.01.2013, 19:28:15] • [IP: 195.205.28.*]

to były piękne dni. .

Gość • Czwartek [24.01.2013, 18:18:46] • [IP: 83.21.92.***]

Chrobrego- moja ulica. Jak patrzę na domy to pamiętam kto, w którym mieszkał. Dawne, dobre czasy. Tak, bruk był ładny, równy. Nie było rozjazdu jak teraz z placem na środku tylko skrzyżowanie. Z kioskiem na rogu.

Gość • Czwartek [24.01.2013, 18:13:20] • [IP: 79.184.112.**]

w chińskim

Gość • Czwartek [24.01.2013, 18:06:22] • [IP: 83.11.68.***]

Coś za bardzo w kamieńskim muzeum kochają Starozakonnych czyli Pejsatych, czyżby dotacje na działalność przyznawał Kneset - Szalom

Gość • Czwartek [24.01.2013, 16:33:16] • [IP: 83.21.204.***]

Zgadzam sie z gościen 13:22 a modlić się to w jakim języku polskim czy w hebrajskim?

tha... • Czwartek [24.01.2013, 15:10:34] • [IP: 77.114.63.***]

Cmentarze niegdyś były wyznaniowe, nieuctwo się szerzy w tempie zastraszającym czego najlepszy dowód to post o jakichś wspólnych cmentarzach z" polakami" ponoć zamieszkującymi te ziemie przed wojną. Nie kumasz tego boś nieuk i to by było na tyle.

Gość • Czwartek [24.01.2013, 13:56:10] • [IP: 164.127.3.***]

Pomodlmy sie chociaż za tych ludzi. Tyle mozemy zrobic.

Gość • Czwartek [24.01.2013, 13:32:19] • [IP: 83.21.195.**]

i tak sie to wszystko kończy jak sie chciało osobne cmentarze mieć! nie mogli miec razem cmentarza z polakami tylko osobno? nie kumam tu czegoś?? osobiscie wkurza mnie jak inne narodowości obecne w obcym kraju chcą żyć po swojemu i naginać prawo i zwyczaje do swojej kultury, polaków za granica tez to dotyczy.Jak chcą zyc po swojemu to we własnym kraju bo jak by to było żeby w moim mieszkaniu goście zechcili mi meble przestawiac po swojemu i wprowadzac swoje zasady?? dla mnie to niedo przyjęcia, jestes w obcym kraju to sie integruj a nie, to fora ze dwora do siebie i tyle.

Anyrdnal • Czwartek [24.01.2013, 12:43:08] • [IP: 79.184.126.***]

Zerwać asfalt i będziemy mieli piękny bruk!!

Gość • Czwartek [24.01.2013, 12:19:10] • [IP: 83.8.205.*]

Pamiętam bardzo dobrze jak likwidowali ten cmentarz, koparki ładowały ziemię wraz z zawartością na wywrotki, bez żadnego poszanowania dla mogił. Ludzkie kości które spadły z przeładowanych samochodów walały się po ulicy.

Gregor • Czwartek [24.01.2013, 12:16:01] • [IP: 46.204.33.*]

Tak, tego bruku to szkoda że został przykryty asfaltem, wiecznie dziurawym ! już lepiej by było ten bruk odkryć o zostawić; nie niszczy go zima, nie wymaga łatania, napraw i poprawiania..

Gość • Czwartek [24.01.2013, 12:10:13] • [IP: 93.94.188.***]

wszędzie w polsce tak dbają o zabytki... a konserwator zabytków co robi nabija sobie tylko kieszeń...już nie jeden zabytek został zburzony czy zdewastowany w naszym powiecie

Gość • Czwartek [24.01.2013, 10:57:57] • [IP: 188.33.86.**]

Taki ładny garbus w Kamieniu ! Może jeszcze na chodzie ?

Gość • Czwartek [24.01.2013, 10:55:36] • [IP: 79.190.103.***]

to były czasy. nie to co teraz.

Gość • Czwartek [24.01.2013, 10:48:07] • [IP: 79.186.196.**]

Przydało by się żeby na ikamien powstał osobny dział opisujący historię Kamienia i okolic tak jak to na iswinoujście w dziale Ś.W.I. wspaniale prowadzi pan doktor Józef Pluciński. A jest o czym pisać.

Gość • Czwartek [24.01.2013, 10:46:06] • [IP: 87.205.55.*]

Jaki ładny bruk. Niby drobiazg ale jak dodaje uroku miasteczku

Oglądasz 1-25 z 32
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ MIĘDZYZDROJE: 4 maja (niedziela) 10:00–16:00 – Pokazy multimedialne „Iskry Niepodległej” (promenada przed molo) ■ Wolin: 4 maja (niedziela) 10:00 – Rozpoczęcie warsztatów 11:00 – Obrzęd ofiarowania 11:00-14:00 – Warsztaty garncarskie 11:00-14:00 Manewry Wojów 11:00-15:00 – Słowiańskie gotowanie dla wszystkich chętnych 13:00 – Wytwarzanie gwizdków drewnianych 14:00 – „Mąka i woda nie ma głoda” – pokaz formowania bochenków chleba 14:00 – 16:00 – Gry i zabawy dla dzieci ■